"Rzeź ministrów" dopiero na wiosnę

O dymisjach w rządzie Donalda Tuska głośno jest od co najmniej kilku miesięcy. Najpierw niespełniający oczekiwań ministrowie mieli dostać "czerwone kartki" w sierpniu, ale nie dostali, bo byli na urlopach. Potem wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiadał, że dymisje będą, ale w listopadzie. Jednak, jak pisze "Gazeta Wyborcza", w rocznicę powołania rządu premier chce się chwalić, a nie dymisjonować - i dlatego rekonstrukcja rządu nastąpi dopiero w marcu.

"Przyjdzie mi pożegnać się z ojczyzną bez powrotu"

- Liczyłem się z tym, że gdybym odwrócił się do SB plecami i zerwał współpracę, to moja kariera, bazująca na wyjazdach zagranicznych, po prostu by się załamała - powiedział w programie "Fakty po Faktach" profesor Aleksander Wolszczan. O tym, że znany astronom był tajnym współpracownikiem o pseudonimie "Lange" napisała "Gazeta Polska". Jej doniesienia potwierdzili toruńscy historycy.

Borusewicz: Cenckiewicz może zmyślić wszystko

- Sławomir Cenckiewicz jest historykiem, który każdą historię może wymyślić - nie zostawia suchej nitki na byłym pracowniku IPN marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, na łamach "Rzeczpospolitej".

Polki dołączą cytologię do CV

Każda Polka przyjmowana do pracy, będzie musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografę. Takie samo zaświadczenie będzie musiała pokazać przy przedłużeniu umowy o pracę oraz przy corocznych badaniach kontrolnych - pisze "Dziennik" powołując się na projekt popierany przez Ministerstwo Zdrowia.

Konsularny paraliż

Ogromne kolejki, nieodbierane telefony, miesiące oczekiwania na załatwienie najprostszych formalności - trzy polskie konsulaty w Wielkiej Brytanii zupełnie nie radzą sobie z obsługą przebywających na Wyspach setek tysięcy emigrantów - alarmuje "Dziennik".

Drogówka jak człowiek-pająk

Wygląda na to, że lubelska policja pozazdrościła bohaterowi amerykańskiej popkultury - Spidermanowi. Funkcjonariusze z drogówki, tak jak słynny człowiek-pająk, będą łapać drogowych piratów w gigantyczne sieci. Brzmi nieprawdopodobnie, ale już wkrótce oryginalny sprzęt trafi na polskie drogi - zapowiada "Dziennik Wschodni".

Nieograniczenie ograniczony przetarg - zobacz, na co

Kanapa "z litej sosny fornirowanej mahoniem o szerokim, wyrazistym usłojeniu piramidowym" i 11 foteli z rzeźbionymi Sfinksami "pokrytych złoceniami z płatkowego szlakmetalu na żółtym bolusie" - to szczegółowy opis mebli, które w otwartym przetargu kupiło ministerstwo kierowane przez Radosława Sikorskiego. Zdaniem prawników przetarg był tak skonstruowany, by wygrała jedna firma. Ministerstwo twierdzi natomiast, że wcale nie miało obowiązku organizowania przetargu, ale zdecydowało się na to, by wykluczyć wszelkie wątpliwości.

"Prof. Wolszczan jak Szaweł z Tarsu"?

- Sytuację prof. Wolszczana można porównać z sytuacją Szawła z Tarsu, który najpierw gonił chrześcijan, a potem miał wypadek konny i przestał ich gonić - stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" prof. Marian Filar. - Jest tu znacząca różnica. Szaweł nie twierdził, że robił dobrze, tylko że był pogrążony w złu - ripostował Bronisław Wildstein.

"Walczą ze mną ludzie od ciemnych interesów"

- Premier powiedział, że nie daje wiary dziennikarzom i staje po mojej stronie - twierdziała w "Magazynie 24 godziny" posłanka PO Lidia Staroń, która według "Rzeczpospolitej" zarobiła na własnej ustawie. Innego zdania był Marian Piłka. Według działacza Prawicy Rzeczpospolitej posłanka naruszyła standardy. - Nie może być tak, że osoba, tworzy prawo, by później z niego skorzystać - wtórowała mu Izabela Jaruga-Nowacka z SLD.

Polityczny hit transferowy września

Piłkarskie okno transferowe zostało zamknięte z końcem sierpnia, polityczne nie zamyka się jednak nigdy. Europoseł Ryszard Czarnecki został właśnie przyjęty w szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję o przyjęcie byłego członka Samoobrony do partii Jarosława Kaczyńskiego podjął komitet polityczny ugrupowania.

Girzyński zawieszony

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął w czwartek decyzję o zawieszeniu posła Zbigniewa Girzyńskiego w prawach członka partii. Poseł, mimo trwającego bojkotu stacji TVN24 przez swoją partię, wziął udział w środowym magazynie "24 godziny".

Bal za pół miliona

- Bal będzie kosztował pół miliona złotych – zdradził szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. To około jedna dwudziesta tego, co Kancelaria wydaje na miesiąc. Kownacki zapewnił też, że Lech Kaczyński podpisze ewentualną nowelizację ustawy lustracyjnej.

Tusk: Dam przykład, obetnę wydatki na swoją kancelarię

- Jeżeli mnie pytacie, ile trzeba wydawać na Kancelarię Prezydenta, premiera czy IPN, to ja uważam, że mniej a nie więcej i dam tego dowód obcinając przede wszystkim pieniądze na swoją kancelarię - zadeklarował premier Donald Tusk.

Uwolniony spod dźwigu

Jedna osoba zginęła w tragicznym wypadku na terenie Porta-Odra w Szczecinie, gdzie zawalił się żuraw. Po długiej akcji ratunkowej udało się uwolnić operatora dźwigu, który został uwięziony w kabinie. Jest przytomny, ale ma otwarte złamania obu nóg. O wypadku poinformował nas internauta Sławomir za pośrednictwem platformy Kontakt TVN24.

Dokarmiali ubogie dzieci chipsami i gumą do żucia

Słone paluszki, chipsy, guma do żucia czy słodycze zamiast talerza ciepłej zupy - tak wyglądała akcja dożywiania dzieci z ubogich rodzin w niektórych szkołach na Warmii i Mazurach. Jak wynika z kontroli NIK, w części szkół wydawanie zup ograniczono do zaledwie trzech razy w tygodniu.

Polski ksiądz kontra Watykan

Sprzeciwił się Kongregacji Nauki Wiary i nie zamierza tego odwoływać. Polskiego teologa ks. prof. Wacława Hryniewicza z Watykanem podzieliła kwestia ekumenizmu – donosi „Tygodnik Powszechny”.

Umrze bez prądu

Chory na raka płuc Henryk Bowtruczuk z Białegostoku żyje dzięki aparatowi, który umożliwia mu oddychanie. Teraz mężczyźnie kończą się pieniądze na opłacenie rachunku za prąd, a to oznacza zatrzymanie aparatu do tlenoterapi i śmierć. - A ja chcę żyć - mówi przez łzy chory mężczyzna.

Pitera wyjaśni meblowy przetarg w MSZ

Jutro rano na biurko szefa MSZ ministra Radosława Sikorskiego trafi pismo Julii Pitery, w którym zażąda wyjaśnienia okoliczności przetargu na meble do salonu w MSZ. W jego wyniku do ministerstwa trafiło 11 foteli i kanapa nawiązująca do "empirowanych wzorów polskich i rosyjskich z przełomu XVIII/XIX wieku". Przetarg był tak sformułowany, że wygrać mógł tylko jeden antykwariat.

Posłowie najlepsi i najgorsi

Dziennikarze wystawiają cenzurki posłom w „Polityce”. Prymusi to m.in. Ludwik Dorn (PiS), Ryszard Kalisz (SLD) i Joanna Kluzik-Rostkowska (PiS). Żółte kartki otrzymują natomiast Konstanty Miodowicz (PO), Nelly Rokita i Zbigniew Ziobro (oboje PiS). Doceniono także debiuty.

Splądrowali wykopaliska

Policja w Łodzi zatrzymała trzech mężczyzn, którzy z pomocą wykrywacza metali przekopywali stanowiska historyczne i archeologiczne. Znalezione w wykopaliskach przedmioty sprzedawali kolekcjonerom.

Łódź walczy z dopalaczami

Działa niespełna miesiąc, a już ma kłopoty. Pierwszy w Polsce sklep z tzw. dopalaczami w Łodzi znajdzie się pod lupą prokuratury. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki.

Decyzja ws. Staroń za dwa tygodnie

Decyzja w sprawie wyrzucenia posłanki Lidii Staroń z klubu PO dopiero za dwa tygodnie. - Na razie prezydium klubu ma za mało danych - powiedział wiceszef PO Waldy Dzikowski. Staroń, według artykułu z "Rzeczpospolitej", zarobiła na własnej ustawie. Posłanka zaprzecza i twierdzi, że to pomówienie.

Pogrzeb ofiar własnego ojca

Blisko pięćset osób pożegnało w czwartek w Kutnie (Łódzkie) tragicznie zmarłych 15-letniego Kamila, 12-letniego Pawła i 4-letniego Jakuba - trzech braci, którzy niespełna tydzień temu zostali zamordowani przez własnego ojca.

Dżungla marihuany pod Wołominem

Profesjonalny sprzęt do nawilżania i naświetlania roślin - odpowiednio rozstawiony w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na trzypoziomowej kondygnacji. Brzmi jak opis ogrodu botanicznego? Nic bardziej mylnego. Mowa o plantacji konopi indyjskich, którą policjanci z Wołomina znaleźli zupełnym przypadkiem, na jednej z posesji w miejscowości Kobyłka.

Polacy zadowoleni z rządu i premiera

Z rządu Polacy wciąż są zadowoleni, a z premiera nawet coraz bardziej. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, gabinet Tuska popiera 45 proc. ankietowanych. 22 proc. określa się jako przeciwnicy rządu, obojętność wyraża 29 proc. Najlepiej o rządzie mówią ludzie młodzi, z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych miastach.

Policja gubi, a dziennikarze znajdują tajne dane

Poufne meldunki operacyjne, postanowienia o wszczęciu postępowania, zdjęcia świadków, dane osobowe - to wszystko znajduje się na płycie z tajnymi dokumentami zachodniopomorskiej policji, która trafiła do redakcji radia RMF FM. Sprawą wycieku danych zajmie się teraz prokuratura i policyjne biuro spraw wewnętrznych.

Trzecia dziewczynka zarażona kiłą

Kolejna nieletnia ofiara gwałciciela pedofila zarażona chorobą weneryczną. Lekarze z Krakowskiego szpitala wykryli kiłę u 3-letniej siostry dwóch zarażonych wcześniej dziewczynek. 3, 5 i 12 letnie zarażone siostry nadal przebywają w szpitalu. Oświęcimskiej prokuraturze wciąż nie udało się ustalić, kto zaraził dzieci.

Niebezpieczny lek na potencję dostępny w Polsce

"Najpotężniejszy środek na erekcję dostępny w Polsce bez recepty" - tak reklamują się tabletki "Powertabs". Jak dowiedział się portal tvn24.pl Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że środek jest niebezpieczny dla życia i zdrowia. Substancja, którą zawiera, nie jest dopuszczona do stosowania nigdzie na świecie. Tabletki można kupić w internecie. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

Stella Maris przed sądem

Ruszył proces gdańskiego wydawnictwa kościelnego Stella Maris. Wyroku nie należy się spodziewać szybko - sam akt oskarżenia liczy tysiąc stron, a na liście świadków jest ponad 500 osób. Wśród oskarżonych jest ks. Zbigniew B. - były kapelan abp. Tadeusza Gocłowskiego, Grozi mu 10 lat więzienia.

Ukradli ponad 2 mln zł w... "fajkach"

Policjanci zatrzymali 16 osób, które kradły papierosy z radomskiej wytwórni wyrobów tytoniowych. Straty fabryki i skarbu państwa przekroczyły 2 miliony złotych.