Kwaśniewski chwali premiera

- Wizyta premiera Tuska w Rosji to mały krok, ale w dobrym kierunku. Udzielam zupełnie szczerej pochwały - powiedział na antenie TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Jednocześnie były prezydent przestrzegł przed wyolbrzymianiem znaczenia spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. - Nic nie jest rozstrzygnięte, a za uśmiechem Putina kryją się twarde interesy rosyjskie - ocenił.

"Roznosiłem pocztę powstańczą"

Dostarczanie listów w trakcie Powstania Warszawskiego było rzeczą bardzo trudną i niebezpieczną. O tym, jak to się wszystko odbywało opowiedział w TVN24 jeden z najmłodszych listonoszy poczty powstańczej - Jerzy Czajkowski. Swoją pracę w Szarych Szeregach rozpoczął w wieku 12 lat.

Powstańcze listy wrócą do Warszawy

- Udało się - to pierwsze słowa dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego po zakończeniu aukcji. Polsce udało się wylicytować za cenę wywoławczą bezcenną kolekcję powstańczej poczty polowej. - To nie tylko pamiątka, ale świadectwo, jak Polacy potrafią walczyć o wolność i ją organizować - mówił wiceminister kultury Tomasz Merta.

Śmiertelne pobicie w dyskotece

Awanturował się w dyskotece i szarpał jednego z kolegów. Kompani, z którymi przyszedł, wyprowadzili go na zewnątrz. Tam nieznani jeszcze sprawcy pobili go na śmierć. 27-letni Krzysztof I. zmarł mimo trwającej kilkadziesiąt minut reanimacji. Policja zatrzymała już w tej sprawie trzy osoby.

Kolekcja za droga i w części fałszywa

Zbigniew Bokiewicz, znany w polskim i brytyjskim świecie filatelistów kolekcjoner znaczków, który poinformował Muzeum Powstania Warszawskiego o aukcji w Duesseldorfie, ma zastrzeżenia co do autentyczności ok. 20 proc. kolekcji. Oprócz tego cenę zbioru uważa za zawyżoną.

"Posłowie złamali tajemnicę"

- Tego się właśnie obawiałem: że przy 460 osobach utrzymanie tajemnicy będzie fikcją - skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski ujawnienie przez "Rzeczpospolitą" stenogramu jego tajnego wystąpienia w Sejmie na temat podsłuchów. Fakt ten źle ocenia również opozycja. Według Wojciecha Olejniczaka (LiD), nagrania mógł dokonać któryś z posłów.

Spór o czołg

Kilkudziesięciu mieszkańców Wejherowa zebrało się w sobotę w centrum miasta, by manifestować za lub przeciwko przeniesieniu... czołgu. Pojazd jako pomnik od lat stoi przy głównej ulicy Wejherowa.

Pożar w Szczecinie

Pożar w centrum Szczecina na szczęście bez ofiar. Strażakom udało się błyskawicznie opanować płomienie. Film przesłała nam Agnieszka Chrostek.

Powstanie fundusz na zakupy

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiada zmiany w prawie umożliwiające muzeom szybki zakup dóbr kultury pojawiających się na światowych aukcjach. Jak sam mówi, był zaskoczony, że takiej możliwości obecnie nie ma.

Dyktatura czy kulawa demokracja?

Pobicia i zabójstwa opozycjonistów, tłamszenie manifestacji i brak dostępu do mediów partii opozycyjnych - tak, zdaniem publicystki Krystyny Kurczab-Redlich, wygląda "demokracja" w Rosji. - To dyktatura - ocenia. Tadeusz Iwiński (LiD) nie kwestionuje problemu zwalczania opozycji, ale - według niego - to jedynie przejaw "niedojrzałości rosyjskiej demokracji".

SLD: Koniec z naszymi sporami

O zawieszenie na kołku wyczerpującej rywalizacji wewnątrz kierownictwa Sojuszu zaapelował podczas rady krajowej SLD Jerzy Szmajdziński. Rywalizują Wojciech Olejniczak, szef SLD i sekretarz generalny partii Grzegorz Napieralski. W czerwcu kongres, który wybierze władze SLD.

Stosunki z Rosją bez zmian

- Chyba nie warto już mówić o atmosferze. Warto patrzeć na konkretne polityczne efekty. Tych nie widzę - ocenił moskiewską wizytę premiera Donalda Tuska, były wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Kowal. Ocieplenie uważa natomiast za jedyny sukces wizyty sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński.

Najłatwiej podsłuchiwać komórki

Słow 'podsłuchy' w różnych przypadkach coraz częściej pojawiają się i w rozmowch polityków, i zwykłych ludzi. - Podsłuch można zainstalować wszędzie. Bardzo łatwo można podsłuchiwać telefony komórkowe - mówi i demonstruje w TVN24 specjalista w tej dziedzinie Damian Piróg.

"Prawdopodobnie przeszukano moje mieszkanie"

Choć wczoraj zapewniał, że „nic nie zauważył”, dziś przyznaje, że „ma pewne podejrzenia" – poseł Jerzy Szmajdziński ujawnia w poranku TVN24, że jego mieszkanie mogło zostać przeszukane przez funkcjonariuszy ABW. Informacje o inwigilacji posła LiD w 2006 r. podało w piątek Radio Zet.

"Nie jestem pierwszym cudem Tuska"

- Wolałabym startować w innych plebiscytach - powiedziała w TVN24 Joanna Mucha z PO, o której urodzie internauci rozpisywali się ostatnio i uznali za najpiękniejszą posłankę. Posłanka jest specjalistką w sprawach służby zdrowia i jej opinie będą miały wpływ na decyzje PO w tej dziedzinie.

Min. Sikorski też lubił służbowe karty

Restauracje, bilety lotnicze, hotele - wszystko za ponad 35 tys. zł i ze służbowej karty kredytowej. Tyle w ciągu 13 miesięcy ministrowania wydał były szef resortu Radosław Sikorski - wylicza "Dziennik". Wydatki dotyczą okresu, gdy Sikorski był szefem resortu obrony w rządzie PiS.

Sondaż: Nie chcemy tarczy w Polsce

Najwyższe władze państwowe negocjują w sprawie tarczy w Waszyngtonie i próbują łagodzić spór w Moskwie, tymczasem ponad połowa Polaków jest przeciwnych budowie bazy w naszym kraju - wynika z sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej".

Przybędzie 60 tys. nowych kombatantów?

Już wkrótce pod obrady rządu trafi projekt ustawy o kombatantach, który zdecydowanie rozszerzy pojęcie kombatanta oraz ofiary represji – donosi „Polska”. Po jego wejściu w życie o taki status będzie mogło się starać - według Ministerstwa Pracy - aż 60 tys. osób.

Trzech ministrów do wymiany?

Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu dojdzie do rekonstrukcji rządu. Kto może obawiać się utraty stanowiska? Przede wszystkim szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, ale także Jolanta Fedak i Bogdan Klich - stwierdza "Rzeczpospolita".

Sondaż: Boimy się Rosji

Wizyta Donalda Tuska w Moskwie z pewnością nie zmieni naszego nastawienia do największego z naszych wschodnich sąsiadów - ocenia "Polska". Tymczasem Polacy boją się Moskwy. To najkrótsze podsumowanie wyników badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie „Polski”.

O.Bożek: Radio Maryja jest potrzebne

- Głos Radia Maryja jest bardzo ważnym głosem w Polsce, i nie tylko w Polsce. Jest to też głos bardzo potrzebny - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Ryszard Bożek, nowy prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Nie każdy musi uczyć się matematyki?

Za rok rozpocznie się kolejna rewolucja w polskim szkolnictwie. Nauczanie ogólne, na przykład lekcje historii, młodzież ma zakończyć już w pierwszej klasie liceum. Potem skoncentruje się na wybranych przedmiotach. Takich zmian chce minister edukacji Katarzyna Hall - ujawnia "Dziennik".

CBA nadal ma sprawę o Sawicką

Poznańska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez CBA wobec byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. - Wątki sprawy pani Sawickiej już są podjęte w postępowaniu głównym dotyczącym nieprawidłowości w działaniu CBA - tłumaczy minister Zbigniew Ćwiąkalski.

Napieralski: PiS boi się autorytetów

- PIS boi się tej komisji i boi się autorytetów, dlatego nie chce prof. Widackiego w komisji ds. nacisków - mówił Grzegorz Napieralski w "Magazynie 24 Godziny". - Widacki może nie być bezstronny i dlatego kwestionujemy jego udział - ripostował Arkadiusz Mularczyk z PiS.

"Plusy, ale nie cud mniemany"

- To nie jest żaden przełom - uważa Paweł Kowal z PiS. - To ani sukces ani porażka - wtóruje mu Dariusz Rosati, były SLD-owski szef dyplomacji. - Pozycja Polski jest po tej wizycie daleko mocniejsza - oponuje Andrzej Halicki z PO w magazynie "24 godziny".

Prokuratura zbada, czy Zemke złamał prawo

– Będzie postępowanie sprawdzające, czy Janusz Zemke (LiD) złamał prawo, mówiąc o nielegalnych podsłuchach za rządów PiS – zdradził w „Magazynie 24 godziny” minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Szczygło: „wyciek” akt kontrwywiadu to igrzyska

- Janusz Zemke niepotrzebnie wprowadza atmosferę paniki. Takie epatowanie emocjami to brak profesjonalizmu, służby powinny spokojnie pracować – to komentarz Aleksandra Szczygły do informacji o wycieku dokumentów z kontrwywiadu. Według niego wizyta premiera w Moskwie nie przyniesie przełomu.

Tusk: Putin, nasz człowiek w Moskwie

- Nie jechałem tam na wojnę. Jak wiadomo, to Spartanie wracali z tarczą lub na tarczy, ale z wypraw wojennych - mówił premier w wywiadzie dla TVN tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie.

Były szef PGNiG straszy "Superwizjer"

- Podejmę kroki prawne w obronie mojego dobrego imienia - mówi były prezes PGNiG Marek Kossowski i po raz kolejny zarzuca dziennikarzom "Superwizjera" nierzetelność. Autor materiału o kontrowersyjnym kontrakcie gazowym wcześniej zapewniał w Magazynie "24 godziny", że dobrze go udokomentował i będzie go bronić w sądzie.

Miller: Tusk kontynuuje moją politykę

- Cieszę się, że Donald Tusk kontynuuje moją politykę kontaktów z Rosja - tak były premier Leszek Miller skomentował w "Magazynie 24 godziny" piątkową wizytę szefa rządu w Moskwie. Jego zdaniem było to bardzo ważne spotkanie, bo może "zdjąć z Polaków opinię głównych rusofobów w Europie".