Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotka się w piątek z Ewą Sowińską. O rozmowę prosiła sama zainteresowana. Grozi jej odwołanie z funkcji Rzecznika Praw Dziecka przez sejm.

Sekcja zwłok 37-letniego sędziego z Garwolina potwierdziła, że popełnił on samobójstwo – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek. Nie ma śladów wskazujących na udział osób trzecich. Mężczyzna powiesił się w środę, dzień po przeszukaniu jego służbowych pomieszczeń przez ABW. Rewizja miała związek ze śledztwem ws. korupcji.

- Protestuję przeciwko temu, żeby mądrale świeccy wchodzili w rolę papieża i za niego decydowali kto powinien, a kto nie powinien zostać metropolitą gdańskim - tak Jacek Kurski komentuje spór o to, czy abp Sławoj Leszek Głódź powinien stanąć na czele gdańskiego kościoła. O prawdopodobnej nominacji duchownego napisał czwartkowy "Dziennik".

Ks. Stanisław K., były proboszcz parafii w Hłudnie, przyczynił się do śmierci 13-letniego Bartka - twierdzi prokuratura w Brzozowie. W czwartek duchownemu przedstawiła zarzuty. Informuje o tym serwis gazeta.pl.

- Wypowiedzi Mindy przypomniały mi klimat, który panował podczas postępowania przygotowawczego, kiedy oskarżano rodzinę Olewników o utrudnianie śledztwa - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" mecenas Bogdan Borkowski. Rzecznik rodziny porwanego odniósł się do słów Remigiusza Mindy, policjanta, który prowadził sprawę Olewnika.

- Myślę, że w filmie wypadłam świetnie, ale to na pewno nie ostatni mój występ - powiedziała w "Kropce nad i" Doda, czyli Dorota Rabczewska. Piosenkarka zagrała epizod w najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni". - Na pewno inni powinni mi zazdrościć tej decyzji - mówił zadowolony ze swego pomysłu zaangażowania jej reżyser.

- Obecny rząd nie przedstawił jeszcze żadnej koncepcji na służby, ja instynktownie czuję, że chcą sytuację w wywiadzie uspokoić - powiedział Janusz Zemke z LiD w "Magazynie 24 Godziny". - Ten spokój to przecieki i brak kontroli. Ten spokój nie oznacza, że służby dobrze pracują. Ten spokój budzi niepokój - stwierdził Zbigniew Wassermann z PiS.

- Za chwilę Niemcy będą odbierać polskim gospodarzom ich majątki, a Żydzi wezmą całą resztę - ostrzegał w TVN24 Mirosław Orzechowski (LPR). - Jeśli nie uregulujemy tej kwestii, zaleje nas fala pozwów, a na to nas po prostu nie stać - ripostował poseł PO Jakub Szulc.

Grupa 80 mieszkańców Biłgoraja (woj. Lubelskie) wystąpiła z listem otwartym do miejscowych władz o uznanie posła PO Janusza Palikota za "persona non grata" w mieście i powiecie. Zbulwersowało ich nazwanie przez o. Rydzyka Belzebubem w programie "Teraz MY".

- Nie tylko nie wziąłem od Olewników miliona złotych, ale jeszcze dołożyłem do ich sprawy - oświadczył Krzysztof Rutkowski. Detektyw zapowiedział, że pozwie Janusza Kaczmarka, który w TVN24 wymienił Rutkowskiego, jako osobę żerującą na nieszczęściu Olewników. Podobnie wypowiadał się Zbigniew Ćwiąkalski.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wnioski premiera Donalda Tuska o powołanie Janusza Noska na szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz o odwołanie trzech zastępców szefa Agencji Wywiadu i powołanie jednego zastępcy. O zamiarze odwołania zastępców szefa AW informował tvn24.pl.

Akta z śledztw ws. mafii węglowej i Barbary Blidy będą odtajnione, a komisja śledcza do zbadania śmierci byłej posłanki SLD będzie mogła zwalniać prokuratorów tajemnicy - poinformował sejmowych śledczych minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Renata Beger - jedna z głównych postaci Samoobrony - rezygnuje z członkostwa w tej partii. To reakcja na słowa szefa Samoobrony Andrzeja Leppera, który powiedział, że była posłanka poszła do garów.

W śledztwo dotyczące porwania Krzysztofa Olewnika zostanie zaangażowanych ośmiu najlepszych policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych, CBŚ i biura kryminalnego - zapowiedział komendant główny policji Andrzej Matejuk.

Pięciu członków zorganizowanej grupy zajmującej się handlem narkotykami zatrzymał pomorski CBŚ. Według policji przestępcy działali jak hurtownia: rozprowadzili setki kilogramów narkotyków i to w całej Europie.

Skandal w płockim przedszkolu "Bajka". Według rodziców dwójki przedszkolaków wychowawczynie z integracyjnego przedszkola nr 31 biły i przywiązywały sznurkiem do krzesła nieposłuszne dzieci. Pozostali rodzice nauczycielek bronią. Sprawą zajęła się już prokuratura i kuratorium.

Skok na media, przerywanie kadencyjności KRRiT i łamanie konstytucji - zarzucają senatorowie PiS nowelizacji ustawy medialnej. - Jest wręcz przeciwnie - odpowiada PO i tłumaczy: nowela odbiera KRRiT kompetencje superministerstwa, a pozostawia konstytucyjne funkcje kontrolne.

Szambo Romana Giertycha zostało zbudowane zgodnie z prawem. Były lider LPR nie dopuścił się oszustwa ani samowoli budowlanej - uznała warszawska prokuratura. Jednak Giertych nie zamierza sprawy zakończyć i oskarża o przestęstępstwo byłego współpracownika, który na niego wcześniej doniósł. A także prominentnych polityków PiS.

Pewien "sprytny" rolnik z miejscowości w powiecie złotowskim kradł worki z pszenicą i nawozem od sąsiadów, aby zasiać swoje pole. Za kradzież grozi mu kara do pięciu lat pozbawianie wolności.