Polska armia dysponuje "jednym z lepszych w Europie i świecie potencjałów ludzkich", ale w ciągu ostatnich 15 lat niebezpiecznie zmniejszył się jej "potencjał operacyjny". Tymczasem tylko większa armia będzie w stanie się przeciwstawić agresji ze wschodu. Inwazja Rosji na Ukrainie jasno to pokazuje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.

Nie widzę powodu, dla którego Kościół i jego ludzie nie mogliby uczestniczyć w polityce - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Sellin (PiS). Stwierdził, że granicę takiej ingerencji wyznaczył sobie sam Kościół. Przeciwnego zdania był Adam Szejnfeld (PO), który opowiedział się za zdecydowanym rozdziałem państwa od Kościoła.

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na zakopiance na wysokości miejscowości Głogoczów (woj. małopolskie). Kilkaset metrów dalej doszło do kolejnej kolizji. W sumie uszkodzonych jest pięć samochodów osobowych. Jezdnia w kierunku Krakowa jest zablokowana, utworzył się kilkukilometrowy korek.

Ośrodek wychowawczy w Zabrzu prowadzony przez siostry boromeuszki zostanie zamknięty do końca sierpnia - dowiedziały się "Fakty" TVN. O placówce zrobiło się głośno, kiedy milczenie przerwał jeden z wychowanków sióstr, który oskarżył opiekunki o bicie i przyzwalanie na przemoc psychiczną, fizyczną, a także seksualną. Dyrektorka ośrodka siostra Bernadetta (Agnieszka F.) oraz jedna z zakonnic zostały skazane.

Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach Unii Europejskiej - wynika z analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Najczęściej toną mężczyźni z wykształceniem zawodowym w wieku od 45 do 59 lat.

Temat biedy wywołany został w kampanii wyborczej. O niedojadających dzieciach mowa była w inauguracyjnym przemówieniu prezydenta. Okazuje się, że pieniądze są, ale często problemy w dysponowaniu nimi pojawiają się na niższym szczeblu. Materiał "Faktów" TVN.

- To jest oczywiście katastrofa z punktu widzenia lewicy. To była dość twarda zagrywka - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Kwiatkowski z ruchu Wolność i Równość, komentując rejestrację w PKW dwóch Zjednoczonych Lewic. Były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański sądzi, że jedyną szansą na wzrost notowań lewicy to gwałtowna kampania, żeby odebrać kilka procent PO.

Byłoby czymś nieracjonalnym wydawać pieniądze na taką skalę na kolejne referendum. Skoro już ma się odbyć, to lepiej załatwić więcej spraw za jednym razem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro (SP, Zjednoczona Prawica). Odniósł się w ten sposób do trwającej dyskusji ws. ewentualnego dopisania kolejnych pytań do głosowania zarządzonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ta bitwa jest z całą pewnością jednym z przełomowych momentów tamtej wielki, strasznej dla Polski wojny. Wojny, która mogła zakończyć się katastrofą także dla Europy - mówił w Radzyminie podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że po zwycięstwie nad bolszewikami Polacy podnosili kraj z ruin, a współcześni muszą go "tylko naprawić w wielu dziedzinach".

W Gdańsku odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz. Nastąpiło to w 86. rocznicę urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Monument stanął przy skwerze jej imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, w pobliżu kamienicy, w której mieszkała przez wiele lat.

- Nie zagraża nam państwo wyznaniowe, ale kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro - przekonywał podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Temat polskiego Kościoła i jego miejsca poruszono w programie "Babilon". - Polski Kościół upomina się o swoje miejsce, bo chyba czuje oddech laicyzacji - mówiła dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych UW. Jagna Marczułajtis-Walczak przyznała, że Kościół zbyt mocno wchodzi do polityki.