Wiertło kamieniarskie, ten niecodzienny "prezent" zwrócił uwagę celników na warszawskim lotnisku. Po rozpakowaniu paczki okazało się, że w stalowym cylindrze znajduje się coś o wiele cenniejszego od urugwajskiego wiertła - 8 kilogramów kokainy.

Spośród 15 filmów europejskich branych pod uwagę, podczas przyznawania nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech - "Katyń" okazał się najlepszy. Wyróżniony został także włoski dystrybutor dzieła Andrzeja Wajdy - Movimento Film.

Policjanci ustalają, kto siedział za kierownicą auta, które w czwartek o godz. 23 wjechało w przystanek tramwajowy w Gdańsku i raniło dwie osoby. Dwóch mężczyzn, którzy byli w volkswagenie, nie przyznaje się do prowadzenia samochodu. Obaj byli pijani. Jeden miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie, a drugi ponad cztery promile.

Kilka osób z Platformy Obywatelskiej chce przejść do reaktywowanego Stronnictwa Demokratycznego. Twierdzi tak przynajmniej Paweł Piskorski, który w TVN24 oświadczył, że jego partia "z otwartymi rękami" przyjmie w swoje szeregi "wizytówki". Kogo dokładnie z PO? - Nie powiem, bo osoby te spotkałyby represje - mówił szef SD. - To desperackie, daremne próby, by na obszarze Platformy Obywatelskiej stworzyć partię polityczną - ocenił Stefan Niesiołowski z PO.

Nie ma chyba kierowcy, który nie narzekałby na katastrofalny stan ulic w polskich miastach. Teraz te opinie potwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że najgorsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie natychmiastowej naprawy wymaga ponad 70 proc. dróg. Jak jednak mówi rzecznik NIK Paweł Biedziak, mieszkańców stolicy pocieszyć może to, że tylko w Warszawie i Wrocławiu prowadzona jest stała kontrola dróg.

Detektory nad głowami pasażerów wykryją w samolocie obecność groźnego wirusa, a biologiczne pułapki natychmiast wychwycą go i usuną z kabiny. To przyszłość, choć już nie taka odległa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

- W polityce siedem lat wyczerpuje definicję słowa "nigdy" - wyznał "Gazecie Wyborczej" Andrzej Olechowski, który zapowiadał kiedyś, że już nigdy nie będzie kandydował na jakikolwiek urząd. O polityku stało się głośno, kiedy wczoraj zdecydował się opuścić założoną przez siebie Platformę Obywatelską i wesprzeć reaktywowane przez Pawła Piskorskiego Stronnictwo Demokratyczne.

Otwarta przestrzeń, wielka scena, tysiące fanów muzyki. To gdyński Open'er Festival 2009, na którym najlepsza muzyka z całego świata, a wystąpią m.in. The Prodigy, Faith No More, Kings Of Leon, Arctic Monkeys, Placebo, Moby, Duffy, Lily Allen czy Basement Jaxx.

Zdaniem historyka Instytutu Pamięci Narodowej Antoniego Dudka, gen. Wojciech Jaruzelski nie mógł wydać rozkazu zestrzelenia samolotu nad terytorium czechosłowackim, bo nie miał takiej możliwości. W ocenie historyka, z odnalezionej przez IPN notatki wynika, że Jaruzelski wyraził na to zgodę. Polskim cywilnym dwupłatowcem An-2 na Zachód chciał uciec pilot Dionizy Bielański.

Najsłynniejsze żaglowce świata zawitały do Gdyni, gdzie rozpoczęła się jedna z największych imprez żeglarskich w tym roku - The Tall Ships' Races. W sumie przypłynęło ponad 100 jednostek na czele z "Darem Pomorza".

W piątek rusza wyjątkowy wyścig: Rage Race. W normalnym ruchu ulicznym polskich miast będą się ścigać kierowcy, których cacka mają pod maską kilkaset koni. Policja zapowiada, że nie pozwoli na wolną amerykankę na drogach.

Podczas gdy niemal wszystkie statystyki przestępcze spadają, przestępczość narkotykowa gwałtowanie rośnie. Od stycznia do maja tego roku wszczęto o połowę więcej spraw karnych - pisze "Rzeczpospolita.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk musi znaleźć 3 mln zł oszczędności. Taki warunek postawiła mu Kancelaria Premiera. Oznacza to, że funkcjonariusze ABW nie dostaną nagród ani premii - pisze "Rzeczpospolita".

Wielka reforma emerytur dla policji kończy się niczym. MSWiA wycofuje się z planu przedłużenia pracy funkcjonariuszy. Szczegóły zmian ma przedstawić we wtorek wiceminister gen. Adam Rapacki - pisze "Gazeta Wyborcza".

Cała polska układanka: Jerzy Buzek na szefa Parlamentu Europejskiego i Janusz Lewandowski na komisarza, oparta była na pewności, że Jose Manuel Barroso znów zostanie szefem Komisji Europejskiej. Jednak wybór ten stanął pod dużym znakiem zapytania - pisze "Dziennik".

Napięta atmosfera podczas czwartkowej komisji ds. nacisków udzieliła się również gościom programu "24 godziny". Posłowie co prawda przez chwilę ponarzekali na niski poziom debaty politycznej w komisji, ale zaraz poszli... tą samą drogą, co ich koledzy. "Niech pan na mnie nie krzyczy", "uspokój się młody wilku", "proszę nie mówić do mnie na ty" - wymieniali się ciosami Sławomir Nitras (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS).

- Dzisiaj wyścig prezydencki wydaje się już niemal ukształtowany. Brakuje tylko kandydata lewicy. W tej chwili już nie ma na co czekać. Po stronie lewicy trzeba rozpocząć poważną dyskusję, kto ma być tym kandydatem - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. I o ile były prezydent uważa, że w wyborczym wyścigu Andrzej Olechowski nie jest kłopotem dla SLD, to może być jednak kłopotem dla rozszerzenia elektoratu partii.

Prawo i Sprawiedliwość zwróciło się do CBA z wnioskiem, aby prześwietliło kontakty rzecznika rządu Pawła Grasia ze spółką Agemark. Zdaniem szefa klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego, rzecznik mógł złamać ustawę antykorupcyjną. Sam zainteresowany skomentował: - Nie mam nic do ukrycia.

- Andrzej Olechowski popełnił błąd wychodząc z Platformy Obywatelskiej – ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Według posła PO nie wszystko jest jeszcze stracone i już namawia Olechowskiego by wstąpił do lubelskiej Platformy, by "wspólnie przystąpić do podboju Warszawy".

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zeszła błotna lawina. Zamknięto Drogę Jubileuszową prowadzącą na szczyt Śnieżki i do obserwatorium meteorologicznego. W wyniku osunięcia na szczęście nikt nie ucierpiał.