Rozmowa o Niepodległej z Andrzejem Friszke

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Andrzejem Friszke.

Kobieta zadłużona we frankach chce, żeby premier zeznawał przed sądem

Kobieta, która niedawno zarzuciła publicznie Mateuszowi Morawieckiemu kłamstwo, dziś chce, żeby premier zeznawał przed sądem. - Pan Morawiecki jest moralnie odpowiedzialny za śmierć mojego męża i za to, że od dziewięciu lat, jako żona samobójcy, walczę z BZ WBK i spłacam kredyt denominowany we frankach szwajcarskich – mówi Barbara Husiew w "Czarno na Białym".

Prezes Iustitii: to postępowanie quasi-dyscyplinarne, Ziobro nie jest autorytetem

To postępowanie dyscyplinarne, ale można powiedzieć, że jest quasi-dyscyplinarnym - tak prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustita" Krystian Markiewicz komentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania, jakie składał w piątek przed rzecznikiem dyscyplinarnym. - Dla mnie autorytetem nie jest prokurator Piotrowicz czy prokurator Ziobro - dodał, mówiąc o "osobach z tak zwanej dobrej zmiany" oraz "członkach nowej KRS".

Konstytucjonalista: widzę zagrożenie, że polskie wyroki nie będą szanowane

Wynik głosowania w sprawie zawieszenia polskiej KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wskazuje, że "jesteśmy sami" - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista widzi zagrożenie, że w przyszłości polskie wyroki nie będą szanowane w innych krajach Unii Europejskiej. - Ten ruch ze strony ENCJ ma się nijak do wyroków, które będą zapadały w naszym kraju, czy w rodzinie europejskiej - twierdzi rzecznik KRS Maciej Mitera.

Sędzia rysuje obrazki satyryczne. Interesuje się nim rzecznik dyscyplinarny

Sędzia Arkadiusz Krupa zabawnymi rysunkami własnego autorstwa publikowanymi między innymi w internecie pokazuje absurdy prawa i polityki. Pracą sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie zainteresował się rzecznik dyscyplinarny. Wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące jego orzecznictwa z okresu od stycznia 2015 do końca sierpnia 2018 roku.

Minister proponuje policjantom podwyżkę. "To kończy nasz protest"

Minister Joachim Brudziński składa propozycję protestującym od lipca policjantom. To podwyżka w wysokości 550 złotych, powrót pełnopłatnych zwolnień lekarskich oraz likwidacja progu 55. roku życia do otrzymania pierwszej emerytury - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. - To kończy nasz protest - przyznał jeden z funkcjonariuszy w rozmowie z nami.

Reuters: sprawa Polski zostanie skierowana do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Komisja Europejska zdecydowała w tym tygodniu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przeprowadzanymi zmianami w Sądzie Najwyższym - podał w piątek Reuters, powołując się na swoje źródła w instytucjach unijnych. Decyzja ma zostać ogłoszona oficjalnie w poniedziałek - poinformowała agencja.

"Procedurę uważamy za niezgodną z konstytucją". Sędziowie przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Ponad godzinę trwało przesłuchanie sędziego Igora Tulei przed rzecznikiem dyscyplinarnym. - W ciągu tych ostatnich dwóch tygodni już znalazłem się w czterech postępowaniach, prowadzonych przez rzecznika - zauważył sędzia po wyjściu z siedziby KRS. W piątek zeznawał również Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia sędziowskiego "Iustitia". - Całą procedurę uważamy za niezgodną z konstytucją z wielu powodów - oświadczył po przesłuchaniu.

"Piękny przykład aktywnej solidarności". Prezydent o miejscu Polski w UE

Wspólnota będzie wtedy, kiedy nie będzie mowy o dzieleniu, nie będzie mowy o jakiejś Unii Europejskiej dwóch prędkości, nie będzie mowy o wykluczaniu kogoś - podkreślił prezydent Andrzej Duda w piątek w Gnieźnie, podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Za "piękny przykład aktywnej solidarności" uznał zaangażowanie polskich strażaków w pomoc Szwecji ogarniętej pożarami.

"Pobicie na komendzie, zmuszanie do podpisywania". Nowy wątek w aferze łapówkarskiej

Według ustaleń śledczych działali razem z podziałem na role. Od pijanych kierowców mieli brać po trzy tysiące złotych. Karali mandatami, ale mieli żądać pieniędzy za niezatrzymanie prawa jazdy. Już jedenastu policjantów z drogówki w Żorach ma zarzuty w związku z aferą korupcyjną. Ostatni - za pobicie pokrzywdzonego na komendzie i zmuszanie go do podpisania oświadczenia określonej treści.

Sąd Apelacyjny przyznał rację PO. "Premier jest uczestnikiem kampanii wyborczej"

Sąd apelacyjny przyznał nam rację i uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej. Nasz pozew przeciwko szefowi rządu prawdopodobnie zostanie rozpatrzony w poniedziałek w trybie wyborczym - poinformował w piątek poseł PO Mariusz Witczak. Pozew dotyczy słów premiera o tym, że za rządów koalicji PO-PSL nie budowano dróg ani mostów. Wcześniej sąd okręgowy uznał, że pozew nie podlega rozpoznaniu w trybie wyborczym.

"Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę". Reportaż "Superwizjera"

Tomasz Komenda od pół roku jest wolnym człowiekiem. Dziś domaga się kary dla tych, przez których spędził w więzieniu 18 lat, z wyrokiem za brutalny gwałt i zabójstwo. Jest niemal pewne, że sprawa Komendy to nie była fatalna pomyłka, ale celowe działanie wielu osób. Dziennikarz "Superwizjera" jako jedyny dotarł do Doroty P. - kobiety, która pierwsza wskazała Tomasza jako winnego. Rozmawiał też z prokuratorem, który doprowadził do tymczasowego aresztowania mężczyzny. Ile osób stało za tym niesłusznym skazaniem? Reportaż Grzegorza Głuszaka "Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę" w sobotę w "Superwizjerze" o 20 w TVN24.

Bus nagle stanął w ogniu

Nie wiadomo, co spowodowało pożar. Kiedy strażacy przyjechali na miejsce, samochód dostawczy stał już cały w ogniu. Po kilku minutach akcji gaśniczej udało się opanować pożar.