Wieczorem oświadczenie Morawieckiego i premiera Izraela

W środę o godzinie 18 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie, podczas których przedstawią wspólne stanowisko - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

"Chodzi o to, żeby gonić króliczka". Prezydent o sporze z Komisją Europejską

Formułowane w ramach dialogu z Polską oczekiwania Komisji Europejskiej zostały w dużym stopniu zrealizowane - przekonywał w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do prowadzonej wobec Polski procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Komentując spór z Komisją, ocenił, że "chyba nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, tylko o to, żeby go gonić".

Senacka komisja poparła zmienioną ustawę o IPN

Senacka komisja praw człowieka poparła nowelizację ustawy o IPN, przewidującą odejście od przepisów karnych za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Nowela tego samego dnia została uchwalona przez Sejm.

Jest kluczowa opinia w śledztwie dotyczącym pobicia psa Fijo

Z opinii biegłych wynika, że Fijo został pobity niewielkim, tępym narzędziem - informuje prokuratura. Dodaje, że specjaliści wskazują na pięść, kolano lub łokieć. - Oznacza to, że wersja podawana przez podejrzanego nie jest wiarygodna. Wszystkie pozostałe dowody, które posiadamy, wskazują na to, że zasadnym będzie skierowanie w tej sprawie aktu oskarżenia - mówi prokurator.

Gigantyczny remont w Matce Polce

Ponad 30 milionów złotych ma kosztować remont, który ruszył w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To jeden z najważniejszych szpitali pediatrycznych w Polsce. W czasie prac ma powstać nowe Pediatryczne Centrum Urazowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy i lądowisko dla śmigłowców.

"Żeby iść naprzód, trzeba czasem zrobić krok w tył"

Spotkaliśmy się z niezrozumieniem, z rozmaitymi opiniami krzywdzącymi, nie chcemy obciążać nimi naszej polityki, w związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie ustawy o IPN - mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki podczas debaty sejmowej nad projektem nowelizacji ustawy o IPN. - Dlaczego tak późno, dlaczego pozwoliliście na wybicie tego szamba antysemityzmu? - pytała szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"To jest rozsądne i wszyscy to poprą i... okej? No!"

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ekspresowe tempo komentował poseł Zjednoczonej Prawicy Tadeusz Cymański. - Po co nam kłótnie i awantury? To jest zbyt poważna rzecz, żeby ją puszczać na pastwę żywiołów - mówił.

Premier: mądrość etapu polega na tym, żeby rozumieć realia międzynarodowe

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej to swojego rodzaju wstrząs, który był potrzebny, dlatego cały świat o tym zaczął rozmawiać i dzisiaj nikt na świecie nie będzie mówił "polskie obozy śmierci" bezkarnie, natomiast przepisy dotyczące prawa karnego "zaczęły działać kontrproduktywnie" - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Łapiński: prezydent będzie się przyglądał

Premier Mateusz Morawiecki w ostatnich rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą informował, że pojawi się rządowy projekt nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent będzie przyglądał się pracom parlamentu nad tą nowelizacją - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Sąd Najwyższy to absolutnie nie jest miejsce dla ławników"

- Mogę być tylko i wyłącznie przerażony, jeżeli chodzi o tych, którzy będą poddawać swoje sprawy pod rozstrzygnięcie tych ławników - powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 adwokat Łukasz Chojniak. Odniósł się w ten sposób do kwestii wprowadzenia ławników do Sądu Najwyższego, których przesłuchanie miało miejsce we wtorek.

Polska tłumaczyła się w Luksemburgu. "Nadal istnieje zagrożenie dla praworządności"

We wtorek Polska jako pierwsze państwo członkowskie w historii odpowiadała na spotkaniu ministrów do spraw europejskich na wątpliwości Komisji Europejskiej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Najpierw krótki wstęp wygłosił wiceszef Komisji Frans Timmermans, później polska delegacja usiłowała wyjaśnić, na czym polegają zmiany wprowadzane przez PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości. Następnie pytania zadawali ministrowie państw unijnych. Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała na konferencji prasowej po spotkaniu, że sprawa praworządności w Polsce i dalszych kroków będzie dyskutowana na następnym spotkaniu Rady do spraw Ogólnych.

Horała o tłumaczeniu się Polski przed KE: to ustawka nie tylko Donalda Tuska

Widać, że jest to przyczyna polityczna, nie ma tutaj jakichś racjonalnych argumentów przeciwko Polsce - powiedział w "Kropce nad i" Marcin Horała (PiS). Skomentował w ten sposób wyjaśnienia składane w Luksemburgu przez przedstawicieli polskich władz w sprawie praworządności. - Dobrze by było, gdyby ten spektakl już się zakończył - dodał. - 90 procent naszej aktywności musimy poświęcać na tłumaczenie się z demokracji w Polsce. To jest dzisiaj smutny obraz tych rządów - ocenił z kolei Cezary Tomczyk (PO).

"Nie pojmę, dlaczego rząd wyprawił się na wojnę z Komisją Europejską"

W Luksemburgu na spotkaniu ministrów do spraw europejskich Polska tłumaczy się z wątpliwości Komisji Europejskiej w sprawie przestrzegania zasady praworządności. Do tego sporu odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24. - Nie pojmę, dlaczego rząd wyprawił się na wojnę z Komisją - przyznał były eurodeputowany Paweł Kowal. Politolog Antoni Dudek uznał ten proces za "przede wszystkim polityczny". - To krzywda wyrządzona państwu i obywatelom - ocenił europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.