PO wyprzedza PiS, a poparcie dla partii Donalda Tuska nie zmieniło się od sierpnia. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 23 proc. wyborców, na PO natomiast 25 proc. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, w Sejmie znalazłyby się jeszcze: PSL, SLD i Ruch Palikota.

Pomnik premiera Donalda Tuska w peruwiańskiej czapce i z piłką pod pachą, odsłonili podczas happeningu przed Sejmem liderzy związków zawodowych. Pod monumentem umieszczono napis "premierowi naród". Donald Tusk pytany w Sejmie jak ocenia pomnik stwierdził, że jeszcze go nie widział. - Jeśli jest on słoneczny i sympatyczny, to dziękuję i cieszę się - powiedział premier.

- Jarosław Kaczyński bardzo tęskni za gabinetem na Al. Ujazdowskich - komentował w czasie piątkowej rozmowy z dziennikarzami Donald Tusk. Premier zaznaczył również, że wszyscy posłowie powinni znajdować się w piątek w Sejmie, aby głosować nad nowelizacją budżetu.

Osiem lat więzienia grozi 34-letniemu funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który w lutym tego roku spowodował wypadek w Głownie (łódzkie). W zdarzeniu zginął dowódca grupy. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił w piątek do sądu. Zdaniem śledczych, kierowca SW nie zachował należytej ostrożności.

- To jest najlepsze miejsce, by powiedzieć dość - mówił w piątek przed kancelarią premiera prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że politycy Prawa i Sprawiedliwości zjawili się tam po to, by przekazać pozdrowienia i słowa uznania dla protestujących w Warszawie związkowców. - Jesteśmy z tymi, którzy chcą innej Polski - zapewniał prezes PiS. Wcześniej jego partia zbojkotowała głosowanie nad budżetem.

W Legnicy w atmosferze skandalu zaczynają się obchody 20. rocznicy wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni został oblany czerwoną farbą, a w mieście rozpoczęła się manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Sprzeciw niektórych budzi fakt zaproszenia Rosjan, którzy stacjonowali w mieście 20 lat temu.

Czas wojenny, różnic i konkurencji w Platformie musi mieć swój koniec. I ja jestem dobrej myśli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jak zaznaczył, tylko współpraca i zaufanie może pomóc partii się odbić w notowaniach.

Posłowie PiS zamierzają zbojkotować piątkowe głosowania w Sejmie, m.in. nad poprawkami do projektu nowelizacji budżetu na 2013 rok. - W ramach protestu i solidarności z tymi, którzy walczą o prawa pracy pokazujemy, że nie jesteśmy częścią układu, systemu, który ma większość w parlamencie i tworzy złe prawa dla pracowników - komentował decyzję rzecznik PiS Adam Hofman.

- Patrzę na ten teatrzyk i się nie nabieram - mówił o warszawskich protestach związkowców Władysław Frasyniuk. - Związki zawodowe próbują nas przekonać, że reprezentują cały świat pracy w Polsce, podczas gdy tak naprawdę reprezentują pewnie około 5 proc. pracujących, i to głównie w sektorze państwowym - tłumaczył legendarny opozycjonista w "Kropce nad i".

Prezydent Bronisław Komorowski jest jednym z trzech laureatów tegorocznej nagrody Global Citizen Award przyznawanej przez amerykańską Radę Atlantycką (Atlantic Council). Wręczenie nagrody nastąpi 26 września w Nowym Jorku.