- Można mi robić zarzuty, jakich użyłem słów, ale nie z treści - mówił w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, tłumacząc się z upublicznionych nielegalnych nagrań jego rozmowy z szefem NBP Markiem Belką. Posłowie debatują w środę nad odwołaniem rządu oraz samego Sienkiewicza. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rady ministrów ponad godzinę uzasadniał Jarosław Kaczyński. Ostro odpowiadał mu Donald Tusk.

Jeżeli w ciągu kilku tygodni nie dojdzie do wyjaśnienia afery podsłuchowej, trzeba się podać do dymisji i rozpisać nowe wybory - mówił w "Jeden na jeden" minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Jego zdaniem w podsłuchiwanie polityków mogły być zaangażowane różne służby, które "zamiast chronić państwo, zaczynają gry operacyjne między sobą".

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ma przedstawić w środę wyniki kontroli przeprowadzonej w podległym miastu szpitalu im. św. Rodziny. Kontrola została wszczęta po tym, jak dyrektor szpitala prof. Bogdan Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania zabiegu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne. Dyrektor nie wskazał też pacjentce, gdzie można by wykonać zabieg.

Mężczyzna, który jako jedyny przeżył katastrofę samolotu niedaleko Częstochowy najprawdopodobniej w środę przejdzie operację kręgosłupa. - Jest to dość skomplikowane złamanie, które będzie wymagało trudnej i skomplikowanej operacji - wyjaśnił opiekujący się nim lekarz. Zapewnił, że ogólny stan chorego jest "dobry, jak na taki uraz".

- Wczorajsza rozmowa była dobra. Jednak uchwała prezydium Solidarnej Polski, którą na samym końcu wyciągnął Ziobro była nierealna. Po zastosowaniu propozycji SP mieliby oni kilkudziesięciu zamiast kilkunastu posłów - mówił w "Kropce nad i" Adam Hofman, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, komentując spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą i możliwość zjednoczenia na prawicy.

Wysypka, podrażnienia skóry i biegunka - to "atrakcje" jakie można było sobie zafundować, kąpiąc się w we wtorek w wodzie zanieczyszczonej przez sinice. Bakterie pojawiły się przy trzech gdyńskich plażach. W środę sanepid ponowił badania wody. Według inspektorów można się już bezpiecznie kąpać.

- Taśmy "Wprost", które ukazały się w tym tygodniu, pokazują jak Roman Giertych targuje się o książkę na temat Kulczyka. Problemem jest jednak to, że potem przedstawia model biznesowy - twierdzi Janusz Palikot. Gość "Faktów po Faktach" przekonywał, że sprawę musi zbadać prokuratura. - Książka ostatecznie się nie ukazała. Inne też nie. Być może ich nie napisano. A być może deale zostały zawarte? - zastanawiał się lider Twojego Ruchu.

PSL zagłosuje przeciwko wnioskowi PiS w sprawie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska oraz przeciwko odwołaniu szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. - Będzie dyscyplina głosowania - poinformował we wtorek szef klubu ludowców Jan Bury.

Prezes i wiceprezes firmy paliwowej z Leżajska usłyszeli zarzut powoływania się na wpływy u Zbigniewa Rynasiewicza, wiceministra infrastruktury i rozwoju. Polityk był wcześniej starostą leżajskim. Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało gabinet wiceszefa resortu, a także jego mieszkanie i dom. - Działania CBA mają związek z bieżącą działalnością wiceministra - mówi portalowi tvn24.pl osoba znająca ustalenia śledztwa. Nie wiadomo, czy biznesmeni rzeczywiście mieli wpływy u wiceministra. Prokuratura i Biuro nie odpowiadają na pytanie, czy - a jeśli tak, to jak - Rynasiewicz jest zamieszany w aferę.

Z rozmowy wynikało, że "wszystko idzie w dobrym kierunku", choć Zbigniew Ziobro na zakończenie postawił "zaporowe warunki" - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił we wtorek swoje poniedziałkowe spotkanie z szefem Solidarnej Polski. Kaczyński nie chciał powiedzieć, jakie były warunki SP, liczy bowiem - jak zaznaczył - na dalsze rozmowy. - Sprowadzałoby się to do tego, że wszystkie karty byłyby nie w naszym ręku, ale w ręku naszego kolegi (Ziobry - red.) - ocenił szef PiS.