PiS donosi na Palikota

Stwierdzeniem upić się na Chrystusa poseł PO Janusz Palikot obraził uczucia religijne - uważa Tomasz Dudzińsk z PiS. I dlatego złożył doniesienie do prokuratury. - Trudno sobie wyobrazić coś gorszego niż lżenie Chrystusa - argumentuje.

Sąd kazał sprawdzić, czy zostali trwale oszpeceni

Badaniom mających wskazać "trwałe i istotne oszpecenie" zostanie ponownie poddanych 85 poszkodowanych w pożarze hali Stoczni Gdańskiej w 1994 r. Zdecydował tak sąd, bo od czasu tragedii zmieniły się przepisy i trzeba dostosować do nich lekarskie orzeczenia.

Odpowiedzą za śmierć Rumuna w polskim areszcie

Wraca sprawa śmierci w areszcie obywatela Rumunii Claudiu Crulica. Krakowska prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutów trzem osobom. Zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków usłyszeli dyrektorka i ordynator ze szpitala, do którego dzień przed śmiercią trafił Rumun oraz kierowniczka ambulatorium aresztu. 33-latek zmarł z wygłodzenia w celi aresztu śledczego w Krakowie w 2008 roku.

"Wiem kim był TW ALEK, ale to tajemnica"

Wiem, kto był TW "Alkiem" - zdradza w RMF FM Aleksander Kwaśniewski, ale zdradzać tego nie zamierza. Były prezydent, którego o współpracę z SB pod takim pseudonimem oskarżył ostatnio prezes IPN, kolejny raz podkreśla, że agentem nie był.

Za parkowanie na kopercie, odholują samochód

Po długiej batalii bezsilnych niepełnosprawnych kierowców, w końcu będą zmiany w prawie o ruchu drogowym - donosi "Dziennik". Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych zdrowi kierowcy nie tylko zapłacą wyższy mandat, ale swój samochód będą musieli odebrać z policyjnego parkingu. Najważniejsze, że przepisy obejmą też miejsca przed hipermarketami i centrami handlowymi.

"Dźwięk kruszących się skał zapamiętam do końca życia"

Mieszkali w epicentrum potężnego trzęsienia ziemi, kataklizmu, który nawiedził włoską Abruzję. Są już bezpieczni. Polsko-włoska rodzina, która została pozbawiona dachu nad głową, wylądowała w Poznaniu. - Było silne trzęsienie. Pod gruzami zginęła babcia mojej żony - mówi Konrad Jaroszewski, ojciec rodziny. Z rejonu trzęsienia ziemi wróciło także troje studentów. - Nie wiedzieliśmy, co się dzieje - opowiadali o momencie, kiedy nastąpiły wstrząsy.

Ustawą w wyjazdy prezydenta

Po ostatnim, ostrym sporze między prezydentem a premierem o szczyt NATO znów odżył pomysł na zablokowanie zagranicznych wyjazdów Lecha Kaczyńskiego. Platforma Obywatelska szykuje projekt nowej ustawy kompetencyjnej, którą chce przeforsować z koalicyjnym PSL-em i SLD - donosi "Dziennik".

Jak PO odpolitycznia służbę cywilną

Miała być apolityczna służba cywilna, a jest 15-osobowa Rada doradzająca premierowi z działaczami PO na czele – donosi "Rzeczpospolita". Dziennik sprawdził, jak przedwyborcze obietnice odpolitycznienia urzędów państwowych, mają się dziś do politycznej rzeczywistości.

Grube miliony na kampanię do europarlamentu

Przekonywanie Polaków do swoich racji pochłonie partiom politycznym grube miliony. "Dziennik" ustalił, że PO i PiS na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego chcą wydać po około 9 mln zł, a SLD tylko 3 mln zł mniej.

PiS dołuje w sondażach

Nie utrzymała się tendencja wzrostowa poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego. W dwa tygodnie Prawo i Sprawiedliwość straciło 4 punkty proc. poparcia, a Platforma Obywatelska - po gigantycznym spadku przed dwoma tygodniami - odrobiła swoją stratę.

Złapał 36 punktów w 84 sekundy

Nie dość, że wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej i na skrzyżowaniu, ale jeszcze robił to na czerwonym świetle i przekroczył dopuszczalną prędkość o blisko 80 km na godzinę. Taka przejażdżka kosztowała pewnego pirata z Wielkopolski tysiąc złotych mandatu i 36 punktów karnych. A wszystko to za przewinienia popełnione w... 84 sekundy.

"Kurier Prezydencki", czyli wieści z pałacu

Pałac prezydencki tętni życiem, ale media nie pokazują wszystkiego. Dlatego też zapadła decyzja, żeby chwalić się na własną rękę i… wydać prezydencką gazetę. Na wieść o takim pomyśle, reporter TVN24 przygotował pierwsze - hipotetyczne - wydanie pałacowej gazetki.

Nowak: mogliśmy wygrać batalion

Już wiadomo, co polski rząd chciał ugrać na szczycie NATO, wstrzymując się z poparciem dla Andersa Fogh Rasmussena na szefa NATO. Jak ujawnił w "Magazynie 24 godziny" Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera, miał to być m.in. ... batalion w Bydgoszczy. - Z całym szacunkiem dla Bydgoszczy, ale to niepoważne - kontrował Michał Kamiński z kancelarii prezydenta.

"Odznaczeni za plucie na historię"

- Już nie mogę słuchać o lustracji, IPN-ie i instrukcjach obsługi prezydenta - mówi Władysław Frasynikuk. W opinii byłego opozycjonisty poziom polskiej debaty publicznej jest żenujący i świadczy jedynie o polskiej prowincjonalności.

"Nie pytać Rasmussena o zdanie"

Prezydent i jego współpracownicy naciskają: odtajnić notatkę z rozmowy Tusk-Rasmussen. - I tak Sławomir Nowak opowiada o niej na lewo i prawo - zaznaczał w "Kropce nad i" Aleksander Szczygło. Szef BBN-u powtórzył, że ujawnienie notatki to jedyny sposób, by skończyć ze spekulacjami, czy polski premier poparł Duńczyka w walce o szefa NATO.

"Tusk zasłania igrzyskami brak chleba"

Wciąż komentowany jest ostatni konflikt na linii premier-prezydent. Kto winien? Były szef kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nie przesądza - w "Faktach po Faktach" Dariusz Szymczycha ocenił, że przede wszystkim "brak dobrej woli" do współpracy. Ale b. szef kancelarii Jarosława Kaczyńskiego przekonuje: - Donald Tusk igrzyskami zasłania brak chleba.

Huebner chce nadal być panią komisarz

Jako "jedynka" na liście PO w Warszawie mandat europosła (przynajmniej według sondaży) ma w kieszeni. Ale Danuta Huebner chce więcej. Jak dowiedziała się PAP, zabiega ona o to, by premier Donald Tusk mianował ją na drugą kadencję w Komisji Europejskiej.

Julke pozywa Karnowskiego o naruszenie dóbr

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, na którym ciążą zarzuty korupcyjne, może mieć kolejne kłopoty. Biznesmen Sławomir Julke pozwał go właśnie do sądu za naruszenie dóbr osobistych. To właśnie Julke w ubiegłym roku oskarżył Karnowskiego o to, że ten złożył mu propozycję korupcyjną.

Hodowla "psów samurajów" nie do ruszenia

Kontrola nielegalnej hodowli psów w Zelowie pod Łodzią nie wykazała większych nieprawidłowości. Tym razem posesję Krzysztofa Zakrzewskiego, który trzyma psy agresywnej japońskiej rasy Tosa Inu, odwiedzili pracownicy Urzędu Miasta. Kontrola nic nie wykazała, bo hodowca, dzięki kruczkowi prawnemu, zamienia niebezpieczne rasowe psy w nic nieznaczące kundle.

Związkowcy: bojkot TVP nie ma sensu!

Artyści wezwali do bojkotu programów TVP w dniu 3 maja. Pracownicy mediówwystosowali list, a w rozmowie z nami przekonują: - Ten bojkot odbije się na pracownikach. Nie ponosimy winy za zaistniałą sytuację, a poniesiemy konsekwencje - mówi tvn24.pl Mariusz Jeliński.

Pijani rowerzyści nadal karani jak kierowcy aut

Pijany rowerzysta stanowi większe zagrożenie niż pijany pieszy a zapis, który pozwala karać go według zasad, jakie stosuje się wobec nietrzeźwych kierowców, jest zgodny z konstytucją - tak uznał Trybunał Konstytucyjny. Wątpliwości miał Sąd Rejonowy we Wschowie w Lubuskiem, który zwrócił się do Trybunału o rozstrzygnięcie.

Zażyli więcej narkotyków, niż można zmierzyć

Zatrucie amfetaminą i ecstasy było prawdopodobną przyczyną śmierci dwóch braci. 15- i 18-latek zatruli się podczas imprezy w nocy z poniedziałku na wtorek w Siemianowicach Śląskich. Ich 19-letni brat oraz 20-letnia znajoma, którzy uczestniczyli w tej samej imprezie, zażyli taką ilość narkotyków, że zdaniem lekarzy "trudno ją nawet zmierzyć".

Andrzej Stelmachowski nie żyje

W poniedziałek wieczorem zmarł profesor Andrzej Stelmachowski. - Wybitny człowiek, jeden z budowniczych niepodległej Polski i Senatu, mocno zaangażowany społecznie - tak wspominają profesora politycy.

Tępił opozycję, awansował u Czumy?

Od miesiąca w Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje prokurator Leszek Pruski, człowiek, który - według "Dziennika" - w stanie wojennym oskarżać miał opozycjonistów, a potem wsławić się udziałem w głośniej, pijackiej imprezie, która zakończyła się międzynarodowym skandalem. Resort zaprzecza tym informacjom i żąda pilnego opublikowania sprostowania, a sam Pruski rozważa wystąpienie na drogę sądową przeciwko autorom tekstu i "Dziennikowi".

Prezydent do IPN: Działajcie dalej i bądźcie odważni

Lech Kaczyński odznaczył 22 historyków IPN (w tym Janusza Kurtykę, Piotra Gontarczyka i Jana Żaryna) za „popularyzowanie prawdy o najnowszej historii”. – Jesteście Polsce niezbędni. Działajcie dalej tak jak dotąd i bądźcie odważni - apelował prezydent.

"Nie wiedzieliśmy, że Blida posiada broń"

W nadzwyczajnych warunkach przesłuchano oficera ABW przed komisją śledczą ds. śmierci Barbary Blidy. Funkcjonariusz siedział odwrócony tyłem, w innej sali niż posłowie, mówił zmienionym głosem. Pytany o zatrzymanie Barbary Blidy odpowiedział: - Nie przypominam sobie, by Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała informację o tym, że posiada broń.

CBA sprawdza zwolenników Palikota

Wpłacali pieniądze na kampanię wyborczą posła PO Janusza Palikota, a potem szybko znaleźli zatrudnienie w lubelskim ratuszu. Czy teraz będą mieć kłopoty? Na razie sprawę bada Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Cios w "grupę markowską"

15 groźnych gangsterów powiązanych z tzw. "grupą markowską" we wtorek rano wpadło w ręce policji. Przestępcy są podejrzewani o handel ludźmi, wyłudzenia, usiłowania zabójstwa i handel narkotykami.

"Cytrusem" w pedofilów

Jednoczesne rewizje w kilkudziesięciu mieszkaniach, zabezpieczenie tysięcy płyt z dziecięcą pornografią i kilkudziesięciu komputerów oraz 68 osób w areszcie - to efekt ogólnopolskiej akcji "Cytrus" przeciw sieciowym pedofilom. Wzięło w niej udział kilkuset policjantów.