Dzmitry Urbanowicz, 20-letni Polak pochodzący z Białorusi, w nocy z poniedziałku na wtorek odniósł kolejny sukces w swojej pokerowej karierze. Na turnieju European Poker Tour Barcelona Urbanowicz zajął drugie miejsce wygrywając ponad osiemset tysięcy euro.

Gmina Mszczonów zaplanowała budowę delfinarium. Minister środwiska Maciej Grabowski kategorycznie sprzeciwił się temu pomyslowi. "Delfiny słabo rozmnażają się w takich warunkach, żyją też znacznie krócej, niż na wolności" - napisał na rządowym blogu. "Każda decyzja dotycząca delfinów będzie podejmowana przez instytucje powołane do ochrony środowiska" - zaznaczył minister.

Gorzowska policja ukarała mężczyznę, który rozpędził się na lokalnej drodze ekspresowej do zawrotnej prędkości 216 km/h. Policjanci z drogówki, którzy z wideorejestratorem patrolowali rejon z nieoznakowanego pojazdu, ruszyli za nim w pogoń. Ekspresowa przygoda kierowcy zakończyła się dla niego mandatem i punktami karnymi.

Zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i oszustwa usłyszał znany adwokat z Trójmiasta Marcin Dubieniecki Prokuratura Apelacyjna w Krakowie skierowała we wtorek przed południem do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla prawnika. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

- Liczby nie powalają, ale chodzi nam o efekt prewencyjny - tłumaczą policjanci, którzy od tygodnia prowadzą policyjną akcję "szeryf". Karzą kierowców, którzy blokują zanikające pasy w imię źle pojętej sprawiedliwości (tzw. szeryfów) i tych, którzy korzystają z pasów do skrętu, żeby jechać na wprost - poza kolejnością (tzw. "cwaniaków). Mandaty, w ramach akcji, otrzymało ponad stu kierowców, w tym znany polityk PO, Andrzej Biernat.

Jadący z nadmierną prędkością w kierunku centrum Wałcza (woj. zachodniopomorskie) kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Policjanci ruszyli w pościg. Mężczyzna w czasie ucieczki łamał przepisy drogowe, narażając na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Do zatrzymania zmusiło go dopiero utworzenie blokady drogowej.

- To są pytania nie do końca uczciwe, są postawione w połowie - tak Sławomir Neumann z PO ocenił wniosek o referendum przesłany do Senatu przez Andrzeja Dudę. Wiceminister zdrowia dodał we wtorkowym "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że byłby "ciężko zmartwiony", gdyby Senat zaakceptował prezydencki wniosek.

Są na drodze, ale jakby ich nie było - bo to co powinno być widoczne dla kierowców jest zasłonięte np. krzakami. Takich miejsc jest w Polsce sporo, o wypadek nietrudno - pytanie, czyja później będzie wina.

Marcin D. opuścił budynek Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Nie dokończył składania zeznań. Przesłuchanie będzie kontynuowane we wtorek rano - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty. Zarzuty w związku ze sprawą wyłudzenia 13 mln zł z PFRON zostały już przedstawione dwóm innym osobom.

- Mandat poselski w Polsce jest mandatem wolnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin z PiS. W ten sposób bronił poselskich wyjazdów prezydenta Dudy do Poznania, o których napisał dziś tygodnik "Newsweek". Marcin Kierwiński z PO uważa z kolei, że milczenie prezydenta w tej sprawie "otwiera przestrzeń do spekulacji".