Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że nie zamierza namawiać swojej żony Jolanty, by stanęła do wyścigu w wyborach prezydenckich. Sondaż, który wskazuje, że mogłaby być najpoważniejszym konkurentem Donalda Tuska, nazwał "zabawą". Z kolei szef SLD już zapowiedział, że porozmawia z Jolantą Kwaśniewską.

Danuta Huebner przestanie być unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej. Rezygnację z posady w Brukseli ma złożyć u marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego najpóźniej w środę - poinformował szef sztabu wyborczego Huebner Radosław Ciszewski.

Siedem lat. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, właśnie tyle powinna trwać kadencja prezydenta RP. Swoją propozycję zgłosił w liście do naukowców zajmujących się tematyką konstytucyjną. Prezydent napisał też o niebezpieczeństwach, jakie może nieść za sobą dominacja jednej partii.

"Jazda na światłach to kosztowny absurd!!!" - napisał na naszym forum internauta ~Roy. Zgadza się z nim prawie 60 proc. internautów, którzy w naszej sondzie uznali, że nie chcą nakazu jazdy na światłach mijania przez całą dobę. Nie zgodziłby się z nimi ~hasta, który napisał: "Gdyby nie światła, już bym pewnie nie żył".

Pomówili ich przestępcy i choć sądy oczyściły policjantów z zarzutów, straconej reputacji nikt im nie przywróci. Wojciech Lenk spędził rok w areszcie, Piotr Łukasiński został skuty w kajdanki na oczach kolegów z pracy. - To lepiej nic nie robić, wtedy człowiek nie jest narażony na takie sytuacje - mówią niesłusznie oskarżeni funkcjonariusze.

Pułapkę na pumę z przynętą postawiono w nocy na jednej z ulic z Kalisza. Pozostanie tam co najmniej kilka dni. Jeden z mieszkańców obrzeży miasta zgłosił bowiem policji, że widział dzikie zwierzę, zrobił też zdjęcia jego śladów. Po inspekcji lekarza weterynarii zdecydowano się zrobić zasadzkę.

Dwaj młodzi ludzie, 19-latek i 24-latek, wyłudzili co najmniej 210 tys. zł od ponad 370 użytkowników portalu aukcyjnego. Proponowali sprzedaż monet kolekcjonerskich, ale te nigdy nie trafiały do kupujących.

Samochód kierowany przez nietrzeźwego kierowcę wjechał w grupę ludzi idących poboczem. Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne. Do wypadku doszło na trasie Karniszyn - Bieżuń na Mazowszu w powiecie żuromińskim.

- Włodzimierz Cimoszewicz ma 55-60 proc. szans na zdobycie funkcji przewodniczącego Rady Europy - ocenił w radiu TOK FM szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz. Jego zdaniem prawdopodobne jest, że do głosowania w tej sprawie dojdzie jesienią.

Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji przeciwko byłej posłance Renacie Beger. Działaczka Samoobrony ponownie usłyszała wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Czy SLD odgrzeje stary pomysł i wystawi Jolantę Kwaśniewską w wyborach prezydenckich? Grzegorz Napieralski deklaruje, że będzie z prezydentową rozmawiał na ten temat. A według sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", tylko Kwaśniewska mogłaby w ewentualnej drugiej turze zagrozić Donaldowi Tuskowi.

Czy jazda samochodem z włączonymi światłami przez cała dobę rzeczywiście poprawia bezpieczeństwo na drogach? Do premiera Donalda Tuska ma trafić dziś skarga na wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza napisana przez ludzi z inicjatywy "Stop Światłom" - donosi "Polska". Ich zdaniem, urzędnik przekazuje nieprawdziwe dane na temat skuteczności przepisu. Świateł natomiast cały czas bronią policjanci.

Jarosław Kaczyński kończy powyborcze rozliczenia: wynik eurowyborów jest niezły, a mimo drobnych nieporozumień "w partii nie ma żadnych niepokojów". - Nawet najwybitniejsi politycy muszą grać w orkiestrze, którą ktoś dyryguje - przypomniał zbyt ambitnym kolegom w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Nawet tysiąc zł stypendium otrzymają studenci uczący się na wybranych przez państwo kierunkach. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybrało 21 kierunków ścisłych, za które dopłaci, aby w przyszłości nie zabrakło w kraju specjalistów.

"Prezydent podpisze Traktat Lizboński, pytanie tylko: kiedy" - tak brzmi oficjalna wersja Pałacu Prezydenckiego. Jak jednak pisze "Dziennik", wśród polityków bliskich prezydentowi są tacy, którzy namawiają go, by zrobił to jak najszybciej.

Najwyższa Izba Kontroli wytknęła minister zdrowia Ewie Kopacz niegospodarność - pisze "Dziennik". Powód? Mieszkanie głównego inspektora sanitarnego Andrzeja Wojtyły, który 41-metrowy lokal w warszawskim pałacu Teppera-Dueckerta należącym do Ministerstwa Zdrowia wynajmuje za jedyne 102,5 zł.

Bój o in vitro trwa. Kościół jednoznacznie opowiedział się za projektem ustawy Bolesława Piechy zakazującym metody zapłodnienia pozaustrojowego. Sam Piecha stanowisko Kościoła bierze pod uwagę, ale twierdzi, że o in vitro powinien decydować Sejm, a nie Kościół.

- To honor i przyjemność walczyć o prof. Buzka - tak w programie "24 godziny" Radosław Sikorski skomentował negocjacje w sprawie wyboru na przewodniczącego europarlamentu. I dodał, że Silvio Berlusconi odpuścił nieco walkę, bo "pewnie zobaczył jak mocnym kandydatem jest prof. Buzek i jak wzmocniła się pozycja Polski w Europie po wyborach".