Krótki test dla tych, którzy zastanawiają się, czy aby nie mają kłopotu z alkoholem. Opracowali go brytyjscy naukowcy, którzy pierwszą diagnozę stawiają już po dwóch pytaniach. Powinien je zadać lekarz rodzinny i z blisko 90-procentową pewnością stwierdzić, czy pacjent cierpi na ukryty alkoholizm lub ma do niego predyspozycje. ("Fakty" TVN)

- Ateiści chcą usunąć z pracy lekarzy wierzących - stwierdził w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Duchowny bronił prof. Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji dyr. warszawskiego szpitala. Lekarz odmówił kobiecie wykonania aborcji. Ks. Oko stwierdził, że większość aborcji jest skutkiem "rozpasania seksualnego". Prawa do takich zabiegów bronił Robert Biedroń (TR), który ocenił, że stajemy się "zakładnikami fanatyków religijnych".

- Mogę tylko współczuć Piotrowi Glińskiemu, że daje się tak wykorzystać Jarosławowi Kaczyńskiemu - tak Leszek Miller skomentował w "Faktach po Faktach" wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Tuska. - Był kiedyś taki serial "Niewolnica Izaura". Teraz jest "Niewolnik Kaczyńskiego" - dodał lider SLD, przypominając kolejne polityczne misje profesora.

Sienkiewicz przeprosił ludowców "za swoje ewentualne niecne wypowiedzi" - informuje Jan Bury po spotkaniu klubu PSL z szefem MSW. Minister, jego zdaniem, przekonał większość posłów, którzy mieli wątpliwości, jak głosować w sprawie wotum o jego odwołanie. - Ale czy przekonał każdego, będzie wiadomo w trakcie piątkowego głosowania - dodał szef klubu PSL.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, na PO głosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 24 proc, a na SLD - 8 proc. To wyniki najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby też SLD i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - oba ugrupowania z takim samym, 6-procentowym poparciem.

Jak chodzić po linie i na szczudłach lub żonglować? Między innymi tego od dwóch dni uczą się uczestnicy festiwalu Slot Art, który odbywa się w Lubiążu. Pałac, jedna z pereł architektonicznych Dolnego Śląska, opanowali miłośnicy kultury alternatywnej. Warsztaty jak zwykle przyciągnęły setki młodych ludzi.

Jan Bury potwierdził, że CBA przeszukało jego biuro poselskie w Rzeszowie. - Nie wiem czego to może dotyczyć. Być może mojej działalności z przeszłości, a może bieżących spraw - powiedział. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, czynności CBA zleciła warszawska prokuratura apelacyjna, która prowadzi śledztwo ws. powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury. Nieoficjalnie wiadomo, że CBA prowadzi czynności także wobec jeszcze jednego polityka PSL.

W związku z zaostrzeniem konfliktu pomiędzy Izraelem a organizacją Hamas Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wszelkich podróży na terytorium Strefy Gazy - ostrzega resort w komunikacie dla podróżnych zamieszczonym na swojej stronie. Niebezpiecznie - według MSZ - jest także w promieniu 40 km od granicy ze Strefą.

Konflikt z romską społecznością trwa w Andrychowie od lat. Wśród środowisk organizujących akcje antyromskie są ugrupowania skrajnie nacjonalistyczne. Brytyjski dziennik "The Independent" sugeruje, że mogą one w tej sprawie współpracować z węgierską partią Ruch na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik).

Wójt gminy Skierniewice odwołał się od decyzji prokuratury dotyczącej zawieszenia go w czynnościach służbowych. Taką samą decyzję podjął jego zastępca oraz sekretarz gminy. Wszyscy troje w pod koniec czerwca usłyszeli zarzuty dotyczące nadużyć finansowych przy projektach unijnych. Grozi im do 10 lat więzienia.

- Nie jestem przekonany o słuszności decyzji, że mamy bronić Sienkiewicza, bo dymisja należy mu się jak psu zupa. Szkoda, że (...) nasze kierownictwo musi nam łamać kręgosłupy - powiedział na antenie TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Odniósł się w ten sposób do dyscypliny, jaka ma obowiązywać w PSL podczas piątkowego głosowania nad wnioskiem o odwołanie szefa MSW. Dziś po południu minister spraw wewnętrznych ma spotkać się z klubem parlamentarnym PSL.