Prokuratura poinformowała w poniedziałek o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko Rafałowi R., który w listopadzie zeszłego roku miał brutalnie zamordować 79-letnią kobietę. Znał ofiarę, pomagał jej w pracach domowych, a tragicznego dnia wycinał krzaki w ogrodzie w zamian za alkohol. "Chciałem ją tylko nastraszyć" - powiedział śledczym.

Wiadomo już co stanie się z martwym wielorybem, którego w niedzielę w nocy odholowano z plaży w Stegnie na Hel. Ogromny waleń zostanie wydobyty i przebadany przez naukowców ze Stacji Morskiej. Wszystko ma się odbyć na placu zarządzanym przez Agencję Mienia Wojskowego. Naukowcy czekają już tylko na wydanie przez agencję zgody w tej sprawie.

"Wyjazdy posła Andrzeja Dudy były związane z wykonywaniem mandatu posła" - oświadczenie Kancelarii Prezydenta o takiej treści otrzymały w poniedziałek "Fakty" TVN. Kilka godzin wcześniej warszawska prokuratura - w odpowiedzi na publikację "Newsweeka" - wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie wyjazdów prezydenta z czasów, kiedy był on posłem.

Dwa auta osobowe zderzyły się na drodze S3 pod Zieloną Górą. W wyniku wypadku poszkodowanych jest siedem osób, w tym trójka dzieci. Sześć osób przetransportowano do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Droga była całkowicie nieprzejezdna, po godz. 16 wprowadzono ruch wahadłowy. Na miejscu pracuje policja.

W miejscowości Brzezówka (woj. podkarpackie) karetka zderzyła się z busem. 8 osób zostało rannych, na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

- Zwracamy się, żeby wyjaśnienia ze strony Kancelarii Prezydenta, czy samego prezydenta, zostały przedstawione opinii publicznej - powiedziała Joanna Mucha z PO, komentując poniedziałkowe doniesienia "Newsweeka". Według tygodnika, Andrzej Duda - jeszcze jako poseł - miał podróżować do Poznania na koszt Sejmu, choć nie wykonywał tam obowiązków poselskich.

W Polsce potrzeba wspólnego działania, budowania wspólnoty; kiedy jest się razem, można podejmować najtrudniejsze nawet wyzwania - przekonywała wiceprezes PiS Beata Szydło, prezentując w poniedziałek nowy plakat wyborczy partii.

"Dziękuję Andrzejowi Dudzie za wczorajszą wizytę i żółtą wstążkę na znak wsparcia dla Estona Kohvera". Wiadomość o takiej treści zamieścił na Twitterze premier Estonii Taavi Roivas w poniedziałkowy poranek. Prezydent Polski w niedzielę w Tallinie przez cały czas miał wpiętą w garnitur wstążkę sygnującą kampanię na rzecz uwolnienia skazanego przez Rosjan funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa.

W tej historii nie tyle chodzi o pieniądze, ile o uczciwość i prawdomówność. To wymaga wyjaśnienia, i dziś piłka jest po stronie prezydenta - mówił w TVN24 Michał Krzymowski, współautor artykułu na temat służbowych wyjazdów Andrzeja Dudy. Jak napisał "Newsweek", prezydent, jeszcze jako poseł, podróżował na koszt Sejmu do Poznania, żeby wykonywać obowiązki poselskie, a w tym czasie prowadził wykłady na prywatnej uczelni.

Nowy rekord lotto wyniósł dokładnie 35 234 116 zł i 20 gr. Szczęśliwcem jest ten, kto kupił kupon w kolekturze w centrum handlowym przy ulicy Wałowej 20 w Ziębicach (woj. dolnośląskie). – Na razie nie wiemy kto jest szczęściarzem. Nie wiadomo też czy jest to mieszkaniec Ziębic czy ktoś przyjezdny. W dniu kiedy padła wygrana była u nas duża impreza motocyklowa, na którą przyjechało wiele osób spoza Ziębic – mówi Marta Dudek, właścicielka kolektury.