Obliczanie liczby przekątnych w dwudziestokącie wypukłym, obliczanie najmniejszej i największej wartości funkcji kwadratowych, rozwiązywanie równań i nierówności z niewiadomymi - między innymi z takimi zadaniami musieli zmierzyć się abiturienci, którzy jako przedmiot maturalny wybrali matematykę.
Nad zadaniami z matematyki punktualnie o 9 rano w szkolnych ławkach zasiadło ponad 82 tys. uczniów. Ci, którzy wybrali poziom podstawowy, musieli poradzić sobie z dwunastoma zadaniami z rachunków i rozwiązać je w przeciągu 120 minut. Osoby, które wybrały rozszerzony poziom, na rozwiązanie tej samej ilości zadań miały godzinę więcej.
Chęć zdawania egzaminu z tego właśnie przedmiotu zadeklarował co piąty abiturient. Nieco ponad połowa maturzystów zdecydowała się na wariant rozszerzony. Ponad 3/4 abiturientów zdających matematykę to uczniowie z liceów ogólnokształcących.
Uczniowie podczas egzaminu zmagali się z przeróżnymi zadaniami. Dla tych, którzy skrupulatnie przygotowywali się na lekcje w ciągu roku, zadania maturalne raczej nie były zaskoczeniem. Uczniowie na arkuszach egzaminacyjnych mieli do rozwiązania zadania m. in. z równań i nierówności z niewiadomymi, z ciągami arytmetycznymi i geometrycznymi, obliczanie funkcji i rachunku prawdopodobieństwa.
Egzaminy pisemne do 21 maja
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy). Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Do egzaminu dojrzałości przystąpiło w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w 5 maja, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 31 maja.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl