- Starałam się nie ziewać, ale nie zawsze się to udawało - tak Jolanta Szczypińska (PiS) opowiada o wrażeniach z wysłuchanego expose premiera. Posłanka zauważyła w wystąpieniu Donalda Tuska również ciekawe momenty.

Komisja ds. Służb Specjalnych pozostanie 5-osobowa, a nie w proponowanym przez PO kompromisowym składzie 4 osób. To reakcja Platformy na zgłoszoną przez PiS kandydaturę Antoniego Macierewicza. PiS odpowiada: zatem nie będzie nas w speckomisji.

W Płocku policjanci odkryli podróbki banknotów o nominalnej wartości około trzystu tysięcy złotych. Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 61-letniego mężczyznę, w którego mieszkaniu były banknoty. Jak podano - za fałszerstwa w tej skali grozi mu nawet 25 lat więzienia.

Zamiast jechać po odśnieżonej i wyremontowanej drodze z Wadowic do Suchej Beskidzkiej, kierowcy muszą ją omijać i jechać po wertepach. Dlaczego? Bo nikt jej nie chce odśnieżać - pisze "Gazeta Krakowska".

Od nowego roku szpitale może sparaliżować nowy przepis: wchodzą w życie unijne zasady, ograniczające limit godzin, które lekarz może przepracować w ciągu tygodnia. A brakuje medyków, którzy zastąpiliby odpoczywających w tym czasie kolegów - alarmuje "Polska".

Poza władzami Wrocławia, nikt nie zainteresował się promocją organizacji Expo 2012 w tym mieście. W poniedziałek dojdzie do głosowania, które wskaże organizatora imprezy. Nie pojedzie tam ani premier, ani prezydent - pisze "Polska".

Dzięki dopisaniu do listy leków refundowanych Ivabradyny, jej francuski producent może zarobić ponad 40 mln złotych rocznie – "pisze Życie Warszawy".

Prokuratura w Mrągowie umorzyła śledztwa w sprawie wywrócenia pięciu jachtów i utonięcia sześciu osób po przejściu białego szkwału na Mazurach 21 sierpnia. Śledztwa prowadzą nadal prokuratury w Giżycku i Piszu.

Pięciu podejrzanych o korupcję w Centralnym Ośrodku Sportu, w tym trener Lechii Gdańsk Dariusz K. i szef firmy ochroniarskiej "Zubrzycki" Sylwester Z. mają trafić do aresztu. Wątek ich sprawy dotyczy b. ministra sportu Tomasza Lipca, który od końca października przebywa w areszcie.

Ponad 150 pytań skierowali posłowie do premiera po jego expose. Część z nich dotyczyła najpoważniejszych spraw, jak bezpieczeństwo energetyczne czy zobowiązania międzynarodowe. Ale posłów interesowało też, czy premierowi nie doradza czasem... Harry Potter. Dziś premier ma na te pytania odpowiedzieć.

Odbudowa zaufania, wyzwolenie energii Polaków i rekordowo długie przemówienie - na te elementy expose premiera zwracają uwagę gazety komentując na swoich pierwszych stronach piątkowe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie.

Pytania posłów mnie nie zaskoczyły: były takie jak zawsze w tej sytuacji - ocenia debatę nad swoim expose Donald Tusk. Premier podziękował również za ton i treść wystąpień, które - jego zdaniem - obniżyły temperaturę i podwyższyły jakość debaty.

Ludwik Dorn wypada z gry? Jak pisze na blogu, do godziny 14.30 był wpisany na listę mówców PiSu, potem dowiedział się, że już go na niej nie ma. Polityk opublikował - bez słowa komentarza do tej sytuacji - swoje przemówienie na blogu.

Expose było dobre, ale stanowczo za długie - oceniają zgodnie byli premierzy, Kazimierz Marcinkiewicz, Jerzy Buzek i Leszek Miller. - W expose zauważyłem elementy kontynuacji dotychczasowej polityki, Tusk nawiązał też do haseł i idei IV RP - stwierdził w TVN24 Marcinkiewicz.

Niewiele osób w Polsce może się dowiedzieć, którędy przechadza się premier, gdzie wypoczywa i je śniadanie. To tajemnice pilnie strzeżone przez Biuro Ochrony Rządu. My pokazujemy tyle, na ile nam pozwolono.

Wielkie nadzieje, ostrożny optymizm lub kompletna niewiara – reakcje słuchających expose nowego premiera były bardzo różne. Opinie "Wiwat Tusk! Wiwat Naród! Wiwat wszystkie stany!" sąsiadują z komentarzem: ""WyCastrowany polityk". O planie Tuska wypowiedzieli się widzowie i internauci.

- Nie chcemy słuchać pouczeń Jarosława Kaczyńskiego na temat demokracji i koalicji - stwierdził wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski komentując "kontrexpose" byłego premiera. Jak podkreślił, przez dwa lata Polska szła przez ciemną dolinę, ale wyszła stamtąd – dzięki Platformie Obywatelskiej.