Prezydent i prezes PiS interweniują w sprawie losu stada dzikich krów

"Minister Krzysztof Ardanowski oraz Główny Lek. Weterynarii Bogdan Konopka zapewnili mnie, że szukają szczęśliwego rozwiązania dla stada z Deszczna" - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do sprawy dzikiego stada krów, które ma zostać wybite. W tej sprawie interweniował również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Morawiecki po unijnym szczycie: nie rozmawialiśmy o personaliach

Nie rozmawialiśmy na szczycie Unii Europejskiej praktycznie o żadnych personaliach, tylko o procesie, procedurze wyboru osób na najważniejsze stanowiska. Polska jest otwarta na dalsze rozmowy – mówił dziennikarzom w samolocie z Brukseli premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu.

Jaki: w europarlamencie chcę się bić o wymiar sprawiedliwości

W przyszłym tygodniu złożę dymisję - zapowiedział w środowej "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 i w tvn24.pl wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który zdobył mandat europosła. W Parlamencie Europejskim będzie się toczyła walka o prawo do reformowania własnego wymiaru sprawiedliwości - stwierdził.

Szczerski po rozmowach w Białym Domu: negocjacje Polski i USA w kulminacyjnym punkcie

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski po rozmowach w Białym Domu, wyraził nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało "przełomowy charakter" dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce. Dodał, że strona polska ma nadzieję na podpisanie z Waszyngtonem również innych umów, między innymi gospodarczych.

Szczerski w Waszyngtonie: rozmowy dotyczące ważnych tematów bliskie konkluzji

Jesteśmy bliscy zakończenia kilku ważnych tematów w rozmowach polsko-amerykańskich dotyczących obecności wojskowej USA w Polsce, dotyczących współpracy gospodarczej, przyszłości inicjatywy Trójmorza, także kwestii wizowej - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie. Przebywa tam z dwudniową wizytą w związku z przygotowaniami do spotkania w Białym Domu prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Dojdzie do niego 12 czerwca.

"Nie da się wygrać w Polsce wyborów, formułując przekaz oparty na anty-PiS"

- Została obalona teza obecna w mediach, ale także w analizach, że wzrost frekwencji szkodzi Prawu i Sprawiedliwości - powiedział w "Kropce nad i" prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych. Odniósł się w ten sposób do wyników niedzielnych wyborów do europarlamentu. Ekonomista z Polskiej Akademii Nauk, prof. Ryszard Bugaj przekonywał, że PiS wygrało, ponieważ "opozycja była bardzo słaba".

500 złotych dla niepełnosprawnych? Karczewski: przed wyborami "chyba nie"

Wiemy, że jest potrzebne dla nich takie wsparcie i takie wsparcie będzie - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się do obiecanego przez premiera jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dodatku dla niepełnosprawnych. Skomentował także zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.

Dyrektor ECS: główne obchody będą się odbywały na naszym terenie. Porozumienie ws. rocznicy wyborów 4 czerwca

Związkowcy porozumieli się z dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w sprawie uroczystości planowanych w Gdańsku 4 czerwca na Placu Solidarności . Jest zgoda na świętowanie i stanowcze "nie" dla wystąpień politycznych. - Mamy nadzieję, że wszyscy będą przestrzegać tego porozumienia - mówi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności.

"Pięć najważniejszych stanowisk" i "możliwe różne układy sił". Morawiecki w Brukseli

Chcemy, żeby obsada najwyższych stanowisk w Brukseli służyła budowie Unii Europejskiej silnej, wolnej od protekcjonizmu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że dla Polski ważne jest, aby obsada tych stanowisk w Unii została dokonana w oparciu o "zasady konsensusu" między państwami członkowskimi. Ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "może wpłynąć bardzo pozytywnie i stabilizująco na przyszły rozkład sił" w Parlamencie Europejskim.

Tusk do opozycji: gdybyście mieli się podzielić, to zastanówcie się trzy razy

Wynik Koalicji Europejskiej jest wysoki, wyższy niż wskazywały na to badania, natomiast wynik PiS jest wyraźnie lepszy, niż można się było spodziewać - przyznał we wtorek Donald Tusk, komentując rezultaty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do opozycji natomiast zwrócił się z apelem: - Gdybyście mieli się podzielić, to zastanówcie się trzy razy, czy na pewno macie podzieleni pomysł na zwycięstwo.

Schetyna: Koalicja Europejska powinna być szersza

- Szanuję tę koalicję, szanuję ten wielki wysiłek i chcę budować więcej - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do przyszłości Koalicji Europejskiej po wyborach do europarlamentu. Dodał, że jego zdaniem koalicja partii opozycyjnych "powinna być większa".

Polscy prokuratorzy badają wrak samolotu w Smoleńsku

Niedaleko miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku ustawiono tablice z informacjami na jej temat w języku rosyjskim. Tekst na tablicach przedstawia między innymi ustalenia rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy. Na miejscu są polscy prokuratorzy, którzy badają wrak tupolewa.

Politycy w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. W tle rekonstrukcja rządu i kolejne wybory

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zbierali się we wtorek wczesnym popołudniem w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. - Dzisiaj to jest spotkanie organizacyjne związane najprawdopodobniej z tym, w jaki sposób będziemy się przymierzać do kolejnej kampanii - poinformowała Beata Mazurek, rzeczniczka partii. Przed PiS-em są też decyzje związane z rekonstrukcją rządu.

Kto zastąpi posłów i senatorów, którzy pojadą do PE?

W wyniku niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego dostało się 16 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jeden senator obozu rządowego, a także troje posłów z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. To oznacza, że wraz z objęciem przez nowych deputowanych mandatów w Brukseli, w polskim parlamencie pozostanie do obsadzenia 20 wakujących stanowisk. Prezentujemy nazwiska potencjalnych następców tych parlamentarzystów.

Granaty, pociski artyleryjskie i amunicja strzelecka w pałacowym ogrodzie

W trakcie prac ziemnych na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Dobrej na Opolszczyźnie, robotnicy natknęli się na twardy, owalny przedmiot. Na miejsce wezwano saperów, którzy odkopali różnego rodzaju granaty, pociski artyleryjskie, a także amunicję strzelecką. Łącznie prawie 300 sztuk niewybuchów z okresu II wojny światowej.

Nie tylko pięcioro ministrów i troje wiceministrów. Rekonstrukcja "być może" będzie szersza

W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu - poinformował we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chodzi między innymi o ministrów, którzy zostali wybrani na eurodeputowanych. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył, że "jeden czy drugi minister, który nie startował i nie objął mandatu, również być może odejdzie".

"Uwierzyliśmy, że jeden wielki blok odsunie PiS od władzy. Nie odsunie"

Koalicja Europejska to projekt, który sprawdził się i powinien zostać powtórzony - przekonywał Marcin Kierwiński z PO pytany o współpracę partii opozycyjnych po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Piotr Zgorzelski z PSL zapewniał, że jego ugrupowanie "nie jest w tej koalicji przegranym". - Uwierzyliśmy, że jeden wielki blok odsunie Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Nie odsunie - komentował lider Wiosny Robert Biedroń.

Spór o gdańskie obchody. "Uzasadnienie nie spełnia wytycznych Trybunału Konstytucyjnego"

Jeśli zgoda wojewody udzielona Solidarności zostanie utrzymana, gdański samorząd nie będzie mógł zorganizować uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do wojewody pomorskiego. Gdański magistrat zaplanował w tym miejscu obchody 30-lecia wyborów z 4 czerwca, tymczasem związkowcy - decyzją wojewody - mają prawo wtedy zorganizować na placu Solidarności całodzienne cykliczne zgromadzenie. Zdaniem RPO uzasadnienie tej decyzji nie spełnia "wytycznych Trybunału Konstytucyjnego".