Wyniki u nas tuż po 22

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych podamy pierwsze, jeszcze nieoficjalne wyniki wyborów do europarlametu. Sondaż na zlecenie TVN24 prowadzi Millward Brown SMG/KRC.

Słaba frekwencja, choć lepiej niż 5 lat temu

Do godz. 18 do urn poszła niespełna jedna piąta wyborców - poinformowała PKW. To o 4 pkt. procent lepiej niż w 2004 roku. Najchętniej głosowali mieszkańcy Warszawy, a najniższa frekwencja była w pozostałej części województwa mazowieckiego.

Sondażami i plakatami w ciszę wyborczą

Wyemitowane ogłoszenie wyborcze i sondaże, zerwane plakaty i unijne flagi - to tylko niektóre przypadki naruszenia ciszy wyborczej, do jakich doszło do sobotę i niedzielę. Obyło się jednak bez poważniejszych incydentów.

Cała wieś nie poszła na wybory, bo nie ma drogi

- Może wreszcie zauważą w gminie, że istnieje taka wieś jak Bieczyno - mówią mieszkańcy miasteczka, którzy w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa nie poszli dziś głosować w wyborach do europarlamentu. Wszystko to z powodu - jak mówią - "obiecanek" władz gminy Trzebiatów, które zapewniały, że wybudują we wsi lepszą drogę. Zapewnienie padło w 2007 roku, a tymczasem dobrej drogi jak nie było, tak nie ma.

Pożar w Strzekęcinie nie wstrzyma całej Europy

Strzekęcino, mała miejscowość w Zachodniopomorskiem, stała się powodem wielkiego europejskiego zamieszania. Pożar, który w południe wybuchł w kotłowni przy tamtejszym lokalu wyborczym, o mało co nie spowodował przedłużenia ciszy wyborczej w całej Unii.

Chcieli przekupić policję wódką

500 zł i trochę alkoholu - taką ofertę złożyli policjantom dwaj kompletnie pijani mężczyźni, którzy jechali samochodem bez tablic rejestracyjnych i prawa jazdy. Funkcjonariusze nie dali się przekupić.

"Niska frekwencja też dobra"

- Niska frekwencja, to może być dobry znak - nieoczekiwanie stwierdził dotychczas namawiający do głosowania Donald Tusk. Także prezydent nie nakłaniał dziś Polaków do pójścia do urn. - Wielokrotnie wzywałem Polaków do udziału w wyborach - stwierdził. Inni politycy tradycyjnie apelują o skorzystanie z demokratycznych praw, choć w ocenie frekwencji są realistami: oceniają ją na maksimum 30 procent.

Obława na klubowiczów - wpadło 65 osób

Policjanci zorganizowali wczoraj obławę na imprezowiczów, którzy zmierzali z narkotykami na koncert muzyki klubowej Global Gathering 2009 w Poznaniu. W ręce mundurowych wpadło 65 osób. Większości zatrzymanych osób grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Szaleńcza jazda traktorem - rozjechali policjantów

Najpierw traktorem staranowali radiowóz, potem wypchnęli policjanta z ciągnika i najechali na innego funkcjonariusza, a na koniec staranowali kolejny policyjny wóz. Kiedy świętokrzyscy policjanci zatrzymywali do kontroli jadący bez numerów ciągnik, nie przypuszczali, że ta kontrola będzie inna od standardowych.

Głosujemy trochę chętniej niż pięć lat temu

Jest szansa na poprawę słabego wyniku frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed pięciu lat. Do godz. 12 do urn poszło kilkaset tysięcy Polaków więcej niż w 2004 roku, a sama frekwencja wyniosła 6,65 proc. - podała PKW. Najchętniej głosują mieszkańcy Krakowa i Warszawy.

Kard. Dziwisz: niech politycy nie tracą energii na konflikty

W niedzielę Polacy świętują Dzień Dziękczynienia. Upamiętnia on pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce. Pielgrzymka ta uznawana jest za początek przemian antykomunistycznych w Europie. W czasie mszy, która była częścią obchodów, kard. Stanisław Dziwisz wezwał rządzących, by "nie trwonili czasu na jałowe spory".

Niewidomy - wyborca bez prawa tajności

Niepełnosprawni chcą głosować samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Żądają zmiany prawa, która im to umożliwi. - Tylko w mojej głowie może być informacja, na kogo oddałem głos - argumentuje niewidomy Tomasz Strzemiński. Państwowa Komisja Wyborcza rozkłada ręce. - To nie leży w naszych kompetencjach - zastrzega członkini PKW, sędzia Maria Grzelka.

Pijany chciał zawieźć dzieci na wycieczkę

Tragicznie w skutkach mogła się zakończyć wycieczka szkolna dzieci z jednej ze szkół w Świętokrzyskiem. Kierowca autobusu, który miał je zabrać na wyjazd był kompletnie pijany.

Poprawiny i różaniec utrudnią wybory?

Mieszkańcy gminy Oleśnik w dzień wyborów do Europarlamentu mają twardy orzech do zgryzienia. Jak świat światem, głosowali w gminnej remizie. Tym razem jednak odbywają się w niej weselne poprawiny. Wybory przeniesiono więc do gminnej kaplicy. Przeciwko temu zaprotestowali jednak wierni, którzy zapowiadają, że jak zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca przyjdą do niej odmawiać różaniec.

Śląsk: utrudnienia na kolei

Kradzież 360 metrów trakcji kolejowej spowodował poważne utrudnienia w ruchu pociągów pomiędzy Tarnowskimi Górami a Tworogiem na Śląsku. Do czasu naprawienia szkody pasażerowie na tej trasie podróżują specjalnie podstawianymi autobusami.

Polonia w USA już głosowała

Polacy za oceanem już zagłosowali. Mamy już wstępne dane o frekwencji, które pokazują, że rodacy mieszkający poza krajem poważnie podeszli do wyborów. Ci, którzy wzięli udział w wyborach, przekonują, że warto głosować.

Rój pszczół odpoczywał na parkingu

Zamiast dostać się do samochodu, musiał wezwać policję, bo rój pszczół uznał jego samochód za dobre miejsce odpoczynku. Na szczęście nikomu nie stała się krzywda.

Latać każdy może. Wystarczy 28 tys. zł

Okazuje się, że latać może każdy, wystarczy kurs teoretyczny, kilkadziesiąt wylatanych godzin i zdany egzamin. Przyda się również trochę pieniędzy. Licencja pilota turystycznego kosztuje 28 tys. zł., pilota zawodowego aż 200 tys. Chętnych do przeżycia podniebnych wrażeń nie brakuje.

Tysiące przeszły pod Bramą-Rybą

Spotkanie młodzieży chrześcijańskiej na polach lednickich. O północy młodzi ludzie przeszli przez Bramę-Rybę III Tysiąclecia, co ma być symbolicznym gestem wyboru Chrystusa.

"Na pokładzie mogła wybuchnąć bomba"

Odnalezienie dwóch ciał pasażerów Airbusa A330 i elementów maszyny to przełom w prowadzonych od 1 czerwca poszukiwaniach zaginionego samolotu linii Air France z 228 osobami na pokładzie. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Polscy eksperci nie wykluczają zamachu. Były pilot kpt. Marian Nowotnik twierdzi, że na pokładzie mogło dojść do wybuchu bomby.

"Zaczęło dziać się coś niemożliwego"

Dziewięciometrowy krzyż - pomnik upamiętniający 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski odsłonięto na pl. Piłsudskiego w Warszawie. - 2 czerwca 1979 r. na tym placu zaczęło dziać się coś niemożliwego. Ale co było niemożliwe, stało się możliwe - powiedział podczas mszy św. na placu metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Na placu modliło się ponad 10 tys. wiernych.

Chłopak z plakatu po 20 latach

Dwadzieścia lat temu był bohaterem solidarnościowego plakatu "Tobie się uda". Dziś podróżuje po świecie, pływa na desce surfingowej i mówi: Jest świetnie!

Duży pożar w Poznaniu

Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar opuszczonego budynku w Poznaniu, zaprószony najprawdopodobniej przez bezdomnych. To już drugi pożar w tym samym miejscu w ciągu ostatnich kilku dni. Na szczęście w obu sytuacjach nikt nie został ranny.

Będą wyniki z Polski

Będą sondażowe wyniki polskich wyborów do europarlamentu. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie TVN24 będą mogły skorzystać wszystkie zainteresowane instytucje, w tym Parlament Europejski, gdzie dotąd obawiano się, że podczas niedzielnego wieczoru wyborczego z Polski jako jedynego kraju nie będzie miał świeżych danych.

Smoki odwiedziły Wawelskiego

Wielka Parada Smoków wystartowała w Krakowie. Na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt kolorowych stworów. Nie zabrakło też rycerzy i dam dworów. Gigantyczna plenerowa impreza potrwa do niedzieli.

Cisza szanowana (na ogół)

W sobotę, niedługo po północy, młody mieszkaniec Bełchatowa zrywał plakaty wyborcze, zastępując je innymi. Informację o przypadku zakłócenia ciszy wyborczej potwierdził sędzia Ferdynand Rymarz, szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Roboty walczą w sumo

Niezwykły pojedynek w łódzkiej Manufakturze. Tym razem w walkach sumo na macie siłują się roboty. W konkursie Sumo Challenge udział bierze ponad 50 drużyn studentów z całej Polski oraz z Hiszpanii.

Ona głosowała pierwsza

W Polsce lokale wyborcze otwarte zostaną dopiero w niedzielę rano. Ale pierwszy polski głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego został już oddany - w Buenos Aires, stolicy Argentyny.