Ostateczne wyniki PKW: 41,51 proc. głosów dla PO

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. Obyło się bez niespodzianek. W Sejmie zasiądą przedstawiciele czterech partii: PO, PiS, PSL i LiD, a także Mniejszości Niemieckiej.

W więzieniach PiS nie przekroczył progu

W aresztach i zakładach karnych wygrała Platforma Obywatelska. Więźniowie głosowali też na Lewicę i Demokratów. Prawo i Sprawiedliwość nie przekroczyło nawet progu wyborczego.

Olejniczak: LiD się nie podzieli

- Nie będzie rozłamu w klubie parlamentarnym Lewicy i Demokratów - zapewnił na konferencji prasowej w Łodzi szef SLD Wojciech Olejniczak. - Nie po to się łączyliśmy, żeby się teraz dzielić - dodał.

Zulu Gula rozpocznie obrady nowego Sejmu?

Józef Zych nie jest już najstarszym posłem. Do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej wszedł bowiem starszy od niego o dziewięć dni Tadeusz Ross, satyryk znany jako Zulu Gula. Starszy jest też Kazimierz Kutz. Obaj mają szansę zostać marszałkiem seniorem.

3-latek uratował chorą matkę

Trzylatek z Łodzi zadzwonił pod numer alarmowy i poinformował, że jego mama źle się czuje. Policjantom udało się ustalić adres i pogotowie udzieliło pomocy jego nieprzytomnej, chorej na cukrzycę matce.

Sąd: Wyszkowski nie mógł się bronić

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok w procesie o naruszenie dóbr osobistych Lecha Wałęsy. SA uznał, że sąd niższej instancji pozbawił Krzysztofa Wyszkowskiego możliwości obrony.

PSL otwarte na koalicję z PO

- Jeśli będzie dobra wola ze strony Platformy Obywatelskiej, to PSL odpowie tym samym - powiedział w TVN24 poseł PSL Marek Sawicki. Dodał też, że jeśli otrzyma propozycję teki ministra rolnictwa, to poważnie ją rozważy.

Tusk: zgadzam się być premierem

Zakładam, Platforma zaproponuje mi dziś tworzenie nowego rządu. Jeśli tak będzie, podejmę się tej misji - powiedział w Gdańsku Donald Tusk. Dziś, po ogłoszeniu wyników wyborów, PO wskaże kandydata na szefa rządu.

Wyrok za lincz we Włodowie

Na kary od pół roku w zawieszeniu do dwóch lat w zawieszeniu skazał olsztyński sąd okręgowy sześciu mężczyzn z Włodowa, oskarżonych o udział w linczu na Józefie C.

Gowin: Rokita na razie nie wróci do polityki

Marszałkiem Sejmu powinien zostać Bronisław Komorowski, a Waldemar Pawlak powinien być w rządzie, by mieć kontrolę nad ministrami z PSL - powiedział w TVN24 Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej. Zaprzeczył, by Leszek Balcerowicz miał zostać ministrem finansów.

Nie opuściła premiera, kiedy przegrał

Miało być świętowanie zwycięstwa, a potem ślub z premierem, ale wynik wyborów pogrzebał plany i polityczne, i małżeńskie - żali się dziennikowi "Fakt" Jolanta Szczypińska. Najwierniejsza przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego nie opuściła go nawet kiedy poniósł klęskę.

Powyborcze podchody

Wybory mocno wstrząsnęły polską sceną polityczną. Teraz prasa aż huczy od doniesień, jakie pomysły mają różni jej aktorzy na wzmocnienia swej roli - i pognębienie przeciwników... PO szykuje się do "odbicia" CBA, prezydent - do obrony MSZ.

Oficjalne wyniki wyborów po południu

Państwowa Komisja Wyborcza dostała już drogą elektroniczną wyniki z wszystkich komisji obwodowych. Oficjalne wyniki ogłosi po południu, gdy porówna je z protokołami pisemnymi.

Walcząc z korupcją przekroczyli uprawnienia?

Fałszowanie i zatajanie dokumentów, manipulowanie dowodami, inwigilowanie sędziów i "przekroczenie granic porozumienia między przestępcami a organami ścigania" zarzucili przed Sądem Najwyższym ostrołęccy sędziowie policji i prokuraturze.

Platforma bierze się za media

Media publiczne są teraz w całości w rękach opozycji, dlatego Platforma już przygotowuje zmiany w prawie medialnym - pisze "Gazeta Wyborcza".

Lista sejmowej (nie)obecności

W nowym parlamencie nie zobaczymy wielu osób i nie chodzi wyłącznie o polityków Samoobrony i LPR. Wielkich przegranych tych wyborów jest więcej, wśród nich znaleźli się m.in. Krzysztof Janik i Marek Surmacz.

Kto odpowiada za opóźnienia w głosowaniach?

Po słowach PKW o "braku wyobraźni" przewodniczących komisji wyborczych - zawrzało. Członkowie komisji obwodowych zaprotestowali przeciwko zrzucaniu na nich winy za to, że zabrakło kart do głosowania - i w efekcie doszło do przedłużania wyborczej ciszy.

Tusk premierem?

- Donald Tusk podejmie misję utworzenia rządu, choć on sam nie wypowiada się w sposób kategoryczny - zapowiedział Bogdan Zdrojewski, szef klubu PO.

"Więcej wiary, panie pośle!"

Czy rozliczenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego i komisje śledcze zdominują polskie życie polityczne najbliższych miesięcy? W każdym razie te tematy zdominowały dyskusję Jerzego Szmajdzińskiego, Tomasza Dudzińskiego i Bronisława Komorowskiego w programie TVN "Teraz MY".

W PiS głowy nie poleciały

- Nie ma żadnych wniosków personalnych - powiedział rzecznik PiS Adam Bielan po wieczornym posiedzeniu komitetu politycznego tej partii. Bielan był jedną z osób, które niektórzy członkowie PiS w poniedziałek obwiniali za niepowodzenie w wyborach.

Polacy w Iraku jeszcze rok? Szczygło idzie o zakład

- Mogę się z panem założyć, że za rok polski kontyngent też będzie w Iraku - taką enigmatyczną propozycję złożył w "Kropce nad i" szef MON Aleksander Szczygło swojemu prawdopodobnemu następcy Bronisławowi Komorowskiemu z PO.

Borowski: solidny wynik LiD

Marek Borowski nie uważa wyniku Lewicy i Demokratów za porażkę - To dość solidny wynik, biorąc pod uwagę okoliczności - ocenia były marszałek sejmu na antenie TVN24.

Taniec charytatywny

Grupa konińskich uczniów sama przygotowuje przedstawienia, układa choreografię, a pieniądze z biletów przekazuje potrzebującym osobom. Ich ostatnie show zachwyciło publiczność - i pomogło choremu dwuletniemu Kubie.

PO chce odwołać Kamińskiego i zmienić ustawę o CBA

- Centralne Biuro Antykorupcyjne jest podporządkowane premierowi, to jest policja polityczna - powiedział Jarosław Gowin w poniedziałek w TOK FM. Podkreślił, że zmiana ustawy o CBA jest konieczna, bo umożliwi między innymi zmianę jego szefa i zlikwiduje jednosobową kontrolę nad biurem.

"Nie będzie pochopnej ewakuacji z Iraku"

- Nie będzie żadnych pochopnych decyzji. Wszystko będzie konsultowane z sojusznikami - tak o wycofaniu polskich wojsk z Iraku mówił TVN24 Radosław Sikorski, którego media typują na nowego szefa MSZ lub MON.

Wszystkie wyniki głosowania za granicą już w Polsce

"O godzinie 19:28 przekazano do OKW w Warszawie zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej wszystkie wyniki głosowania za granicą w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP - w 205 komisjach wyborczych" - poinformowało w oficjalnym komunikacie MSZ. Wcześniej zaniepokojona opóźnieniami PKW ostrzegała Annę Fotygę, że jeśli wyniki nie zdążą spłynąć do Polski, głosowanie może się okazać nieważne.