"Jeden okropny dzień. 10 kwietnia 2010. Bardzo smutny koniec piękności"

- Rodziców mamy w sercach. Umiemy pamiętać o matce, o tych pięknych chwilach, całym wspaniałym życiu i ten jeden okropny dzień, 10 kwietnia 2010, jest bardzo smutnym końcem piękności - mówiła w "Kropce nad i" Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej. Na dzień przed piątą rocznicą tragedii razem z synem Stanisława Komorowskiego, Maciejem, wspominała zmarłych rodziców.

Prof. Jerzy Duszyński nowym prezesem PAN

Premier Ewa Kopacz powołała w czwartek prof. Jerzego Duszyńskiego na prezesa Polskiej Akademii Nauk - poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Duszyński zastąpi na stanowisku prof. Michała Kleibera.

Prokuratura winna zamieszania? "Jeden wielki bełkot informacyjny"

- Prokuratura wprowadzała w błąd opinię publiczną, a co najgorsze, wprowadzała w błąd rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. To one powinny w pierwszej kolejności dowiedzieć się o zawartości stenogramu - twierdzi poseł PiS Bartosz Kownacki, rzecznik części rodzin ofiar. Były eurodeputowany Marek Siwiec ocenił z kolei, że ze strony prokuratury "wydobywa się bełkot informacyjny".

"Jest jeszcze trzecia, kompleksowa opinia, której prokuratura nie ujawniła"

- Mamy jeszcze trzecią, kompleksową opinię. Dobrze byłoby, gdyby ją ujawniono, bo dopiero ona pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie wnioski wyciągnięto z tych dwóch opinii fonoskopijnych oraz zeznań świadków - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych, pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej. Zdaniem adwokata dwie upublicznione opinie biegłych się uzupełniają.

"Splot tajemniczych przypadków", "prokuratura dalej się pogrąża"

Prokuratura powinna była opublikować stenogram i opinie biegłych od razu po ujawnieniu ich fragmentów przez RMF FM - uważa Paweł Olszewski (PO). Z kolei zdaniem Dariusza Jońskiego (SLD) prokuratura dalej się "pogrąża", obnażając swój brak profesjonalizmu. - Niedobre jest to, że przez pięć lat prokuratura nie jest w stanie odszyfrować treści czarnych skrzynek - ocenił z kolei Jan Dziedziczak z PiS.

Koniec afery solnej. "Zdrowie ludzi nie ucierpiało, ale..."

Poznańska prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące tzw. afery solnej. W śledztwie nie stwierdzono, aby sprzedawana przez podejrzanych sól stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Zebrany materiał zostanie przekazany m.in. inspekcji sanitarnej. Niewykluczone są kary za stosowanie soli przemysłowej jako spożywczej.

Samochodem jak z "Mad Maxa" odważnie, po pijaku, na skup złomu

- Tego samochodu po prostu nie mogliśmy nie zatrzymać. Nie miał rejestracji, zderzaka, ani maski... - opowiadają tvn24.pl funkcjonariusze łódzkiej drogówki. A kierowca nie miał prawa jazdy, był za to pijany, a funkcjonariuszom tłumaczył, że pojazd właśnie zakupił, ale już jedzie sprzedać go na złom.

Sąd oddalił powództwo feministki przeciwko abp. Michalikowi

Sąd w Przemyślu oddalił powództwo prezes stowarzyszenia Stop Stereotypom Marty Marenin przeciwko abp Józefowi Michalikowi. Kobieta ma zapłacić 540 zł kosztów sądowych. Marenin zarzucała abp. Michalikowi, że naruszył jej dobra osobiste.

Bregović: czujemy wielkość idącą z Rosji. Oświęcim odwołuje jego koncert

Organizatorzy Life Festival Oświęcim zdecydowali o odwołaniu koncertu Gorana Bregovicia. Tłumaczą, że wypowiedzi artysty, który dał koncert na zajętym przez Rosję Krymie, stoją w sprzeczności z antywojennym przesłaniem festiwalu. Bregović na razie nie skomentował tej decyzji. Wcześniej miał mówić, że jest mu "wszystko jedno", czy w Europie będą odwoływać jego występy.

Miasto zapłaci za to, że kino ma za dużo klientów? "Tu od przybytku głowa trochę boli"

Czy zarządca kina może się martwić, że ma za dużo klientów? Tak, o ile mowa o obiekcie miasta, za który zapłaciła Unia. W Regionalnym Centum Kultury w Drzewicy (woj. łódzkie) jest tak dużo chętnych na oglądanie seansów, że wpływy z biletów mogą przekroczyć 150 tys. złotych rocznie. A w takiej sytuacji o zwrot pieniędzy może upomnieć się Unia, która nie pozwala na prowadzenie komercyjnej działalności za wspólnotowe środki. Mowa o 6 mln złotych. - Musimy zmniejszyć ilość seansów, cen biletów obniżyć już nie możemy - tłumaczą władze miasteczka.

Dorn: ustawa o in vitro to furtka dla związków partnerskich

- W klinikach in vitro dzieją się rzeczy piękne (...), ale także rzeczy straszne. Ludzkimi zarodkami handluje się, poddaje eksperymentom naukowym, albo wylewa do zlewu - oświadczył Jarosław Gowin (Polska Razem). Z kolei Ludwik Dorn (niezrzeszony) stwierdził, że ustawa o in vitro jest przepustką do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich. Jego zdaniem zgłoszenie do procedowania w Sejmie ustawy o in vitro jest "zagrywką polityczną". W Sejmie trwa debata na ten temat. W tvn24.pl relacja na żywo.

"Nasze narody w godny sposób pokonały etap pojednania i przeszły do trwałej przyjaźni"

Podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że na cmentarzu w Bykowni leżą najlepsi synowie narodu polskiego. Jak dodał, chyli nisko czoło, aby uczcić pamięć wszystkich poległych z rąk reżimu stalinowskiego. Pamięć o ofiarach, o zbrodni to broń, której możemy używać, by świat nie szedł w złą stronę - mówił z kolei prezydent RP Bronisław Komorowski.

Budynki się walą. Tylko w tym miesiącu posypało się pięć, w tym słynna "Szuflandia" z "Kingsajz"

- W domu boję się, że coś spadnie mi na głowę; na klatce, że ktoś mnie napadnie – mówi pani Katarzyna z Łodzi. Jej budynek jest w tak złym stanie, że ma zostać wyłączony z użytkowania. Problem w tym, że pani Katarzyna i prawie tysiąc innych osób nie ma dokąd iść. Urzędnicy wzruszają ramionami: łódzkie centrum potrzebuje ratunku; dla nikogo nie jest to łatwe. Tylko w ciągu miesiąca w centrum miasta "posypało się" pięć budynków, w tym słynna "Szuflandia".

Wojna zamiast roweru publicznego. Firmy walczą, miasto przeprasza

Plany zakładały, że od maja łodzianie będą korzystać z systemu roweru miejskiego. Już wiadomo, że jest on nierealny, bo wybór firmy odpowiedzialnej za uruchomienie systemu zmienił się w prawdziwą wojnę pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Jedna zarzuca drugiej oferowanie zbyt niskiej ceny, a ta się rewanżuje oskarżeniami o fałszowanie dokumentów. - To przykre, na sporze cierpią mieszkańcy - mówią urzędnicy.

TVN24 najbardziej angażująca na Twitterze. Nasze programy liderami swoich kategorii

Konto @tvn24 na Twitterze było jednym z dwóch największych, a przy tym najbardziej angażującym i najczęściej wspominanym profilem w marcu - wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Sotrender. Najpopularniejsze w swoich kategoriach były także konta programów "Fakty TVN" i "Kropka nad i". W ścisłej czołówce znalazła się też TVN Warszawa.

Rosjanie już tylko "rozważą" zwrot tupolewa. "Nowa jakość"

Rosja zmienia nieco ton ws. zwrotu Polsce wraku prezydenckiego tupolewa. Rosyjscy śledczy mówią, że rozważą taką możliwość po zakończeniu swojego śledztwa. - To nowa jakość i ja ją traktuję, jako pewnego rodzaju figurę stylistyczną - skomentował ppłk Janusz Wójcik z NPW. Zapewnił też, że Polska zrealizowała większość wniosków rosyjskich śledczych o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej.

Dwie wersje opinii fonoskopijnej z tupolewa. Śledczy wyjaśniają, skąd różnice

Prokurator Generalny Andrzej Seremt poinformował, że powstały dwie wersje opinii fonoskopijnej z tupolewa. Jak wyjaśniają śledczy, pierwsza zawiera spisanie odsłuchanych treści, druga - to m.in. analiza i ocena poprawności transkrypcji MAK i CLKP. Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej powiedział, że "możliwe, że będzie uzupełniająca opinia fonoskopijna, która pozwoli rozwiać wątpliwości co do rozpoznania głosu dowódcy sił powietrznych gen. Andrzeja Błasika w kokpicie tupolewa".

CIA przypomina o Enigmie i polskich kryptologach

"1932: polscy kryptoanalitycy dekodują niemieckie szyfry" - napisała na Twitterze CIA w jednym z wpisów z serii opisującej pokrótce historię rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. Amerykanie podkreślili znaczący udział Polaków w przedsięwzięciu.