Bodnar wycofuje wniosek z Trybunału. "Wybrał mniejsze zło"

Mając do wyboru dwie złe sytuacje wybrał mniejsze zło - podkreśliła profesor Agnieszka Grzelak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, komentując decyzję Adama Bodnara. Rzecznik nie chce już, by Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Wycofał swój wniosek uzasadniając, że do osądzenia sprawy wybrano osoby, które nie są sędziami. Wiceprezes Trybunału Mariusz Muszyński zasugerował, że Adam Bodnar powinien zostać odwołany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Na rondzie w lewo, włączył nawet kierunkowskaz

Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca volkswagena, który wjechał na rondo pod prąd. Nie zniechęcił go widok prawidłowo jadących samochodów - 60-latek po prostu skręcił w lewo. Już zatrzymano jego prawo jazdy, grozi mu też więzienie.

Waszczykowski: Putin dostał absolutną władzę na talerzu. Nie wykorzystał tych lat

Putin jest silniejszy o tyle, że zdobył większą pozycję i obecność na świecie poprzez rozpętanie konfliktów - mówił o prezydencie Rosji Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. W dogrywce "Jeden na jeden" odniósł się też do porozumienia nuklearnego z Iranem. Ocenił, że nie jest ono dobre, ale z braku alternatywy "nie powinniśmy go zrywać".

"Kolejny etap naprawy systemu" vs "puste obietnice". Komisja poparła projekt PiS

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek wieczorem projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przyznała, że projekt nie załatwia wszystkiego, ale jest "kolejnym etapem naprawy systemu". - Mam głębokie wrażenie, że powinien się, niestety, nazywać puste obietnice - ocenił Michał Szczerba (PO).

"Znalazłabym paragraf na rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie"

Moim zdaniem to jest karygodne, że ci rodzice przetrzymują niepełnosprawne osoby w Sejmie tyle dni - stwierdziła w poniedziałek posłanka PiS Bernadeta Krynicka, komentując trwający od 18 kwietnia protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - Nie jesteśmy tutaj z przymusu - odniósł się we wtorek do jej słów Jakub Hartwich, jeden z protestujących.

List do prezesa

Gdy samorządowcy PiS, chcąc nie chcąc, godzą się z decyzją prezesa PiS, Samorządowiec Roku - prezydent Nowej Soli z 16-letnim stażem - pisze do Jarosława Kaczyńskiego krytyczny list. Wadim Tyszkiewicz tłumaczy w nim, dlaczego nie zgadza się na cięcie lokalnych pensji przez centralną władzę. Wyjaśnia też, dlaczego inaczej niż prezes Kaczyński rozumie słowo "skromniej".

Buntu nie będzie

Po aferze z nagrodami dla rządu to samorząd czekają teraz cięcia pensji. Jeden z krytycznych wobec PiS prezydentów miast napisał dosadnie w liście do prezesa Kaczyńskiego, co o tym myśli. Pytamy o to samo samorządowców Prawa i Sprawiedliwości. Ci, z którymi rozmawiał nasz reporter, nie widzą problemu albo może nie chcą o tym mówić. Chętnie wymieniają swoje sukcesy i odznaczania za lokalne zasługi. Dlaczego mimo to godzą się z obniżką wynagrodzenia?

Tablica Brejzy

Krzysztof Brejza - jak pokazują sondaże - trafił rządzących w czuły punkt, ale szybko sam znalazł się pod politycznym ostrzałem. Gdy on ujawnia premie dla rządu, politycy PiS pytają go o nagrody w inowrocławskim samorządzie jego ojca.

Sejmowa komisja poparła projekt ustawy o podniesieniu renty socjalnej

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek rządowy projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej. Zgodnie z propozycją świadczenie wzrośnie z 865,03 złotych do 1029,80 złotych. Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu ustawy posłowie komisji opowiedzieli się jednogłośnie.

"To są kolejne rozwiązania, które mają zamykać usta opozycji"

Nie można z Sejmu robić kolonii, w której pan dyrektor będzie karał swoich kolonistów, bo się źle uśmiechnęli albo nie tak powiedzieli, jak on oczekiwał - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy karania posłów za "nieodpowiednie zachowanie". Z kolei Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej ocenił, że proponowany projekt będzie "batem na polityków opozycji".

"Idziemy kroczek do tyłu". Nowa propozycja i rozmowy bez przełomu

Sejmowa komisja zajmuje się w poniedziałek projektami ustaw dotyczącymi wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Również w poniedziałek z przebywającymi w Sejmie rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych spotkali się przedstawiciele rządu. Protestujący przedstawili nową propozycję kompromisu. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu.

Porozumienie z Komisją Europejską do 14 maja? Szef MSZ: trudno powiedzieć

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zadeklarował w poniedziałek, że jest gotowy do dalszych rozmów z Komisją Europejską, ale margines możliwych do przeprowadzenia przez stronę polską zmian nie jest już duży. Jak dodał, "trudno powiedzieć", czy porozumienie z Komisją, zgodnie z zapowiedzią wiceszefa KE Fransa Timmermansa, zostanie wypracowane przed 14 maja.

Samokrytyka posłów PiS. Uchwalili przepisy, teraz mają wątpliwości

Ponad 60 posłów Prawa i Sprawiedliwości chce pilnie nowelizować ustawę o Sądzie Najwyższym. W środku długiego weekendu, 2 maja, złożyli projekt nowelizacji, w którym stwierdzają, że niektóre obecne przepisy zawierają "nieprecyzyjne sformułowania", mogą "rodzić wątpliwości" i być nadużywane "ponad rzeczywistą intencję ustawodawcy". Mogą też prowadzić "do stanu swoistej niepewności prawnej". Tymi słowami posłowie oceniają przepisy, które niedawno sami uchwalili.

Karczewski zapowiada "działania dyplomatyczne i prawne" w sprawie Pomnika Katyńskiego

Będą podejmowane działania dyplomatyczne i prawne zmierzające do tego, żeby Pomnik Katyński pozostał w przestrzeni Jersey City i w tym miejscu, w którym jest - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zastrzegł, że możliwości oddziaływania instytucji rządowych na amerykańskie władze samorządowe są "ograniczone".

Ekstremalne warunki, wolniejsze postępy. Walka z czasem w Zofiówce

- Widziałem ich rano, rozmawiałem z nimi, potem już nie wyjechali chłopaki - mówi górnik z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, która pogrzebała w sobotę dwóch górników. Po silnym wstrząsie dwóch udało się wyciągnąć żywych, trzech jest wciąż poszukiwanych. Próbuje do nich dotrzeć kilkudziesięciu ratowników.

Pijane ruszyły w miasto na rowerach. Upadki i jazda zygzakiem

W środku nocy trzy młode kobiety wypożyczyły miejskie rowery w Bydgoszczy i ruszyły w miasto. Ich styl jazdy zwrócił uwagę operatora monitoringu, bo panie miały problem nie tylko z zachowaniem prostego toru jazdy, ale wręcz przewracały się i wjeżdżały przed mijające je samochody.

"Obawiam się chaosu". Szef PKW o organizacji wyborów i referendum

Mogą wystąpić pewne trudności podczas przeprowadzania wyborów samorządowych i referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji w tych samych dniach - powiedział w poniedziałek szef PKW Wojciech Hermeliński. Wyjaśnił, że problemy mogą dotyczyć różnych sposobów oddawania ważnych głosów oraz godzin otwarcia lokali wyborczych.

Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie

Poseł PO Stanisław Gawłowski pozostanie w areszcie - zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Szczecinie. - Orzeczenie uważam za głęboko niesłuszne i głęboko niesprawiedliwe - skomentował tę decyzję pełnomocnik Gawłowskiego Roman Giertych