"Szczyt poparcia PiS ma już prawdopodobnie za sobą". Miniony rok w polityce

Świat polityki się odrealnił, przy największej odpowiedzialności obozu władzy - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu. - To nie był rok zwycięski dla PiS - podsumowała z kolei socjolog Jadwiga Staniszkis, a Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dodał, że "szczyt poparcia PiS ma już prawdopodobnie za sobą".

Kaczyński: nie zgadzamy się na to, by rządziła mniejszość

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielę, że opozycja żyje w błędzie, jeśli sądzi, że zdoła sparaliżować działania w Sejmie swoim protestem w sali plenarnej. Według niego powtórka głosowania budżetu nie jest możliwa, bo - jak zaznaczył - nie ma zgody na to, by rządziła mniejszość.

To może być wielki grobowiec. Kopiec pełen tajemnic

Kto go stworzył, kiedy i w jakim celu? Spekuluje się, że to gigantyczny grobowiec. Krakowski kopiec Wandy ma co najmniej tysiąc lat i wciąż kryje wiele tajemnic, dlatego badacze ze Stowarzyszenia Vistula oraz Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. W tym celu prześwietlili kopiec georadarem. Materiał "Faktów po południu".

"Ofertą polityczną dla wyborców nie może być filmik z Sejmu"

- Jarosław Kaczyński ma bardzo wygodne miejsce, jest rozgrywającym z drugiej ławki, z dystansu lepiej widać. Zapewne pozostanie jako obserwator i decydujący sceny politycznej w Polsce - powiedział w programie "Kawa na ławę" Marek Jakubiak z Kukiz'15. Sławomir Neumann z PO podkreślał, że to właśnie prezes PiS odgrywa kluczową rolę w rozwiązaniu konfliktu sejmowego.

Tragiczny finał bójki na Monciaku. 21-latek zmarł w szpitalu

Nie żyje jeden z dwóch mężczyzn ugodzonych nożem na sopockim Monciaku. Chodzi o awanturę z ostatniego wtorku. Wówczas 27-latek miał ranić nożem dwóch 21-latków. Mężczyzna usłyszał już zarzuty usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń ciała. Teraz mogą się one zmienić. Sprawcy grozi nawet dożywocie.

Gdańscy naukowcy pracują nad "tarczą Zeusa"

Przenośne urządzenie, które będzie w stanie zagłuszać wybrane częstotliwości radiowe, ma stworzyć – dzięki państwowemu grantowi - zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej. Urządzenie ma m.in. blokować sygnały, mogące posłużyć terrorystom do detonacji ładunków wybuchowych.

Polska ma piąty rodzaj sił zbrojnych

Wchodząca w życie 1 stycznia nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony ustanowiła Wojska Obrony Terytorialnej samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. W ciągu kilku lat obrona terytorialna ma skupić w swoich szeregach ponad 50 tys. członków.

List gończy za podejrzanym o brutalne morderstwo sprzed 18 lat

Wszczęto poszukiwania międzynarodowe na podstawie listu gończego za Pawłem K., podejrzanym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony C. w 1998 r. - poinformowała w sobotę wieczorem Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie.

Sikorski: UE to system wspólzależności, a nie wykrzykiwania swoich racji przez dziurkę od klucza

- Różnica interesów w świecie dyplomacji jest rzeczą naturalną. Pytanie tylko, czy zabiegamy o te interesy w sposób, który jednocześnie wzmacnia wspólnoty, czy też jesteśmy piratem w systemie międzynarodowym, który chce coś chapnąć i uciec - mówił w "Horyzoncie" Radosław Sikorski. - Jeżeli chcemy solidarności naszych partnerów przy naszych projektach, to musimy też okazywać solidarność w tym, co dla nich jest ważne - podkreślał były szef polskiej dyplomacji.

"Palenie kukły Żyda uraża najgłębszy nerw mojej ludzkiej godności"

"Nacjonalizm jest wielkim złem" - napisał w sobotę Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Tym samym odniósł się do apelacji od wyroku dotyczącego Piotra Rybaka, który spalił kukłę symbolizującą Żyda. Został za to skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności, ale decyzja sądu nie spodobała się prokuraturze, która chce złagodzenia wyroku.

Pradawny las, róg tura i lokomotywy. Bałtyk odkrywał swoje tajemnice

Bałtyk w tym roku był niezwykle szczodry i podczas sztormów oddawał lub choć na chwilę pokazywał to, co niegdyś pochłonął. Wzburzone fale rozrzuciły drewnianą łódź w Dziwnowie i usłały plażę w Ustce parafiną. Morze odsłoniło też lokomotywy na Półwyspie Helskim czy pradawny las w Rowach. Niespodziewane wizyty złożyły delfiny i wieloryb. A na plażę prosto z morza wtargnął... dzik. Bałtyk w minionym roku potrafił zaskakiwać.

Polskie miasto szykuje się na przyjazd żołnierzy. "To nowa szansa na rozwój"

1,2 tys. żołnierzy, w tym 800 Amerykanów, już w kwietniu przyjedzie do Orzysza w województwie warmińsko-mazurskim. Do stacjonujących tu polskich wojsk lądowych dołączy bowiem batalion NATO, który ma bronić tzw. przesmyku suwalskiego. Duże nadzieje z przyjazdem żołnierzy wiążą władze miasteczka oraz właściciele lokalnych restauracji. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.