Dubaniowski: debata będzie zderzeniem III i IV RP

- Podczas debaty "Kaczyński kontra Kwaśniewski" dojdzie do zderzenia fasadowości i propagandowego charakteru IV RP z przedstawieniem tego, co oznacza dla nas III RP - zapowiedział poniedziałkowe starcie współpracownik byłego prezydenta Waldemar Dubaniowski.

Premier po stronie Beger

- Wydaje mi się, że to były opłaty za zbieranie podpisów - ocenił premier Jarosław Kaczyński sprawę Renaty Beger, którą "Gazeta Wyborcza" oskarża o to, że płaciła za podpisy na liście poparcia. - Nie wierzę, żeby ktoś dostał złotówkę i złożył podpis - dodał.

Premier: nie wpuścimy obserwatorów OBWE

Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie obecności obserwatorów OBWE w czasie październikowych wyborów. Oznacza to, że polskie władze nie zgadzają się na ich przyjazd.

Staranowany przez trzy tiry

22-letni kierowca samochodu osobowego zginął po tym, jak jego samochód zderzył się z trzema tirami w miejscowości Błonie (Mazowieckie). Zdarzenie sfotografował nasz internauta.

Olejniczak nie chce przepraszać Leppera

Lider SLD Wojciech Olejniczak odwołuje się od orzeczenia sądu, nakazującego mu przeprosiny Andrzeja Leppera. Pismo z odwołaniem wpłynęło rano do warszawskiego sądu apelacyjnego.

Samoobrona: Beger nie płaciła za podpisy

- To kolejna prowokacja dziennikarzy "Gazety Wyborczej" - tak o sprawie nowych "taśm Beger" mówią liderzy Samoobrony, Andrzej Lepper i Janusz Maksymiuk. Natomiast Piotr Ikonowicz, „jedynka” na warszawskiej liście Samoobrony, stwierdza krótko: - Mnie to zupełnie nie oburzyło. Wszystkie partie płacą za podpisy.

Oleksy wraca do polityki

Nie z własną partią, ale z zakładanym stowarzyszeniem chce do życia publicznego wrócić Józef Oleksy. - Nie zapowiadam wulkanu, nawet nie wiem czy to wyjdzie - przyznaje na antenie TVN24 były premier.

Tusk: premier to berbeć w piaskownicy

- Premier potrafi niczym rozkapryszony smarkacz w piaskownicy brać łopatkę i starać się wszystkich tą łopatką uderzać - powiedział w radiu RMF Donald Tusk. Jak dodał, debata Kaczyński-Kwaśniewski to dopiero eliminacje, dlatego chętnie spotka się ze zwycięzcą tej "debaty socjalizmu".

"Ja, Gosiewski, przepraszam Platformę..."

Wicepremier Przemysław Gosiewski (PiS) w piątek wykonał orzeczenie sądu i przeprosił Platformę Obywatelską za zarzucanie jej działaczom powiązań z "grupą przestępczą".

Kurski: lepszy pijany Kwaśniewski niż trzeźwy Tusk

- Nawet chwiejący się na nogach Kwaśniewski jest bardziej realnym bytem społecznym i politycznym niż najbardziej trzeźwy i histerycznie rwący kartki papieru na oczach kamer Tusk - mówi poseł PiS Jacek Kurski w wywiadzie dla "Dziennika".

Będzie koalicja PO-PSL?

Polskie Stronnictwo Ludowe przyjmuje na swoje listy, a nawet do partii polityków Platformy Obywatelskiej. Mają być lokomotywami wyborczymi w miastach. Z kolei Platforma liczy na wiejski elektorat PSL i zawiera z ludowcami lokalne koalicje - pisze "Rzeczpospolita".

"PiS ma najlepszą kampanię"

Mała pomysłowość i nadmierne skupienie na konfrontacji i walce - to zdaniem ekspertów główne wady obecnej kampanii wyborczej. Ale zwrot "mordo ty moja" ze spotu PiS wchodzi już do języka potocznego - zauważa "Rzeczpospolita".

Troje nastolatków zginęło pod Wrocławiem

Dwa tragiczne i niewyjaśnione wypadki. Niedaleko Wrocławia troje nastolatków zginęło po czołowym zderzeniu na trasie Wrocław - Strzelin. W Łódzkiem pod cysternę wpadło audi - nie żyją również trzy osoby. Nie wiadomo, co było przyczyną obu tragedii.

Monika Olejnik poprowadzi debatę Kaczyński-Kwaśniewski

Spotkanie odbędzie się w siedzibie TVP. Oprócz TVN24 transmisję przeprowadzą TV Biznes, TVP2 i Polskie Radio. Debata będzie podzielona na trzy części, każda będzie miała innego prowadzącego. Ze strony TVN24 Monika Olejnik poprowadzi część o polityce zagranicznej. Pozostałe dwie poprowadzą Krzysztof Skowroński z Polskiego Radia i Joanna Wrześniewska-Zygier z TV Biznes.

Będzie partia ostra jak brzytwa?

Ruch Społeczno-Ludowy - tak ma się nazywać partia, której powołanie planuje Józef Oleksy. Nowa formacja - jak twierdzi Oleksy - ma "walczyć z przejawami fałszu" w życiu publicznym i "dbać o polityczne standardy" - dowiedział się "Dziennik".

Bp Pieronek: to zdziczałe państwo totalitarne

Docierają do mnie hasła, że będziemy mieli na przykład Polskę solidarną, bez korupcji. Chciałbym, ale mam obawy, czy ci, którzy te hasła głoszą, będą w stanie wprowadzić je w życie. Dotychczas tego nie potrafili - mówi biskup Tadeusz Pieronek.

Palikot zapalił znicz Giertychowi

Polityczny znicz zapłonął w studiu TVN24. Janusz Palikot, słynny z częstego wykorzystywania różnych gadżetów, przyniósł na debatę "świeczkę na drogę" dla Romana Giertycha. Lider LPR opowiedział, że "wolałby flaszkę", po czym dodał, że Palikot postawił świeczkę przy sobie, czyli przy PO.

Nelly Rokita: przeciw czy za aborcją?

Zawsze byłam przeciw aborcji - twierdzi Nelly Rokita, ale natychmiast dodaje, że kobieta ma prawo sama decydować "jak postąpić w tej ciężkiej sytuacji". A w sprawach trudnych kobietę ma chronić głównie rodzina, a nie instytucje - uważa doradczyni prezydenta ds. kobiet.

"O. Rydzyk ma wpływ na mianowanie ambasadorów"

- Premier Jarosław Kaczyński pogubił wartości w marszu po władzę. Wszystko podporządkował zwycięstwu - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Bogdan Borusewicz, który zdecydował się kandydować w wyborach z list PO.

"Kaczyński i Kwaśniewski fundują nam socjalizm"

- To wy doprowadziliście do dramatu emigracji - zwrócił się lider PO Donald Tusk do premiera Jarosława Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, nawiązując do zaplanowanej na poniedziałek debaty tych dwóch polityków.

Kataryna: nie jestem perfidną grą operacyjną

Wszyscy szukali, my znaleźliśmy i namówiliśmy na wywiad. Kataryna – tajemnicza prekursorka politycznych blogów - mówi nam o rozczarowaniu Rokitą, karci "damskiego boksera" Sikorskiego, analizuje transfery polityczne i przyznaje, że straciła nadzieję "na coś wielkiego" w polityce.

Macierewicz idzie na urlop

Antoni Macierewicz od jutra pójdzie na urlop. Ma to związek z jego startem w wyborach do Sejmu z listy PiS.

Warszawa będzie miała swój Hyde Park?

Stołeczni radni LiD chcą, aby niedaleko Pałacu Prezydenckiego powstało miejsce na wzór londyńskiego Hyde Parku, gdzie mogłyby odbywać się zgromadzenia publiczne niewymagające zawiadamiania władz. Kwestią sporną jest jego lokalizacja.

Dlaczego wszyscy pracują tylko na wizytę premiera?

- Jak to możliwe, że przez tyle czasu nic się nie działo, a teraz jak przyjechał pan premier, to nagle wszystko ruszyło? Nagle są pracownicy, wzięli się do pracy - pytała Jarosława Kaczyńskiego zbulwersowana mieszkanka Łodzi.

Możliwy Europejski Nakaz Aresztowania dla Krauzego

Jeśli Ryszard Krauze nie przybędzie jutro na przesłuchanie, niewykluczony jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania dla niego - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ale - jak dodał - ta decyzja należy już do prokuratury.

Uchybienia przewoźnika powodem tragedii?

Inspekcja Transportu Drogowego przedstawiła wyniki kontroli w zamojskiej firmie przewozowej, której autokar 8 sierpnia we Francji uległ wypadkowi. Zginęły w nim trzy osoby. Przedstawiciele Polonii Transport nie komentują wyników kontroli.