Co może zrobić wspólnota mieszkaniowa lokatorowi, który zadeklarował, że będzie segregował śmieci, żeby płacić mniej za wywóz śmieci, ale wcale tego nie robi? Na razie nic, dlatego Prokurator Generalny zwraca się do Trybunału Konstytucyjnego - brakuje przepisu, który pozwoli ukarać nieuczciwych. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy dodatkowe koszty zostaną doliczone wszystkim mieszkańcom.

Cięcia wydatków publicznych w ramach resortów praktycznie nie dotkną policji - zapowiedział w sobotę podczas centralnych obchodów święta policji premier Donald Tusk. Dodał, że oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, czyli ich poczucia bezpieczeństwa. - Każdy obywatel w Polsce, który doświadczył czegoś złego od kogoś złego, myśli o was ciepło i z uznaniem - mówił premier do policjantów.

Dzisiaj wieczorem w podkarpackim Radymnie odbędzie się inscenizacja rzezi wołyńskiej. Organizatorzy chcą pokazać życie codzienne ówczesnych mieszkańców Wołynia na chwilę przed wkroczeniem oddziałów UPA. Na Podkarpaciu stanęła prowizoryczna wioska, która w trakcie widowiska zostanie spalona. Inscenizacja pt. "Wołyń 1943" poróżniła organizatorów, niektórych mieszkańców i wielu historyków.

Kolejna odsłona sporu o ubój rytualny w Polsce. Pojawiły się zarzucty, wobec przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomaszowi Miśkiewiczowi, że wykorzystuje swoją funkcję do czerpania zysków. Powód? Certyfikaty potwierdzające zgodność mięsa z wymogami islamu wystawia firma należąca do jego rodziny. Sam Miśkiewicz nie widzi w tym niczego nadzwyczajnego.

- W niektórych rzeczach on starał się trzymać dyscyplinę budżetową. (...) Z drugiej stronie nie widać było, żeby dążył do głębszych reform, dzięki którym nasza obecna sytuacja byłaby lepsza - tak prof. Leszek Balcerowicz ocenił pracę ministra finansów Jacka Rostowskiego. Podkreślił jednak, że krytyka jego działań nie wynika z osobistego sporu z ministrem.

Czy Polska odgrodzi się od Białorusi stalową siatką w obawie przed epidemią wirusa wśród białoruskich świń? Choć taki pomysł się pojawił, eksperci są sceptyczni, a niektórzy twierdzą nawet, że płot miałby raczej powstrzymać nielegalnych imigrantów, a nie zwierzęta.

W sobotę 15 minut po północy na lotnisku w Modlinie pierwszy raz od ponownego otwarcia wylądował czarterowy samolot. Turyści przylecieli z greckiej wyspy Zakyntos. Godzinę później maszyna odleciała do Turcji.