Kaczyński o kandydowaniu Dudy i szansach Tuska

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2020 roku będzie Andrzej Duda - oświadczył prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Zastrzega jednak, że decyzja w tej sprawie będzie oficjalnie podjęta przez radę polityczną lub kongres partii.

Netanjahu: osiągnęliśmy cel. Morawiecki: postawiliśmy prawdę historyczną na nogach

Za sprawą wspólnej deklaracji polsko-izraelskiej dokonaliśmy zwrotu, jakiego przez ostatnie 30 lat nie było i odzyskaliśmy honor naszych ojców - powiedział w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił w niedzielę, że zapoznał się z krytycznymi opiniami historyków w sprawie deklaracji. Podkreślił jednak, że oświadczenie to osiągnęło zamierzony cel.

Premier o "haniebnych wyrokach". Ilu sędziów Sądu Najwyższego orzekało w stanie wojennym?

Mateusz Morawiecki kolejny raz, tym razem na forum Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie stanu wojennego, którzy wydawali "haniebne wyroki". Sprawdziliśmy zatem, czy zasiadali i zasiadają w nim sędziowie, którzy orzekali w stanie wojennym. Obecnie jest ich dwóch. Morawiecki nie wytłumaczył na czym polega "haniebność" ich wyroków. Sami zainteresowani dowodzą, że w stanie wojennym zachowali się godnie i niezależnie.

Polska "będzie bardzo twardo walczyć o swoje racje". Politycy PiS na spotkaniach z wyborcami

Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki. Politycy PiS m.in Jarosław Sellin i Anna Zalewska odwiedzili kolejne miejscowości w ramach trwającego od kilku miesięcy objazdu członków partii po Polsce.

Karczewski: pamiętamy o miejscach kaźni Polaków

Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach kaźni Polaków, także o tych, które są tutaj zapomniane. Stosunki z Niemcami musimy budować na prawdzie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pod pomnikiem ofiar obozu koncentracyjnego Katzbach we Frankfurcie nad Menem.

Bodnar: pan prezydent nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności

- Prezydent nie podjął żadnej formalnej decyzji, która by się odnosiła do pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego - powiedział w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób spór o przejście w stan spoczynku I prezes SN, profesor Małgorzaty Gersdorf.

Wjechali w drzewo. Zginęli na miejscu

Policja bada okoliczności tragicznego wypadku w Jasieniu niedaleko Kościana. Tuż po północy z niewyjaśnionych przyczyn audi zjechało z drogi i uderzyło w drzewo. Kierowca i pasażer zginęli na miejscu.

"Żenujący obrazek, kiedy prezydent boi się bronić swojej decyzji"

Goście "Ławy polityków" dyskutowali w niedzielę o zmianach wprowadzonych w Sądzie Najwyższym. Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda okazuje się tchórzem". Z kolei Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stwierdził, że "robienie awantury i angażowanie się sędziów w walkę polityczną to jest zły znak".

Pożar barki na Wiśle

Na Wiśle w okolicy mostu Łazienkowskiego w Warszawie zapaliła się barka - poinformowało w sobotę wieczorem stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tuż po północy udało się opanować pożar.

Przymusiński: świat nie ma wątpliwości, kto jest prezesem Sądu Najwyższego

Jeśli (prezes Małgorzata Gersdorf - red.) jest na urlopie, to znaczy, że jest pracownikiem - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Nie mam co do tego wątpliwości. Co więcej, nie ma co do tego wątpliwości cały świat - dodał. Michał Wawrykiewicz (Stowarzyszenie Wolne Sądy) dodał, że "profesor Gersdorf bezpośrednio na podstawie ustawy zasadniczej jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego".

Poroszenko w Sahryniu, Duda na Wołyniu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uda się w niedzielę do Sahrynia na Lubelszczyźnie, gdzie złoży hołd Ukraińcom, którzy zginęli z rąk Polaków w 1944 roku - poinformowała w sobotę jego administracja. Pojawi się także na Wołyniu, ale nie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.

"Czeka nas miesiąc bardzo trudnego sprawdzianu"

Goście "Babilonu" w TVN24 BiS rozmawiali w sobotę o emocjach, jakie budzi ustawa o Sądzie Najwyższym. - Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają swoje zapisy. My mamy bardzo zbliżone do krajów, które zakładały wspólnotę, więc ja nie rozumiem, dlaczego takie larum, że w Polsce dzieje się coś niezgodnie z konstytucją - przekonywała Anna Milczanowska (PiS). Joanna Mucha zauważyła natomiast: - Myślę, że czeka nas miesiąc bardzo trudnego sprawdzianu, kompromitowania się pana prezydenta, który boi się wydać postanowień, które musiałby wydać, żeby coś mogło się zadziać.