Michał Królikowski z zarzutami. Nadal pracuje dla ministerstwa nauki

"Zatrzymany mecenas Królikowski nadal pracuje dla PiS-owskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - napisał w czwartek na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. Jak poinformował, wraz z posłem Arkadiuszem Myrchą otrzymali dostęp do jednej z umów zawartych pomiędzy dyrektorem generalnym ministerstwa a Michałem Królikowskim (mecenas zgodził się na publikację swojego wizerunku i nazwiska - przyp. red.), która obowiązuje do czerwca 2018 roku.

Były wiceminister z zarzutem. Nie ma wniosku o areszt, pół miliona poręczenia

500 tysięcy złotych poręczenia majątkowego i zakaz wykonywania zawodu adwokata - takie środki zapobiegawcze zastosowała w czwartek prokuratura wobec mecenasa Michała Królikowskiego (wyraził zgodę na upublicznienie nazwiska i wizerunku - przyp. red.). Były wiceminister sprawiedliwości usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy w celu osiągnięcia znacznej korzyści majątkowej - podała Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Terlecki o nagrodach ministrów: ratowanie sytuacji za pomocą premii okazało się błędem

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił w czwartek, że poseł Jacek Żalek podjął dobrą decyzję, przepraszając protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych. - Po dwóch dniach. Szkoda, że tak późno - stwierdził Terlecki. Odniósł się również do projektu Prawa i Sprawiedliwości, który obniży uposażenie parlamentarzystów o 20 procent. - Ponosimy wspólną odpowiedzialność za to, że nie został przyjęty taki system wynagrodzeń, który satysfakcjonowałby opinię publiczną - mówił wicemarszałek. Jak dodał, pomysł, by "ratować sytuację, gdy ministrowie zarabiają mniej niż ich dyrektorzy, za pomocą premii, okazał się błędny".

PAP: Morawiecki pojedzie do Merkel

19 czerwca premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - podała Polska Agencja Prasowa powołująca się na swoje źródła dyplomatyczne. Jeżeli do niego dojdzie, będzie to trzecie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową niemieckiego rządu.

Hofman: nie da się wygrać tej wojny

Druga wojna korytarzowa z dziennikarzami skończy się tak samo. Trzeba będzie się z niej wycofać - ocenił w "Kropce nad i" były rzecznik PiS. Odniósł się do decyzji marszałka Marka Kuchcińskiego o niewpuszczaniu dziennikarzy bez stałych przepustek do Sejmu.

Majchrowski: Schetyna mówił, że cała opozycja mnie poprze

Schetyna był u mnie kiedyś, porozmawialiśmy bardzo sympatycznie. Oświadczył, że jeżeli bym startował, to cała opozycja by mnie popierała - mówił w "Faktach po Faktach" Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa od 2002 roku. Jak zapowiedział w czwartek, będzie ubiegał się o piątą kadencję.

"Do połowy maja przedstawimy propozycje". Dworczyk odpowiada protestującym

Rząd wsłuchuje się w postulaty i problemy osób niepełnosprawnych - zapewnił w czwartek w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, do połowy maja rząd przedstawi "propozycje legislacyjne, które wyjdą w sposób pozytywny naprzeciw oczekiwaniom". Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów trwa w Sejmie już ponad trzy tygodnie.

Zeman w Warszawie: powinniśmy tworzyć nierozdzielną jedność

Potrzebna jest jak największa spójność Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w gremiach takich jak Unia Europejska i będziemy w stanie forsować wspólne interesy - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.

Sprawa Igora Stachowiaka. Jeden z oskarżonych policjantów miał z nim wcześniej zatarg

Z akt śledztwa przesłanych przez poznańską prokuraturę do Sądu Rejonowego we Wrocławiu wynika, że jeden z policjantów oskarżonych w sprawie śmierci Igora Stachowiaka miał z nim wcześniej zatarg. Trzy lata przed śmiercią 25-latka w komisariacie przy ul. Trzemeskiej, funkcjonariusz podejmował wobec niego interwencję, po której Stachowiak zawiadomił prokuraturę, że został pobity.

Przyśpieszone posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosować w nocy

Posłowie mieli zebrać się w piątek, ale tego posiedzenia jednak nie będzie. Zaplanowany blok głosowań przesunięto na czwartkowy wieczór. Posłowie zostaną w Sejmie do późnej nocy. Mają przegłosować między innymi ustawę o obniżeniu uposażeń dla parlamentarzystów. W związku z tym w przyśpieszonym tempie zwołano Komisję Regulaminową, która nie odbyła się, bo z powodu informacyjnego chaosu zabrakło kworum.

Marek Magierowski z rekomendacją na ambasadora w Izraelu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych udzieliła w czwartek pozytywnej opinii kandydaturze wiceszefa MSZ Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP w Izraelu. - Pierwszym, podstawowym zadaniem będzie załagodzenie napiętych relacji pomiędzy Polską a Izraelem - zapowiadał w czwartek Magierowski przed sejmową komisją.

Żalek z kwiatami i przeprosinami. Emocjonalna wymiana zdań

Jacek Żalek, poseł Porozumienia i wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości, w czwartek przeprosił protestujących w Sejmie za słowa o "żywych tarczach". Przyniósł im bukiet kwiatów. - Proszę mi pozwolić wyrazić swoją skruchę i powiedzieć z serca, że żałuję. Tylko tego żałuję, że te słowa mogły ranić - oświadczył. Po trwającej kilkadziesiąt minut wymianie zdań protestująca Iwona Hartwich powiedziała: - Jako katolicy wybaczamy.

Zepsuł się i zablokował ulicę. Odleciał dopiero po pięciu godzinach

Kiedy zabrakło wolnej karetki, do starszego mężczyzny, który zasłabł w centrum Opola wysłano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Medycy zajęli się chorym, po czym odwieziony został wozem strażackim do najbliższego szpitala. Kiedy ratownicy chcieli wrócić do bazy, okazało się to niemożliwe - maszyna uległa awarii i została uziemiona na środku ulicy. Odleciała dopiero po ponad 5 godzinach.

Senacka komisja za podniesieniem renty socjalnej

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej pozytywnie zaopiniowała w czwartek ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ta sama komisja obradowała nad rządową ustawą o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Obydwa projekty są odpowiedzią na trwający od ponad trzech tygodni w Sejmie protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Lech Kaczyński, jako budowniczy niepodległej Polski. "Ten konkurs przyczynia się do zamazywania historii"

"NSZZ "Solidarność", prezydent Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku” – prace na taki temat mogą przygotować uczniowie z Podkarpacia, startujący w konkursie poświęconym zmarłemu prezydentowi. Konkurs zorganizowali działacze PiS z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – To próba fałszowania historii – ocenia Andrzej Dec, szef rady miasta w Rzeszowie.

Sąd prawomocnie uniewinnił byłego senatora Krzysztofa Piesiewicza

Były senator Platformy Obywatelskiej mecenas Krzysztof Piesiewicz został w czwartek prawomocnie uniewinniony w sprawie dotyczącej nakłaniania do zażywania narkotyków i szantażu wobec tego znanego adwokata. Sąd okręgowy zmienił wyrok pierwszej instancji, w którym byłemu senatorowi wymierzono grzywnę.

"Trochę mi żal Ryszarda Petru", "to nie jest dobry moment". Politycy o rozłamie w Nowoczesnej

Nowoczesna to nie tylko 25 posłów - podkreśliła w czwartek wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, komentując odejście dwóch posłanek z szeregów tej partii. Sławomir Neumann (PO) zauważył natomiast, że choć "nie jest to dobry moment" na podziały, być może zmiany spowodują "większą integrację w samej Nowoczesnej". Eurodeputowany PiS Karol Karski stwierdził z kolei, że "trochę mu żal" Ryszarda Petru.

Poszedł na skróty, wpadł do wykopu. Wyciągnęli go strażacy

52-latek wracał z żoną z ryb przez dawny pegeer, nagle pod ciężarem mężczyzny załamała się betonowa płyta, pod którą znajdował się 3-metrowy wykop. Wędkarz wpadł do trzymetrowego wykopu wypełnionego wodą. Z dołu musieli wyciągnąć go za pomocą alpinistycznego sprzętu strażacy.