Kilkanaście tysięcy ludzi obejrzało w Poznaniu uroczyste otwarcie wioślarskich mistrzostw świata. Skąd takie tłumy? Sobotnia ceremonia miała dość wyjątkową oprawę i połączona została z... festiwalem muzyki elektronicznej.
Organizatorzy mistrzostw już w dość oryginalny sposób zaprezentowali kraje - uczestników zawodów. Przedstawiciele 54 państw z telebimów witali publiczność w ojczystych językach, a w tym czasie na masztach rozwijały się flagi narodowe w blasku sztucznych ogni.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny witając gości nie krył zadowolenia, że po wielu latach starań, miasto otrzymało upragnioną organizację mistrzostw świata.- Poznań to miasto wioślarzy i jesteśmy dumni, że organizujemy najważniejszą wioślarską imprezę w tym roku. Bardzo długo i sumiennie przygotowywaliśmy się do tych zawodów, a przypomnę, że o organizację mistrzostw świata staraliśmy się prawie 10 lat. Życzę wszystkim zawodnikom sukcesów i mam nadzieję, że urok Poznania sprawi, że wrócicie do nas nie raz - mówił Grobelny.
Poznań to miasto wioślarzy i jesteśmy dumni, że organizujemy najważniejszą wioślarską imprezę w tym roku grobelny
DJ przyćmił wioślarzy
Symbolicznego otwarcia mistrzostw dokonał prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA) Denis Oswald. W krótkim wystąpieniu przypomniał, że choć Polska po raz pierwszy organizuje mistrzostwa świata, to Tor Regatowy Malta jest uczestnikom wszystkim bardzo dobrze znany. Gwiazdą wieczoru był jednak Armin van Buuren jeden z najbardziej znanych DJ-ów. Jak się okazało, muzyka klubowa cieszy się dużą popularnością także wśród wioślarzy, którzy dość licznie przybyli na ceremonię otwarcia.
W mistrzostwach świata łącznie z zawodnikami niepełnosprawnymi wystąpi blisko 1100 wioślarzy z 54 krajów. Polskę będzie reprezentować 46 zawodników w 13 konkurencjach. Pierwsze wyścigi eliminacyjne rozegrane zostaną w niedzielę - początek już o godz. 9.30. Finały zaplanowano na 29 i 30 sierpnia.
Źródło: PAP