Łódki osiadły w mule. Żeglarze wpływają na mielizny, haczą o pnie drzew i szczątki dawnych zabudowań. Woda opadła, odsłaniając śmieci. Tak wygląda dzisiaj Jezioro Żywieckie, jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Powód: susza.

Kilkunastotonowy olbrzym został już wyciągnięty z morza. Akcja rozpoczęła się o 6 rano - wtedy walenia nieskutecznie próbował podnieść 40-tonowy dźwig. Okazało się jednak, że wieloryb jest za ciężki i potrzeba mocniejszej konstrukcji. Po 14 akcja została wznowiona z udziałem 200-tonowego dźwigu. Po wyciągnięciu z wody wieloryb został przetransportowany na plac wskazany przez naukowców Stacji Morskiej. Tam odbędzie się sekcja zwłok.

Zostanie wszczęte postepowanie dyscyplinarne wobec adwokata Marcina Dubienieckiego oraz złożony wniosek do sądu dyscyplinarnego o jego zawieszenie w wykonywaniu zawodu - poinformował rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku Jakub Tekieli. Trójmiejski adwokat usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i oszustwa.

- Format normandzki i realizacja protokołów mińskich jest czymś bardzo istotnym dla porozumienia i pokoju w Europie. Warto wspierać te procesy - podkreślił we wtorek Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób słowa Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że w czasie wizyty w Berlinie będzie chciał poruszyć temat zmiany formatu rozmów ws. Ukrainy. Szef MSZ nazwał wypowiedź prezydenta "nieszczęśliwą i niezręczną". Szef sztabu wyborczego PiS natychmiast określił te słowa jako "himalaje hipokryzji".

Dzmitry Urbanowicz, 20-letni Polak pochodzący z Białorusi, w nocy z poniedziałku na wtorek odniósł kolejny sukces w swojej pokerowej karierze. Na turnieju European Poker Tour Barcelona Urbanowicz zajął drugie miejsce wygrywając ponad osiemset tysięcy euro.

Gmina Mszczonów zaplanowała budowę delfinarium. Minister środwiska Maciej Grabowski kategorycznie sprzeciwił się temu pomyslowi. "Delfiny słabo rozmnażają się w takich warunkach, żyją też znacznie krócej, niż na wolności" - napisał na rządowym blogu. "Każda decyzja dotycząca delfinów będzie podejmowana przez instytucje powołane do ochrony środowiska" - zaznaczył minister.

Gorzowska policja ukarała mężczyznę, który rozpędził się na lokalnej drodze ekspresowej do zawrotnej prędkości 216 km/h. Policjanci z drogówki, którzy z wideorejestratorem patrolowali rejon z nieoznakowanego pojazdu, ruszyli za nim w pogoń. Ekspresowa przygoda kierowcy zakończyła się dla niego mandatem i punktami karnymi.

Zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i oszustwa usłyszał znany adwokat z Trójmiasta Marcin Dubieniecki Prokuratura Apelacyjna w Krakowie skierowała we wtorek przed południem do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla prawnika. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

- Liczby nie powalają, ale chodzi nam o efekt prewencyjny - tłumaczą policjanci, którzy od tygodnia prowadzą policyjną akcję "szeryf". Karzą kierowców, którzy blokują zanikające pasy w imię źle pojętej sprawiedliwości (tzw. szeryfów) i tych, którzy korzystają z pasów do skrętu, żeby jechać na wprost - poza kolejnością (tzw. "cwaniaków). Mandaty, w ramach akcji, otrzymało ponad stu kierowców, w tym znany polityk PO, Andrzej Biernat.

Jadący z nadmierną prędkością w kierunku centrum Wałcza (woj. zachodniopomorskie) kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Policjanci ruszyli w pościg. Mężczyzna w czasie ucieczki łamał przepisy drogowe, narażając na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Do zatrzymania zmusiło go dopiero utworzenie blokady drogowej.