"Katolik nie może popierać in vitro"

"Powtarzam wyraźnie, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia, nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro" - napisał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych archidiecezji. List to reakcja na projekt szczecińskich radnych PO ws. dofinansowania metody zapłodnienia in vitro z budżetu miasta.

"Piechociński dużo widział. Powinien być dobrym politykiem"

- To demokracja, demokracja robi czasami takie rzeczy. Czasem dobre, a czasem gorsze. W tym przypadku chyba remisowe - tak zmiany na czele PSL skomentował były prezydent Lech Wałęsa. I podkreślił, że taką decyzją ludowców nie był zaskoczony. - Nastąpiła wymiana pokoleń i nie ma rady - ocenił.

Kalinowski: Wierzę, że koalicja przetrwa. Piechociński powinien wejść do rządu

- Wierzę, że ta decyzja nie wstrząśnie koalicją i będzie ona trwała. Ja nie widzę alternatywy. Oczywiście muszą być rozmowy i będzie musiało się skończyć tym, że prezes Piechociński powinien wejść do rządu - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Jego zdaniem "Janusz wczoraj dał ludziom nadzieję i teraz trzeba jej sprostać".

PSL wymieni ministrów? "Czekamy, co nam zaproponują"

- Musi być pierwsza propozycja od PSL, bo to oni mają zmiany - powiedziała we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. W ten sposób odniosła się do ewentualnych zmian w rządzie po wyborze na nowego szefa ludowców Janusza Piechocińskiego. Zdaniem Leszka Millera (SLD), nowy lider PSL powinien wejść do rządu, a Pawlak z niego ustąpić.

Wypadek na zjeździe z A2. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w wypadku samochodu osobowego, prawdopodobnie z Białorusi, do którego doszło w niedzielę nad ranem na zjeździe z autostrady A2 na węźle Emilia w Łódzkiem. Do szpitala przewieziono ciężko ranne dziecko. Auto po uderzeniu w betonową barierę zapaliło się.

Cud gospodarczy w Strykowie. Dzięki skrzyżowaniu autostrad

Bezrobocie spadło prawie o 10 proc., a budżet miasta wzrósł o 40 mln zł. Jednymi z najbardziej pożądanych ziem pod inwestycje w Polsce stały się tereny w gminie Stryków, obok Łodzi. Wszystko to za sprawą nowootwartego węzła krzyżującego najważniejsze drogi w Polsce - autostrady A1 i A2.

Zaskoczenie w PSL. "Nie potrafię tego zrozumieć"

- Nie podoba mi się ten wybór. Jest mi przykro z tego powodu, że nie potrafimy docenić tych, którzy naprawdę pracują bardzo rzetelnie na silną pozycje PSL - tak była wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska skomentowała porażkę Waldemara Pawlaka w wyborach na prezesa PSL. Zaskoczony zwycięstwem Janusza Piechocińskiego był również szef klubu PSL Jan Bury. Zapewnił jednak, iż nie oznacza to trzęsienia ziemi.

"Trzeba zmienić PSL, ale i rząd"

- Namawiałbym Piechocińskiego, żeby wszedł do rządu, bo nie dość, że trzeba zmienić PSL, to również trzeba zmienić ten rząd - stwierdził w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty (SLD). Podobnego zdania jest Joachim Brudziński (PiS), który uważa, że "dzisiejsze głosowanie to wotum nieufności nie tylko wobec Pawlaka, który firmował te ostatnie pięć lat w rządzie, ale wotum nieufności wobec całego rządu".

Spec od infrastruktury i grzybiarz. Nowy szef PSL

Janusz Piechociński wygrał w sobotę walkę z Waldemarem Pawlakiem o fotel prezesa PSL. Na scenie politycznej jest od 1990 r. Od samego początku wspierał szeregi PSL. Prywatnie: zagorzały grzybiarz i napastnik w piłkarskiej reprezentacji Sejmu. Od dłuższego czasu był krytykiem Pawlaka.

Piechociński nie chce do rządu. "Nic nie zagraża koalicji"

Nowo wybrany szef PSL Janusz Piechociński poinformował, że nie zamierza wchodzić do rządu. - Nic nie zagraża koalicji i spokojowi gospodarstw domowych. To nie jest rewolucja, tylko normalna demokratyczna zmiana - mówił o swojej wygranej w "Faktach po Faktach" w TVN24. Dodał, że chce przekonać wicepremiera Waldemara Pawlaka, by nie rezygnował z funkcji w rządzie.

Graś: W przyszłym tygodniu zapewne dojdzie do rozmów koalicyjnych

- Szanujemy decyzję i demokratyczny wybór naszego koalicjanta - oświadczył Paweł Graś, komentując zmianę na szczycie w PSL i zapowiedź Waldemara Pawlaka, że zrezygnuje z rządowych funkcji. - Mam nadzieję, że koalicja PO-PSL będzie stabilna - mówiła wcześniej w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

"Nie wolno się na demokrację obrażać"

- Jest wielka robota w Polsce do zrobienia. Nie wolno się na demokrację obrażać. Wyroki demokracji należy przyjąć z pokorą - rozpoczął swoje przemówienie po wygraniu wyborów na szefa PSL Janusz Piechociński.

Piechociński nowym szefem PSL. Pokonany Pawlak: Odejdę z rządu

Janusz Piechociński wygrał wyścig o fotel prezesa PSL. Jego kontrkandydat, dotychczasowy szef ludowców Waldemar Pawlak po porażce zapowiedział, że w poniedziałek złoży rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Pawlak szefem ludowców był od 2005 r. Wcześniej Stronnictwem kierował w latach 1991-1997.

Razem, ale osobno. Przeciw "bękartom neofaszyzmu"

- Będziemy szli razem, ale osobno (...) aż do 2015 roku przeciwko polityce hodowania neofaszyzmu i płodzenia bękartów neofaszyzmu przez Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego - mówił na wspólnym z SLD spotkaniu w Sejmie Janusz Palikot. Z kolei Leszek Miller podkreślił, że 11 listopada na "nasze ulice powróciła najgorsza polska tradycja (...) która zamordowała Gabriela Narutowicza".

"Rz" publikuje "całą prawdę o trotylu"

"Rzeczpospolita" w sobotnim wydaniu umieściła specjalny dodatek zatytułowany "Cała prawda o trotylu", poświęcony artykułowi "Trotyl na wraku tupolewa". Głos zabrał w nim właściciel gazety Grzegorz Hajdarowicz. "Z uwagą i pokorą obserwuję rozwój sytuacji zapoczątkowany feralną publikacją w „Rzeczpospolitej" autorstwa Cezarego Gmyza. Uważam, że opinia publiczna powinna poznać wszystkie okoliczności tej sprawy" - przekonuje. Hajdarowicz pisze też na nowo dziennikarski kodeks zasad Dariusza Fikusa, dodając punkt, że wydawca ma prawo zażądać od dziennikarza ujawnienia źródeł redaktorowi naczelnemu.

Pawlak: są tacy, którzy mogą sobie tylko popłakać w kąciku

- Są partie, które mają 30 proc. poparcia i mogą sobie tylko popłakać w kąciku. PSL ma realny wpływ na to, co się dzieje w naszym kraju, jesteśmy partią Polski lokalnej - powiedział w sobotę prezes PSL Waldemar Pawlak na XI kongresie partii, na którym zostaną wybrane jej nowe władze. Pawlak walczy o fotel prezesa z Januszem Piechocińskim.

Kaczyński: musimy pilnować, by wybory były dobrze policzone

- Polskie społeczeństwo chce zmiany, ale żeby ona nastąpiła, to demokracja musi dobrze funkcjonować, i o to musimy walczyć - powiedział w sobotę na spotkaniu w Legnicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W ciągu tych ok. 23 lat nowego ustroju rządu tak złego jak ten nie było i, daj Boże, już nie będzie - dodał później.

"Nie będzie na nikogo żadnego polowania"

- Nie będzie na nikogo żadnego polowania. Dopóki jesteśmy, wszyscy polscy obywatele są równi i wolni, a Rzeczpospolita jest bezpiecznym domem dla naszych dzieci - mówił w sobotę premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO.

Piechociński kontra Pawlak

PSL wybierze dziś nowe władze. Obecny prezes Waldemar Pawlak uznawany jest za faworyta w starciu z Januszem Piechocińskim. Piechociński uważa, że małe szanse dają mu zwolennicy Pawlaka. Pojawiają się opinie, że przegrana Pawlaka byłaby wotum nieufności dla koalicji PO-PSL.

200 stron "ściągi" PO 

Sobotnia Rada Krajowa PO ma zapoczątkować akcję spotkań parlamentarzystów Platformy z obywatelami. Działacze partii zostali wyposażeni w 200-stronicowe opracowanie o dokonaniach pięciu lat rządów. Do 18 grudnia każdy z nich ma odbyć minimum osiem spotkań w regionie.

5 lat rządów. Nowa ofensywa PO 

W Warszawie, z udziałem premiera, szefa PO Donalda Tuska, zbierze się dziś Rada Krajowa Platformy, która ma podsumować 5 lat rządów, omówić plany na kolejne 3 lata, a także dyskutować o sprawach europejskich, w tym o trwających w Europie negocjacjach ws. budżetu unijnego na lata 2014-2020.

SLD i Ruch Palikota razem

SLD i Ruch Palikota organizują dziś w Sejmie wspólne spotkanie pod hasłem "Razem dla Europy, przeciw faszyzmowi". Według szefa Sojuszu Leszka Millera, uczestnicy spotkania będą chcieli skomentować sytuację w Unii Europejskiej, a także odnieść się do wydarzeń, które miały miejsce 11 listopada, a które pokazują "gwałtowną aktywizację ugrupowań skrajnych, nacjonalistycznych czy faszyzujących".

Wojna klanów w Rosji opóźnia śledztwo smoleńskie?

Polska prokuratura zapewnia, że naciska na rosyjskich partnerów, aby szybciej realizowali wnioski o pomoc prawną ws. smoleńskiej. Problem w tym, że rosyjska prokuratura nie ma w tej sprawie dużo do powiedzenia. Śledztwo prowadzi bowiem Komitet Śledczy, zależny od prezydenta, a nie prokuratury. Co więcej, pozostający z nią od lat w głębokim konflikcie.

MSZ otwarte dla zwiedzających

Od dziś przez cały weekend z okazji Dnia Służby Zagranicznej gmach MSZ będzie otwarty dla zwiedzających. Zainteresowani kulisami pracy resortu będą mogli spotkać się z dyplomatami, poznać wyposażenie dawnych ambasad i obejrzeć odzyskane przez ministerstwo obrazy.

"Rosjanie zrobili wiele, by prawda nie ujrzała światła dziennego"

- Rosjanie mają coś do ukrycia w sprawie katastrofy. Zrobili wiele, by pełna prawda nie ujrzała światła dziennego - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Adam Bielan. Bronił też wypowiedzi lidera PiS o tym, że w Smoleńsku doszło do "morderstwa". - Jeśli Kaczyński uważa, że w Smoleńsku doszło do zamachu, trudno, by takie poglądy utrzymywał w tajemnicy przed opinią publiczną - twierdzi.

In vitro w Polsce ma 25 lat. Magda była pierwsza

25 lat temu urodziła się Magda - pierwsze dziecko w Polsce, które przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro. - Każdy ma prawo do szczęścia, jakim jest dziecko - mówiła dzisiaj w Białymstoku 25-latka, która po raz pierwszy wystąpiła publicznie. Szacuje się, że dziś dzięki metodzie in vitro rodzi się w Polsce około 5 tysięcy dzieci.

Tusk z Cameronem o budżecie UE. "Głęboka różnica stanowisk"

Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. "Wymiana poglądów potwierdziła głęboką różnicę stanowisk, przede wszystkim w kwestii wysokości budżetu UE" - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Roman Młodkowski odznaczony przez MSZ

Roman Młodkowski – dyrektor i redaktor naczelny TVN CNBC otrzymał z rąk ministra Radosława Sikorskiego Odznakę Honorową "Bene Merito". To wyróżnienie przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.