- Boimy się, że w każdej chwili przyjdą także po nas - mówią w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" żołnierze Delty, plutonu, który ostrzelał afgańską wioskę Nangar Khel. Ich przełożonego oraz sześciu kolegów z Delty aresztowano pod zarzutem umyślnego zabicia czterech afgańskich kobiet i dwojga dzieci.

Za polskimi emigrantami do Wielkiej Brytanii jadą polskie narkotyki. Przerzutem i rozprowadzaniem narkotyków w klubach Londynu i Liverpoolu zajmują się warszawscy gangsterzy, pisze "Życie Warszawy".

U podłoża konfliktu pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a trzema byłymi wiceprezesami PiS może leżeć list napisany przez Ludwika Dorna. Według "Dziennika" były marszałek wysłał pismo do parlamentarzystów PiS, aby pozyskać wsparcie dla swojej kandydatury na szefa klubu.

- Wbrew własnej woli staliśmy się stroną w konflikcie wykreowanym całkowicie niepotrzebnie przez prezesa - po raz pierwszy od rezygnacji z funkcji wiceprezesa Ludwik Dorn komentuje na swoim blogu w onet.pl wewnętrzne problemy PiS. Dodaje, że nawet jeśli zostanie wykluczony z PiS, będzie działał na rzecz reformy partii.

Aneks do raportu WSI dostępny... w sprzedaży - donosi "Dziennik". Według informatorów gazety, aneks wyciekł, a oferta sprzedaży dokumentów pojawiła się na rynku.

- Jeśli rząd dojdzie do wniosku, że należy zakończyć misję w Iraku, to nie będzie występował do prezydenta o przedłużenie tej misji. Zatem to rząd zadecyduje, kiedy misja iracka zostanie zakończona - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" nowy szef MON Bogdan Klich.

Wilno to według "Dziennika" cel pierwszej zagranicznej podróży Donalda Tuska. Premier zamierza wybrać się tam na początku grudnia. Ale w grę wchodzi jeszcze Watykan, za którym optuje doradca premiera prof. Władysław Bartoszewski.

Jaki był powód październikowego buntu warszawskich prokuratorów? Według "Rzeczpospolitej", stołeczni śledczy chcieli zatrzymania wiceszefa ABW Grzegorza Ocieczka, podejrzanego o ujawnienie tajemnicy państwowej, ale sprzeciwiała się temu ich przełożona.

Politycy PO, PSL oraz LiD są przekonani, że zawieszenie byłych wiceprezesów PiS - a w szczególności Ludwika Dorna - jest dowodem bardzo poważnego rozłamu PiS. W Magazynie 24 Godziny, argumenty politycznych przeciwników odpierał Zbigniew Romaszewski.

– Mam śmiałe plany reformy służby dyplomatycznej i naszych placówek za granicą – zapowiada Radosław Sikorski. Wrócą dyplomaci odwołani przez jego poprzedniczkę Annę Fotygę - pisze "Rzeczpospolita".

- Bóg raczy wiedzieć, ale wierzę, że tak. Jeszcze będę premierem – ocenia w rozmowie z "Wprost" Jarosław Kaczyński. Na razie zamierza "trochę odsapnąć i rozszerzać front IV RP".

Szerszy dostęp do akt i możliwość wezwania pracowników służb specjalnych bez zgody ich przełożonych - to zapowiadane przez PO nowe uprawnienia komisji ds. służb specjalnych. PiS rozważy te propozycje - jeśli projekt zabezpieczy pozycję szefów służb.

- Nie otrzymaliśmy pisma Jarosława Kaczyńskiego o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i zawieszeniu naszego członkostwa w partii. Wszelkie decyzje podejmiemy dopiero po zapoznaniu się z zarzutami - mówi były wiceprezes PiS Paweł Zalewski.

- Jeśli Platformie marzyło się zrównoważenie: rząd z jednej partii, a szef CBA z drugiej, to to marzenie właśnie się spełniło - mówił poseł PiS Paweł Poncyljusz. PiS niepokoi się rozważaniami PO nad odwołaniem Mariusza Kamińskiego.

W poznańskiej katedrze odprawiona została msza w intencji pierwszych władców Polski. To w tej światyni, w jednej z kaplic spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry.

- Prawo i Sprawiedliwość nie pęka i to w żadnym wymiarze - zapewnia w programie "Kawa na ławę" prezydencki minister Michał Kamiński, pytany o wewnętrzne problemy partii z jej byłymi wiceprezesami Ludwikiem Dornem, Pawłem Zalewskim i Kazimierzem Ujazdowskim.

Sprawa transportu akt WSI do pomieszczeń Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie gruntownie wyjaśniona i to w najbliższych dniach - zdeklarował minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna w "Poranku" TVN24.

Biskup łomżyński Stanisław Stefanek zapewnia swoich diecezjan, że nigdy nie współpracował z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. We wszystkich kościołach diecezji odczytywany jest dzisiaj list hierarchy.