Pięcioro funkcjonariuszy usłyszało dziś zarzut pobicia dziewięciu osób po czwartkowej bójce z przechodniami w Częstochowie. Wszyscy zostali już zawieszeni w czynnościach służbowych. Cała piątka została w sobotę przesłuchana przez prokuratora i wypuszczona do domów. Grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Artur Zasada zawiesił na trzy miesiące członkostwo w PO. Jak stwierdził, zrobił to w geście solidarności z Jarosławem Gowiniem i Jackiem Żalkiem, ukaranymi przez władze klubu za niesubordynację. - Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność" z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem - komentuje rzecznik dyscypliny PO Paweł Graś.

O zaangażowanie w przygotowanie przyszłorocznych obchodów 25-lecia odzyskania niepodległości zaapelował podczas obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Bronisław Komorowski. - Chciałbym, by świat miał szansę poznać nas tego dnia jako naród ludzi wolnych, ceniących wolność własną i wspierających innych, będących na niełatwej drodze ku wolności - podkreślił prezydent.

Radosław Sikorski w rozmowie telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym potępił atak rakietowy reżimu syryjskiego na ludność cywilną na przedmieściach Damaszku. Przekazał również stanowisko Polski w tym zakresie, które wcześniej ogłosił premier Tusk. Szef rządu zapowiedział, że Polska nie będzie uczestniczyła w żadnym typie interwencji w Syrii.

Brytyjski HAWK, Koreanski T-50 i Włoski M-346 - te trzy maszyny walczą o najwyższe miejsce na podium. A chodzi o rywalizację w przetargu na samolot szkolny, ogłoszony przez MON. Zwycięzca miałby zastąpić wysłużone 50-letnie Iskry, na których trenują polscy piloci wojskowi.

Niezwyczajna szkoła, tak jak wszystkie zwyczajne, rusza od września. A właściwie wypływa, bo mowa tutaj o Szkole pod Żaglami, czyli nauce podczas dwumiesięcznego rejsu na żaglowcu "Pogoria". W niedzielę wypływa on z portu w Trójmieście z 32 uczniami polskimi i rosyjskimi na pokładzie.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenia, że Donald Tusk popełnia poważny błąd, unikając dialogu z Jarosławem Gowinem. - Takie zachowanie premiera upadabnia go do Jarosława Kaczyńskiego, a Polacy nie potrzebują "PiSu bis" - mówił w "Faktach po Faktach" Marcinkiewicz. W jego ocenie, Platforma bez Jarosława Gowina byłaby "słabsza i uboższa".

Czy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h policja powinna zabierać prawo jazdy? - Ulice to nie są miejsca, w których należy wyładowywać swoje frustracje - komentował w programie "Tak jest" Wojciech Pasieczny, były szef sekcji wypadkowej w KSP. Na aspekt wiedzy i umiejętności kierowców zwróciła uwagę dziennikarka motoryzacyjna, Joanna Zientarska.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek kandydaturę rzecznika MSZ Marcina Bosackiego na ambasadora RP w Kanadzie. Zastrzeżenia do kandydatury Bosackiego mieli przede wszystkim posłowie PiS. Robert Biedroń (RP) i Arkadiusz Mularczyk (SP) dopytywali z kolei o kryteria doboru kandydatów MSZ na ambasadorów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał w piątek, że będąc na miejscu premiera Donalda Tuska też nie byłby entuzjastycznie nastawiony do interwencji w Syrii. Tusk oświadczył kilka dni temu, że Polska nie przewiduje udziału w żadnym typie interwencji w Syrii.

Zdaniem Krystyny Skowrońskiej, posłanki PO, piątkowa decyzja Jarosława Gowina o zwieszeniu członkostwa jest "niepoważna", a przede wszystkim niezgodna z klubowym regulaminem. Jak bowiem wyjaśniała, nie można samemu zawiesić się w prawach członka, można jedynie z klubu wystąpić. Jest jednak jedna furtka, z której w przeszłości korzystali Zygmunt Chlebowski i Krzysztof Piesiewicz.

W jednej z Biedronek w Bełżycach (woj. lubelskie) podczas dostawy owoców w czwartek wśród bananów zauważono pająka. Sklep zamknięto i rozpoczęły się poszukiwania. Bezskuteczne. "Specjalistom nie udało się odnaleźć pająka" - poinformowało w piątek po południu biuro prasowe Jeronimo Martins, właściciela dyskontów Biedronka.

W piątek do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi o kwestię uboju rytualnego, którego w lipcu zakazał rządowy projekt nowelizacji, budząc tym samym protesty środowisk żydowskich i muzułmańskich.

Przed dramatycznym wyborem stanął w czwartek kierowca, który wjechał samochodem do stawu. Zakleszczony w aucie zdecydował się zwrócić o pomoc do policjantów, mimo że posiadał już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo policjanci uważają, że był pod wpływem alkoholu.