Referendum, którego chce prezydent, to nie jest część kampanii. To odpowiedź na niezadowolenie ludzi z tego, jak biegną sprawy w Polsce - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Robert Tyszkiewicz, szef sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego. Przyznał, że prezydent na porażkę w pierwszej turze zareagował "mocnym słowem".

Ktoś, kto rządził i sprawował władzę wie, że nie może obiecywać gruszek na wierzbie. Duda obiecuje tak, jakby chciał być premierem. Tych zadań nie może zrealizować prezydent - powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że kampania przed drugą turą wyborów ma "wyglądać inaczej".

Podziękuję prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - przyznał w "Jeden na jeden" Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta. Zaznaczył, że wielokrotnie otrzymał od niego poparcie. - Jakże by mogło nie być podziękowania. To świadczyłoby o braku kultury. Polacy nie chcieliby mieć takiego prezydenta - powiedział Duda.

Wśród Polaków głosujących za granicą największe poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał Paweł Kukiz - 38,36 proc. Drugi był Andrzej Duda - 24,66 proc., a trzeci Bronisław Komorowski - 21,16 proc.

Zdecydowana większość internautów, którzy oddali głos w naszej sondzie jest zaskoczona sondażowym wynikiem niedzielnych wyborów prezydenckich. Z danych Ipsos wynika, że żaden z 11 kandydatów nie zdobył ponad połowy ważnie oddanych głosów. Największe poparcie otrzymał kandydat PiS Andrzej Duda, za nim uplasował się ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski. Na trzecim miejscu znalazł się Paweł Kukiz.

W obliczu zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie UE nie może rozważać powrotu do normalnych relacji z Moskwą - oceniła komisja spraw zagranicznych europarlamentu w przyjętej rezolucji. Poparła też apel do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.

Maturzyści w poniedziałek rano pisali egzamin z fizyki. Po południu odbył się natomiast egzamin z filozofii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystąpili do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Autokar turystyczny ruszył z przystanku w Olsztynie i przejechał na drugą stronę ulicy, kosząc betonowy słup i taranując zaparkowane bmw. Zatrzymał się dopiero na metalowych schodach prowadzących do sklepu. Pojazdem nikt nie kierował.

- Gdyby przed pierwszą turą była debata, to dzisiaj Andrzej Duda byłby prezydentem RP - oznajmiła szefowa jego sztabu Beata Szydło. Podkreśliła, że kandydat PiS jest doskonale przygotowany do starcia z Bronisławem Komorowskim. Debata kandydatów odbędzie się 21 maja o godz. 19.25 w TVN24.