Jak prokuratura traktuje Kaczyńskiego? Sondaż dla "Wyborczej"

Prawie 70 procent badanych twierdzi, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jest traktowany przez prokuraturę w sposób uprzywilejowany - wynika z sondażu, który opublikowała "Gazeta Wyborcza". Pytania dotyczą tak zwanych taśm Kaczyńskiego i sprawy Srebrnej.

"Podejmiemy decyzję, która będzie zmianą taktyki, ale która nie uderzy w dzieci"

Nie skrzywdzimy naszych uczniów. Nie możemy zaprzepaścić ogromnej pracy naszych koleżanek i kolegów - podkreślał w TVN24 wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński. Pytany, czy nauczyciele są gotowi zawiesić strajk na czas klasyfikacji uczniów i egzaminów maturalnych, odparł, że "decyzje podejmie we wtorek prezydium". - Podejmiemy decyzję, która będzie zmianą taktyki, ale która nie uderzy w dzieci, a jednocześnie wstrząśnie rządzącymi - dodał.

"Mówili, że stawali do walki bez nadziei"

Zastanawiam się jak to było możliwe, że pomimo lat prześladowań, głodu, cierpień, które widzieli, dramatów, których doświadczyli, byli w stanie znaleźć w sobie siłę, żeby się nie poddać, tylko jeszcze stanąć z bronią w ręku - podkreślał w TVN24 doktor Michał Trębacz, szef działu naukowego Muzeum POLIN w 76. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie.

Na środku drogi rowerowej stanął słup z tablicą świetlną

Na drodze rowerowej przy ulicy Chabrów w Opolu rowerzyści muszą uważać szczególnie. Po pierwsze - ścieżka dosłownie przecina przystanek autobusowy, oddziela wiatę dla pasażerów od zatoczki. Po drugie, na drodze rowerowej stanął właśnie słup z elektroniczną tablicą informacyjną.

"Cudowne dziecko dzielnicy żydowskiej". Miała być wielką pianistką

Josima Feldschuh już jako mała dziewczynka zachwycała swoimi umiejętnościami gry na pianinie. Cudowne dziecko z dzielnicy żydowskiej miało szanse na wielką karierę kompozytorki, ale jej plany pokrzyżowała wojna. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w hołdzie dla artystki utwory 11-letniej pianistki zagrała 16-letnia laureatka konkursu BBC. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Drogi wybudowano, ale  nie można po nich jeździć

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem procedura oddania dróg do użytku będzie dłuższa niż ich budowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Tropikalny Trump" zapowiada wizytę w Polsce

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zapowiedział, że planuje odwiedzić Polskę i Węgry. Po raz kolejny opowiedział się też za racjonalnym wykorzystaniem zasobów Amazonii.

76 lat temu w warszawskim getcie wybuchło powstanie

Żydowskie getto w Warszawie było największym w dziejach. Gdy po prawie trzech latach funkcjonowania Niemcy zaczęli jego ostateczną likwidację, wybuchło powstanie. 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom nazistowskim. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy.

"Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia".

"Szczucie na nauczycieli będzie miało ogromne skutki dla PiS-u"

Okrągły stół, pakty społeczne, różne sztuczki służą tylko temu, żeby coraz bardziej spychać do kąta nauczycieli - powiedział w "Kropce nad i" wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Zapewnił przy tym, że opozycja jest gotowa do rozmów o edukacji w Polsce, "bo to jest sprawa fundamentalna i najważniejsza".

Były wiceprezes Wisły Kraków aresztowany

Krakowski sąd zdecydował w czwartek, że najbliższe trzy miesiące Damian D., były wiceprezes Wisły Kraków, spędzi w areszcie. Razem z nim aresztowano 12 osób związanych z gangiem Sharksów.

"To dla nas wszystkich był koszmar". Helena i Robert Biedroń o tym, co wydarzyło się 19 lat temu

Do uderzenia nie doszło, tylko do potrącenia - mówi w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Katarzyną Kolendą-Zaleską Helena Biedroń. 19 lat temu lider Wiosny był oskarżony o znęcanie się nad matką. Sprawa była w sądzie. Doszło do pojednania. - Moja mama nie mogła znieść, że ja staję po stronie ojca - opowiada Robert Biedroń. - Jak się jest synem alkoholika i kocha się swojego ojca i matkę tak samo, to się nie wie często, po której stronie stanąć - dodaje.

Prezes ZNP: 23 kwietnia podejmiemy decyzję, co dalej

We wtorek zostanie podjęta decyzja, do kiedy może potrwać strajk nauczycieli - przekazał w "Tak jest" w TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że musi być ona przeanalizowana "w kontekście tego, co się dzieje w kraju". Broniarz podkreślił także, że nauczycielskie związki zawodowe nie podpiszą porozumienia, które zaakceptowała oświatowa Solidarność.

Jest data i "cztery podstawowe obszary" rozmów. Premier o okrągłym stole z nauczycielami

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił środowiska oświatowe na obrady okrągłego stołu. Mają się one rozpocząć 26 kwietnia w południe na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szef rządu proponuje, by rozmowy odbyły się "w czterech podstawowych obszarach". Dodał, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego". Do zapowiedzi Morawieckiego odnieśli się przedstawiciele strony związkowej. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że liczył na szybszy termin spotkania.

Ginekolog oskarżony o zgwałcenie 26 pacjentek

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ginekologowi z Zabrza. - Niektóre z zeznań były dla nas, prokuratorów, bulwersujące i szokujące. Podejrzany wzbudzał zaufanie, pokrzywdzone przychodziły do niego po poradę. Nie ma wątpliwości, że każdy z tych 26 czynów wyczerpał znamiona przestępstwa, polegającego na zmuszeniu do obcowania płciowego - mówi prokurator.

Prymas: kapłan ma stawać wobec skrzywdzonych, oburzonych, wzgardzonych

O radości z bycia księdzem i o kapłańskim zmęczeniu mówił podczas mszy krzyżma świętego do księży archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W czasie kazania odczytał też fragment maila od kobiety wykorzystanej seksualnie przez księdza. W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze, podczas których księża odnawiają swoje przyrzeczenia.

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o SN. "Krok do wyprowadzania Polski z Unii"

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który dotyczy między innymi regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie oraz uchyleniami immunitetów. Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, zawarta w projekcie nowelizacji prerogatywa prezydenta w sprawie wyboru I prezesa "wydaje się być w oczywistej sprzeczności z konstytucją". Opozycja ocenia, że nowy projekt to "kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej".

"Ten wyrok to porażka wymiaru sprawiedliwości"

W środę w poznańskim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie śmierci Ewy Tylman. Adam Z., oskarżony o jej zabójstwo, został uniewinniony. Według prokuratury sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu mężczyzna opowiedział przebieg całego zdarzenia. - Sąd dokonał nieprawidłowej oceny zebranego materiału dowodowego - mówi prokurator.

Broniarz: Szydło w ramach prezentu zaproponowała wzrost pensum i rekompensatę

Kolejne spotkanie i po raz kolejny nieudane. Czwartkowe negocjacje rządu i związków zawodowych w sprawie podwyższenia wynagrodzeń w oświacie zakończyły się fiaskiem. Strona związkowa zaproponowała podzielenie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, której się domaga, na trzy transze, wypłacane kolejno w październiku, listopadzie i grudniu tego roku. - Ta propozycja jest praktycznie taka sam jak poprzednio - oceniła wicepremier Beata Szydło. Jednocześnie zaproponowała stopniowe podnoszenie wynagrodzeń od września 2020 roku, ale też dłuższy czas pracy. Związkowcy uznali to za "prowokację".

Ponownie ruszył proces w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF

Przed warszawskim sądem rejonowym rozpoczął się ponownie proces oskarżonych w związku z brutalnym pobiciem Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceprezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby, w tym były członek rady nadzorczej SKOK Wołomin Piotr P.