MSZ Rosji: ZSRR uratował europejską demokrację

Można różnie oceniać politykę radziecką, ale nie można zaprzeczać faktowi, że to właśnie Związek Radziecki pokonał nazizm - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji. Według resortu dyplomacji w Moskwie, dochodzi obecnie do prób "rewizji przyczyn i wyników" II wojny światowej.

Przewodniczący episkopatu: wojna to klęska ludzkości, która odrzuciła Boga

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: nie zabijaj! - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Francuskie i niemieckie agencje o przemówieniach w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o zdecydowane występowanie przeciw aktom wojskowej agresji i w nawiązaniu do Rosji ostrzegał przed tendencjami imperialistycznymi w Europie - zauważyły w niedziele agencje dpa i AFP po niedzielnym wystąpieniu prezydenta z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwracają one także uwagę, że przy tej okazji przywołał wydarzenia w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie w 2014 roku.

Prezydent: przymykanie oczu to nie recepta na zachowanie pokoju

Mamy w ostatnim czasie do czynienia nawet w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą. Każda militarna agresja musi się spotkać z absolutnie stanowczą, zdecydowaną, potężną odpowiedzią - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak mówił, "przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to prosty sposób, by dać de facto przyzwolenie na kolejne ataki".

"Ciężar, który nie powinien nas dzielić na nowo"

Zbrodnicze rozkazy wodza Trzeciej Rzeszy były jednoznaczne - bądźcie bez litości, działajcie brutalnie, celem jest całkowite zniszczenie Polski - mówiła w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Berlinie. Obecny na uroczystościach przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble nazwał Pakt Ribbentrop-Mołotow "czwartym rozbiorem" Polski.

Wiceprezydent USA: Polska jest ojczyzną bohaterów. Nikt nie walczył z większą odwagą

Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii. Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał - mówił do Polaków wiceprezydent USA Mike Pence, przemawiając w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodał, że w czasie wojny "Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów".

"Stoję dzisiaj przed polskim narodem bosy, obarczony wielkim, historycznym brzemieniem"

- Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos - powiedział podczas obchodów na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - Jako prezydent Niemiec, wspólnie z kanclerz federalną Niemiec, mówię dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom: nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom. Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, tak samo jak ich odwagi stawiania oporu. Nigdy nie zapomnimy - mówił.

80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości w Warszawie

Na warszawskim placu Piłsudskiego trwają uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przemówienie jako pierwszy wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po nim głos zabrał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Do zebranych zwraca się obecnie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

Dera: Trump przyleci do Polski w ciągu trzech najbliższych miesięcy

Jest zobowiązanie, że w ciągu najbliższego tygodnia podamy do publicznej wiadomości datę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował w "Kawie na ławę" prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że Donald Trump przyleci do Polski "w ciągu najbliższych trzech miesięcy". O nieobecności Trumpa na niedzielnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dyskutowali też pozostali goście programu.

Półtorej godziny rozmowy Morawieckiego z Zełenskim

Współpraca polsko-ukraińska w dziedzinie gospodarki, energetyki i przemysłu zbrojeniowego, a także kwestie historyczne były głównymi tematami sobotniego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński.

Wrzesień '39 w niemieckiej propagandzie

Według niemieckiej propagandy to Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. III Rzesza tylko na to zareagowała. Oczywiste kłamstwo, ale trzeba było jakoś przekonać naród do wojny. A sama kampania wrześniowa w niemieckiej propagandzie to pasmo sukcesów bohaterskiego Wehrmachtu i walecznej Luftwaffe. O tysiącach polskich ofiar mordowanych w masowych egzekucjach oczywiście ani słowa.

Duda z Pence'em, Morawiecki z Merkel. Spotkania dwustronne

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Zagraniczne delegacje przybywają do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundusz obronny w ramach reparacji? "Niemcy nie chcą się sami militaryzować"

Specjalny fundusz na dozbrojenie armii polskiej i innych państw bałtyckich - taką formę według Sławomira Dębskiego, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mogłoby mieć zadośćuczynienie za straty, poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. - Niemcy nie chcą się sami militaryzować, mają złe wspomnienia z budowaniem własnej armii - mówił.

Niemiecka prośba o przebaczenie. Po polsku

Zapewniam jako prezydent Niemiec, że nie zapomnimy, będziemy zawsze o tym pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia - mówił Frank-Walter Steinmeier podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Andrzej Duda powiedział, że obecność niemieckiego prezydenta na tej uroczystości to "forma moralnego zadośćuczynienia". Dodał, że w prezydencie Niemiec "widzi człowieka, który przybył z pokorą, z pochyloną głową, po to, aby oddać hołd" ofiarom.

Wspólna deklaracja Polski, Ukrainy i USA w sprawie dostaw gazu

Przedstawiciele Polski, Ukrainy i USA podpisali w Warszawie memorandum na rzecz współpracy we wzmocnieniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że Polska w 2021 roku będzie w stanie dostarczać na Ukrainę sześć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Prezydent Trump "podjął bardzo pragmatyczną decyzję"

Sądzę, że bardzo dobrze się stało, że nie przyjechał - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS pisarka i felietonistka Krystyna Kofta, komentując decyzję Donalda Trumpa o przełożeniu wizyty w Polsce. Jej zdaniem amerykański prezydent swoim przyjazdem "wsparłby PiS w wyborach". W tej sprawie głos zabrały również Magdalena Chrzczonowicz, Małgorzata Niezabitowska i Grażyna Piotrowska-Oliwa.

"Donald Trump nie odwołał wizyty tylko przez huragan"

Ranga uroczystości w nieunikniony sposób jednak obniża się - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolog, profesor Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do nieobecności amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że szukał pretekstu do odwołania tej wizyty - stwierdziła politolog doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mieli godnie pracować, w Polsce potraktowano ich jak niewolników. "Mogliśmy się tylko modlić"

Obiecywano im stabilną pracę w Polsce i zarobki na europejskim poziomie. Kilkudziesięciu kierowców z Filipin padło ofiarą handlarzy ludźmi. Musieli pracować ponad siły i poniżej stawek, łamiąc procedury bezpieczeństwa obowiązujące w ich zawodzie. - Mogliśmy się tylko modlić, żeby było dobrze - mówi jeden z nich w rozmowie z dziennikarzami "Superwizjera". Jak polskie firmy omijają przepisy, zatrudniając cudzoziemców? Kto wykorzystuje trudną sytuację Filipińczyków i na tym zarabia? Reportaż "Kierowcy do niewolniczej pracy" Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka.

Trzaskowski: porównywanie tej awarii do Czarnobyla to absolutny skandal

Mamy największy atak internetowych trolli, od miesięcy nie notowany. Ktoś za tych trolli płaci, którzy atakują mnie osobiście, władze Warszawy i to, co się dzieje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się do sytuacji po awarii kolektora ściekowego w Warszawie i komentarzy z tym związanych. - Wymyśla się jakieś absurdalne teorie, a do tego straszy się Polaków - powiedział.

Medale Wdzięczności wręczone. Timmermans wśród nagrodzonych

W czasie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności wręczono Medale Wdzięczności przyznawaną obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej walce o wolność i demokrację w czasach komunistycznych. Otrzymali je wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, prezydent Budapesztu Gabor Demski oraz ukraiński działacz na rzecz praw człowieka Mirosław Marynowicz.

Ekshumacje i porządkowanie miejsc pamięci. Ustalenia Dudy i Zełenskiego

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że zaproponował polskiemu prezydentowi zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski "wspólnego memoriału pojednania".

Niewybuchy na budowie w Bolesławcu. Ponad trzy tysiące ewakuowanych

W Bolesławcu na Dolnym Śląsku znaleziono na budowie niewybuchy z czasów II wojny światowej. Mieszkania musiało opuścić ponad trzy tysiące okolicznych mieszkańców. Ostatecznie saperzy wydobyli z ziemi łącznie 37 pocisków artyleryjskich i zapalników. Urząd miasta zapewnił, że mieszkańcy mogą wracać do swoich domów.