Kaczyński: cel naszych marszów zostanie wypełniony

Wiemy na pewno, że to, co zostało ustalone przez tak zwaną komisję Anodiny i komisję Jerzego Millera, to nie jest prawda - oświadczył Jarosław Kaczyński w sobotę podczas obchodów 95. tak zwanej miesięcznicy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

"Nasze możliwości w USA są zamrożone"

Kryzys zdecydowanie jest, ale raczej amerykańsko-polski niż polsko-amerykański, bo chociaż wywołany bardziej przez nas, to realizowany w USA - ocenił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zdaniem wizyta Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie jest najlepszym dowodem, że "nasze możliwości są zamrożone".

"Sejm całkowicie zlekceważył ustalenia zawarte w Konstytucji"

Sejm nie jest uprawniony do stanowienia, kto z sędziów ma reprezentować środowisko sędziowskie - wskazywał w "Faktach po Faktach" konstytucjonalista profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. - To jest jakieś całkowite nieporozumienie - ocenił.

"Wiedzieliśmy, że trzeba być przeciw"

Minęło 50 lat od wydarzeń Marca '68. O swoich przeżyciach z tamtych dni mówiły w programie "Babilon" TVN24 BiS pisarka Krystyna Kofta, profesor Magdalena Środa i była minister kultury i sztuki Izabella Cywińska.

Odebrali mu obywatelstwo, emigrował do Danii. Marzec '68 w filmie "Statek"

W latach 60. XX wieku był twórcą popularnych programów telewizyjnych, po Marcu '68 na fali antysemickiej nagonki musiał wyjechać z kraju. Marian Marzyński emigrował do Kopenhagi w Danii. Wraz z innymi uchodźcami z Polski zamieszkał tymczasowo na statku. W TVN24 jego film dokumentalny "Skibet" (pol. "Statek") opowiadający o losach przymusowych emigrantów.

Znaleźli ponad 60 tysięcy litrów nieznanej substancji

Substancję niewiadomego pochodzenia znaleziono na posesji w miejscowości Borsk (Pomorskie). Policjanci zabezpieczyli 60 pojemników o pojemności tysiąca litrów każdy, beczki oraz pojemniki 20-litrowe. - Teraz musimy ustalić, czy ta substancja zagraża życiu i zdrowiu oraz kto ją przywiózł - mówi Piotr Kwidziński z policji w Kościerzynie.

Mellibruda: Zakupy nas irytują, ale i nakręcają. To przyzwyczajenie na poziomie uzależnienia

Myślę, że to przyzwyczajenie jest już na poziomie uzależnienia – komentował niedzielne zakupy Polaków w centrach handlowych profesor Leszek Mellibruda, specjalista od uzależnień. – A co często kryje się u podstaw? Lęk. Poczucie zagrożenia, że nam zabraknie, wykupią - mówił. Przekonywał, że zakupy nie dają nam przyjemności. Przeciwnie – irytują nas, ale w pewnym sensie również nakręcają. Ekspert zauważył we "Wstajesz i weekend" w TVN24, że kryje się w tym pewien paradoks. - Gdyby spytać nas, czy lubimy przebywać w tłumie, to pewnie 90 procent z nas powiedziałoby: nie znoszę tłumu. Natomiast większość z nas pędzi do takiego miejsca, gdzie są ludzie - dodał.

"Fikcyjna walka ze smogiem"? Spór o nowe normy jakości węgla

Wygląda na to, że minister energii, zamiast dbać o zdrowie Polaków, słuchał tylko podszeptów lobby węglowego - ocenia Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Do ogłoszonych przez Ministerstwo Energetyki norm jakości węgla zgłaszane są liczne zastrzeżenia. Materiał programu "Polska i świat".

"Lepiej przepraszać zbyt często, niż uważać siebie za anioła"

Ustawa o IPN jest nieszczęsna. Nikt tak nie zaszkodził dobremu imieniu Polski i jej pozycji międzynarodowej jak Reduta Dobrego Imienia, czyli pan Maciej Świrski, który tę ustawę podobno przygotował - powiedział w "Piaskiem po oczach" profesor Karol Modzelewski, historyk, były działacz opozycji w PRL. Warto zrobić krok w tył, bo trwanie w tym ślepym zaułku wyrządza krzywdę nam wszystkim - dodał.

Pół życia w więzieniu za nic. Zwrot w sprawie

Wrocławska prokuratura występuje do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza Komendy. Mężczyzna odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za brutalny gwałt i morderstwo. Wszystko wskazuje na to, że jest niewinny. Za kratami spędził już 18 lat. ("Superwizjer" TVN)

"W stan kryzysu władza postawiła relacje z naszymi tradycyjnymi sojusznikami"

To, co zrobił pan Jaki z większością w Sejmie i Senacie, to jest po prostu krzywda dla Polski. To jest wielka strata i coś, co będziemy odrabiać latami - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując spór wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 oceniając relacje polsko-amerykańskie powiedział, że nasz kraj znalazł się w "gronie sojuszników, do których są pretensje".

Minister edukacji żąda przeprosin od lidera PO. "To ona powinna przeprosić"

Minister edukacji Anna Zalewska żąda przeprosin od Grzegorza Schetyny, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Polityk zarzucił jej związki z nieprawidłowościami we wrocławskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. - To Zalewska powinna przeprosić za to, że jej współpracownicy brali udział w wyprowadzaniu pieniędzy z PCK - odpowiada Jan Grabiec, rzecznik PO.

Szef MSZ: w notatce nie ma nic o sankcjach

- Stany Zjednoczone wyrażają swoje zaniepokojenie nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Cały czas jesteśmy o tym informowani - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zapewnił jednak, że stosunki między Waszyngtonem i Warszawą nie są zamrożone. - Stanom Zjednoczonym zależy na dobrych relacjach z Polską - podkreślił.

PiS i długo nic. Nowy sondaż

Na PiS chce głosować 44 procent zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych, na PO - 14 procent. Po 6 procent respondentów chce oddać głos na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 procent na PSL i SLD - wynika z marcowego sondażu CBOS.

Posłowie PO: podkomisja smoleńska boi się kompromitacji

Posłowie PO zapowiedzieli w piątek złożenie wniosku o pilne zwołanie posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie wyników prac podkomisji smoleńskiej. Jak ocenili, podkomisja "boi się" przedstawić raport z obawy przed kompromitacją.

Skazali go za gwałt i morderstwo Małgosi, siedzi 18 lat. Prokuratura: jest niewinny

Wrocławska prokuratura występuje do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza Komendy, który od 18 lat siedzi w więzieniu. Mężczyzna odsiaduje wyrok za brutalny gwałt i morderstwo nastoletniej Małgosi. - Zamierzamy wnosić o jego uniewinnienie - zapowiada Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Reportaż "25 lat za niewinność" Grzegorza Głuszaka już dziś o godzinie 20.30 w "Superwizjerze" w TVN24 oraz w "Uwadze!" TVN o godz. 19.50.

Adam Bielan opowiada o swoich zarobkach. "Kompletnie oderwał się od rzeczywistości"

- Starcza mi do pierwszego. Zarabiam około dziesięciu tysięcy na rękę - powiedział w piątek w Radiu Zet Adam Bielan wicemarszałek Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał jednak, że gdyby nie zarabiała również jego żona, to "przy dwójce dzieci byłoby już gorzej w Warszawie". - Chyba nie wie, jakie są przeciętne zarobki w Polsce - komentował tę wypowiedź Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.