Unijni urzędnicy zarzucają Polsce marnotrawstwo pieniędzy z Brukseli na budowę dróg. Okazuje się bowiem, że pomimo tańszej siły roboczej, budowa dróg w naszym kraju jest droższa niż w Niemczech - informuje "Rzeczpospolita". "Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczy umów zawieranych w Polsce przed 2008 r." - odpowiada GDDKiA. Jak zapewnia, od tego czasu dokonano "wielu systemowych zmian".

Podczas niedzielnej mszy świętej o godz. 10 ksiądz Wojciech Lemański powita oficjalnie w parafii Jasienica księdza administratora. Obowiązki proboszcza przejmie ks. Grzegorz Chojnicki. Duchowni znają się jeszcze z seminarium. Ks. Lemański zapowiedział, że postara się przyjąć ks. Chojnickiego w takiej atmosferze, "żeby mógł pełnić posługę bez niepotrzebnych emocji i wstrząsów".

Nieprawdą jest, to co mówi premier Donald Tusk, że nowelizacja budżetu nie odbędzie się kosztem podatników. Każda zmiana będzie ich dotyczyć, bo to są ich pieniądze - powiedziała na antenie TVN24 Beata Szydło. Posłanka PiS odnosiła się do informacji, iż w budżecie państwa brakuje w sumie około 24 mld zł. To dlatego już w sierpniu przedstawi nowelizację tegorocznego budżetu.

- Ochrona powinna złapać za rękę, przede wszystkim zasłonić prezydenta - tak powinni według mjr Jacka Kowalika, byłego dowódcy grupy operacyjnej jednostki GROM, zareagować na incydent w Łucku funkcjonariusze BOR. Ocenił jednak: - Zbyt dużo kosztuje wyszkolenie tych ludzi, przygotowanie do działania, żeby taki incydent spowodował ich eliminację z dalszej pracy.

18-latek, który w miniony piątek próbował zepchnąć z drogi radiowóz podczas próby zatrzymania do kontroli drogowej, usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy policji. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i był pod wpływem amfetaminy. W poniedziałek został aresztowany na miesiąc.

Sytuacja finansów publicznych jest fatalna, a rząd nieustannie oszczędza - uważa szef PiS Jarosław Kaczyński. - Jak długo Polska może, bez niszczących szkód, znosić rządy bankrutów i nieudaczników, którzy nie potrafią rządzić? - pytał lider PiS na wtorkowej konferencji prasowej.

Ochrona najwyższych funkcjonariuszy państwa w Polsce jest fatalna - podsumował prezes PiS, komentując incydent w Łucku. Jarosław Kaczyński stwierdził, że służby dopuściły do sytuacji, w której bez trudu można było pozbawić życia prezydenta Komorowskiego.

- Znam reakcję premiera Tuska, ja się nieczęsto z nim zgadzam, ale tu się zgadzam - powiedział Jarosław Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej. Prezes PiS odniósł się do skrytykowania przez premiera oświadczenia izraelskiego MSZ, wystosowanego po decyzji polskiego Sejmu o zakazie uboju rytualnego. Kaczyński podkreślił, że dodatkowo ambasador Izraela powinien otrzymać pouczenie.

Przepis Karty Nauczyciela zobowiązujący do wypłacania nauczycielom tzw. jednorazowych dodatków uzupełniających jest zgodny z konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie przepisu wystąpiło pięć rad gmin.