Tusk przepytał Muchę. Teraz kolej na Korolca

Premier Donald Tusk od rana kontynuuje spotkania z ministrami w związku ze "studniówką" rządu. Pierwszym przepytywanym była minister sportu Joanna Mucha. Po godz. 10.30 rozpoczęło się kolejne spotkanie. Teraz premier rozmawia z ministrem środowiska Marcinem Korolcem.

"Kopacz dostała Oscara a Arłukowicz sprząta"

- Pani marszałek Kopacz została nagrodzona za ten bubel i pakiet ustaw zdrowotnych Oscarem. Ma fotel marszałka Sejmu. A Arłukowicz sprząta – tak szef sejmowej komisji zdrowia Bogdan Piecha (PiS) podsumował w "Jeden na jeden" kolejną odsłonę zamieszania wokół nowej listy leków refundowanych.

Odnaleźli turystę. Noc spędził w śpiworze

Ponad pięć godzin trwały nocne poszukiwania 24-letniego mężczyzny, który wyszedł w niedzielę ze schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej i nie dotarł do miejsca zakwaterowania. W akcji poszukiwawczej w Bieszczadach udział wzięło 25 ratowników. Mężczyznę odnaleziono nad ranem na szlaku biegnącym z Połoniny Wetlińskiej do Zatwarnicy.

Premier i prezes - rządzą, ale następców nie widzą

Dzieli ich niemal wszystko - łączy za to jedno - nie widzą kandydatów na swoich następców. To liderzy dwóch najpotężniejszych partii politycznych Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Co prawda premier mówił, że ustąpi z foteli premiera i szefa partii, ale pytany o następcę odpowiada - nie widzę. Szef PiS czeka - "na supermana, w miarę młodego, bardzo przystojnego i ideowego".

"Ataki na Kościół jak w PRL"

Jarosław Kaczyński zarzuca premierowi, że jest antychrześcijański, że atakuje Kościół i ściga się na antyklerykalizm z Palikotem i SLD. Rząd odpowiada, że z Kościołem nie walczy. To wygląda na odpowiedź na list arcybiskupa Józefa Michalika i słowa, że "Kościół jest dziś planowo atakowany". Trochę przez przypadek, a trochę na własne życzenie Kościół znalazł się na pierwszej linii frontu walki politycznej.

Jakiej soli użyto? "Prawdopodobnie nie da się ustalić"

- Prawdopodobnie nie da się ustalić, jaka sól - spożywcza czy techniczna - została użyta do danego pożywienia - powiedział w TVN24 Marek Szczygielski, kujawsko-pomorski wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, komentując tzw. aferę solną. Stwierdził też jednak, że nie ma pewności, czy sól techniczna jest szkodliwa.

"Sól kupowana jako odpad" sprzedawana jako jadalna

Pięć osób usłyszało zarzuty w sprawie sprzedaży niejadalnej soli m.in. zakładom przetwórstwa mięsnego. Zatrzymani od kilkunastu lat współpracowali z firmą z Włocławka produkującą i oferującą m.in. niejadalną sól wypadową, stosowaną w przemyśle chemicznym i energetycznym, a także do zimowego utrzymania dróg. Proceder od miesięcy śledzili dziennikarze programu "Uwaga" TVN. Tomasz Patora z "Uwagi" TVN powiedział w TVN24, że w niejadalnej soli, którą kupowały m.in. zakłady przetwórstwa mięsnego, mogły znajdować się substancje rakotwórcze.

Nie wyobraża sobie, "żeby mogła podnieść rękę na tak"

- Na tym etapie, za tym projektem, gdyby to był tylko ten projekt i nic poza tym, to prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie, żebym mogła podnieść rękę na tak - oświadczyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. W ten sposób wicemarszałek Sejmu odniosła się do doniesień, jakoby jej partia "była już dogadana" z PO ws. reformy emerytalnej.

Bez rewolucji na liście leków

Na listę powraca 108 leków finansowanych przez NFZ w 2011 r., znalazły się na niej także 93 medykamenty, które dotychczas nie były refundowane, w większości są to produkty generyczne - wynika z analizy IMS Health, firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu informacji i˙rozwiązań dla przemysłu farmaceutycznego. Z dokumentu wynika także, że na liście nie ma żadnego nowego, innowacyjnego wskazania terapeutycznego.

"Pod płaszczykiem pseudokultury i sztuki bluźnią Bogu"

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w liście do wiernych napisał, że trzeba upominać tych, którzy "pod płaszczykiem pseudokultury i sztuki" obrażają wierzących i promują niemoralne zachowania. List został odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

Miller: PO i PSL dogadają się ws. emerytur

- Warunki obiektywne będą popychały koalicjantów do znalezienia jakiegoś rozwiązania (ws. reformy emerytalnej) - ocenił lider SLD Leszek Miller. Na niedzielnym spotkaniu z mediami w Warszawie poinformował też, że na razie SLD uzbierało 230 tys. podpisów w sprawie referendum nt. wieku emerytalnego.

"Dalsze życie na Śląsku nie będzie miało sensu"

- Będziemy chcieli z Kasią wyjechać, bo nasze dalsze życie na Śląsku nie będzie miało sensu - zapowiedział w niedzielę na konferencji prasowej Bartłomiej Waśniewski. Jak podkreślił, po śmierci jego półrocznej córki najlepszym rozwiązaniem będzie dla nich "rozpoczęcie życia od nowa".

Autobusy wpadały na siebie

Dwie osoby ranne i uszkodzone trzy autobusy komunikacji miejskiej - to bilans porannego wypadku u zbiegu ul. Górczewskiej z Powstańców Śląskich.

Platforma "dogadana" z Palikotem? "Kompromis się znajdzie"

- Jest dogadana na jedno głosowanie współpraca z Palikotem. Gdyby premier nie miał z tyłu głowy takiej gwarancji, to nie byłby taki nieugięty - takie rozwiązanie sporu koalicjantów ws. wieku emerytalnego wieszczył w "Kawie na ławę" Ryszard Kalisz (SLD). Z kolei poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński zdementował te informacje. Natomiast sam koalicjant w osobie Waldemara Pawlaka zapewnił, że kompromis się znajdzie.

Stig w Polsce. "Emocje takie same jak na rajdzie"

Na torze wyścigowym w Poznaniu pojawił się Stig. Wcześniej zamaskowany, teraz już z odkrytą twarzą, Ben Collins dał pokaz swoich umiejętności. - Czuję się teraz znacznie bardziej komfortowo w stroju wyścigowym, oprócz tego żyję całkiem normalnie - opowiadał w rozmowie z reporterem TVN24 słynny kierowca z Top Gear.

Bus wpadł do rowu. 5 osób rannych

Pięć osób rannych, w tym jedna kobieta, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala -to bilans wypadku, do którego doszło w niedzielę rano na obwodnicy Grodkowa (woj. opolskie). Obecnie ruch na drodze wojewódzkiej nr 401 odbywa się wahadłowo.

Szalik z figury Jezusa "skazany" na zniszczenie. Ale jest problem

Z powodu niewykrycia sprawców prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie powieszenie długiego szalika klubu zużlowego Stelemet Falubaz z Zielonej Góry na ramionach gigantycznej figury Chrystusa w Świebodzinie. Pojawił się jednak inny problem. Decyzją sądu szalik przeszedł na własność Skarbu Państwa i ma zostać zniszczony. Nie wiadomo jednak kto i jak ma to zrobić.

Luksusowa jazda Polaków. "To nie samochód, to Ferrari"

Podczas gdy w kraju rośnie bezrobocie, Polacy nie rezygnują z luksusowej jazdy ekskluzywnymi samochodami. Tylko w pierwszej połowie lutego warszawski salon Ferrari sprzedał transzę aut przeznaczoną na cały 2012 rok. W związku z tym droga włoska marka drugi rok z rzędu wyróżniła salon za najlepsze wyniki sprzedażowe na świecie.

"W ciemności" ma już jego głos

Napięcie przed oscarową galą, która zacznie się jutro w nocy polskiego czasu, rośnie. Tym bardziej, że szanse filmu "W ciemności" Agnieszki Holland są duże: film ma bardzo dobre recenzje, liczną widownię no i jeden pewny głos jednego z członków Akademii przyznającej Oscary - Janusza Kamińskiego, również nominowanego.

"Odsunięcie PO od władzy warunkiem istnienia Polski"

- Trzeba cisnąć tę władzę, bo ona sama się nie rozwiąże - apelował na spotkaniu z mieszkańcami Lublina prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Trzeba się organizować. To już po Smoleńsku następuje. Mamy ten drugi jak to nazywają obieg medialny, mamy filmy, które oglądają miliony ludzi. Trzeba to umacniać - nawoływał. Prezes PiS zapowiedział, że będzie jeździł po całej Polsce, żeby "budzić" i przekonywać do takich działań.

"Pawlak, jak nie ty, to Palikot. Jakoś to przepchniemy, potem pogadamy"

- Myślę, że to będzie tak: PSL stanie na swoich pozycjach, będzie stroszył piórka i jak zwykle pokazywał pazury, a premier Tusk przepchnie to jakoś głosami Palikota i cała koalicja będzie zadowolona - taki scenariusz wprowadzania zmian w ustawie emerytalnej przewiduje Leszek Miller. Temu stanowczo sprzeciwił się w "Faktach po Faktach" Jan Krzysztof Bielecki, który liczy na porozumienie koalicjantów.

Jest nowa lista refundacyjna. Lekarze: To jeden wielki skandal

- Znów sposób wprowadzenia listy refundacyjnej jest jednym wielkim skandalem. Wyrażam oburzenie - pacjenci, obywatele, nie dajmy się tak traktować - grzmiał w TVN24 szef Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, odnosząc się do opublikowania w sobotę przez resort zdrowia nowej listy leków refundowanych. Ma ona obowiązywać od 1 marca. Jak zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, na liście znajdzie się 216 nowych pozycji, a ponad 100 leków będzie miało niższe ceny.

Kaczyński: skandaliczne uderzenie w Kościół. Tusk: Nie ma świętych krów

- Kościół w Polsce jest instytucją narodową, depozytariuszem wartości i uderzenie w Kościół jest skandaliczne i szkodzące naszemu krajowi - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując rządowe plany likwidacji Funduszu Kościelnego. - To nie jest atak na Kościół - odpowiedział premier Donald Tusk. Dodał jednak, że w sytuacji, kiedy "pewne ciężary" znoszą wszyscy obywatele, nie może być "świętych krów".

"Największym wyzwaniem jest wiek emerytalny"

- Spośród działań zapowiedzianych w expose największym wyzwaniem jest podniesienie wieku emerytalnego - powiedział w sobotę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podsumowując, po spotkaniu z premierem Donadem Tuskiem, 100 dni działań swojego resortu.

Lekarze grożą protestem i kierują wniosek do TK

- Jeżeli nie zmieni się postępowanie nie tylko ministerstwa zdrowia ale i NFZ, to grozi nam powrót protestu pieczątkowego, ale to będzie znacznie mocniejszy powrót - zapowiedział Maciej Hamankiewicz, szef Naczelnej Rady Lekarskiej. Uczestnicy XI Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy podjęli w sobotę decyzję o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów rozporządzenia dotyczących karania lekarzy za wystawienie recept osobom nieuprawnionym.