Mucha: Decyzje są w rękach prezydenta. Nie będą zapadały dzisiaj ani jutro

W środę nie mamy już pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, decyzje w sprawie powierzenia kierowania Sądem Najwyższym do czasu powołania pierwszego prezesa "potencjalnie są w rękach prezydenta". - Nie są natomiast to decyzje, które będą zapadały dzisiaj czy jutro - podkreślił.

Pies uciekł z kojca i zaatakował 7-letnie dziecko

Chłopiec bawił się na podwórku u znajomych, wtedy z kojca wydostał się pies. 1,5-roczny mieszaniec alaskana i berneńskiego psa pasterskiego zaatakował i pogryzł 7-latka. Ranne dziecko przetransportowano do szpitala. Policja wyjaśnia, co dokładnie wydarzyło się na podwórku w Fabianowie (woj. wielkopolskie).

Prokuratura pracuje nad aktem oskarżenia wobec Kapicy

Prokuratura zakończyła śledztwo i pracuje nad aktem oskarżenia wobec byłego wiceministra finansów i szefa celników Jacka Kapicy - dowiedział się tvn24.pl. Według śledczych działania wiceministra w rządach PO-PSL doprowadziły do strat budżetu państwa w wysokości 21 miliardów.

"Pani pierwsza prezes jest pierwszą prezes"

Stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego ma kadencyjność określoną w konstytucji. I ta kadencyjność nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym - oświadczyła w środę na konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf. Józef Iwulski, który ma zastępować ją na czas nieobecności, podkreślił, że zgodnie z uchwałą przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego Gersdorf pozostaje pierwszą prezes SN.

Zabójca po przepustce nie wrócił do więzienia

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali w Czersku (Pomorskie) skazanego za zabójstwo, który nie wrócił do więzienia po przerwie w karze - poinformowała w środę podinsp. Monika Chlebicz rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji.

"Byli pijani, kopali w samochody i urywali lusterka"

Dwóch pijanych mężczyzn w nocy miało uszkodzić ponad 12 aut. - Były to wgniecenia w drzwiach i urwane lusterka - informuje policja i dodaje, że od rana otrzymuje kolejne zgłoszenia o zniszczonych pojazdach. Sprawcom grozi pięć lat więzienia.

Premier krytykowany w europarlamencie. "Nie możemy po prostu odwrócić wzroku"

Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego większość liderów frakcji parlamentarnych skrytykowała polski rząd za zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Mam nadzieję, że ubiegłotygodniowe wysłuchanie w Radzie Unii Europejskiej doprowadzi do kolejnych zmian w polskim ustawodawstwie i nie będzie tak, że 40 procent polskich sędziów zostanie zastąpionych - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Dusił rękami, dokończył szalikiem. Sąd złagodził karę za morderstwo konkubiny

Iwona spodziewała się dziecka. Kiedy powiedziała swojemu partnerowi Zbigniewowi, że ojcem jest ktoś inny, zazdrosny mężczyzna nie zniósł tej wiadomości. Zaatakował. Najpierw zaczął dusić ją rękami, później chwycił za szalik i oplótł go wokół szyi kobiety. Za morderstwo skazany został na dożywocie, ale teraz sąd II instancji złagodził karę.

Prezes Gersdorf przyszła do pracy. "Występuję w obronie porządku prawnego państwa"

Zgodnie z zapowiedzią po godzinie 8 pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pojawiła się w pracy. Wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość prawo nakazuje sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, przejście w środę w stan spoczynku. - Występuję w obronie porządku prawnego państwa - mówiła Gersdorf do zgromadzonych przez Sądem Najwyższym protestujących.

Strzembosz: jestem dumny, że mogę być tu z wami

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy liczni i jestem dumny, że mogę być tu z wami - mówił profesor Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. Profesor Strzembosz pojawił się na porannym proteście przed gmachem Sądu Najwyższego, aby okazać wsparcie obecnej I prezes SN Małgorzacie Gersdorf, która - pomimo postulowanego przez PiS przejścia w stan spoczynku według nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - przyszła do pracy.

Kolejne zatrzymanie w sprawie spółki GetBack

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w sprawie nieprawidłowości w spółce GetBack - troje wiceprezesów spółki i dwu biznesmenów. Działanie prowadzone przez CBA wraz z Prokuraturą Regionalna w Warszawie trwają.

"Za niepodległość, za wolność, za przyjaźnie"

Amerykanie świętują w środę Dzień Niepodległości. Mijają 242 lata od podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Z tej okazji, ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowała film, w którym urzędnicy nawiązują do historii polsko - amerykańskiej.

Sędziowie idą do Strasburga. Pierwsze skargi na działania ministra Ziobry

Dwoje byłych wiceprezesów sądu w Kielcach złożyło skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie zgadzają się z tym, że bez podania przyczyny zostali usunięci z pełnionych funkcji przez ministra sprawiedliwości. To pierwsze takie indywidualne skargi sędziów na działania Zbigniewa Ziobry. Materiał magazynu "Polska i Świat".