Ilu wyborców dopisało się do spisu? PKW podaje dane

Do wyborów parlamentarnych zostały dwa dni. W niedzielę 13 października wybierzemy skład Sejmu i Senatu. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz poinformował w piątek, że przed wyborami do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób, wydano także ponad 155 tysięcy zaświadczeń o prawie do głosowania. To o około 10 tysięcy więcej niż przed czterema laty.

Kaczyński o drodze, którą chce iść po wyborach

Wieczny polski kompleks, że jesteśmy biedniejsi od państw Zachodu może być zlikwidowany, jeśli nasza polityka będzie kontynuowana - przekonywał w Chełmie prezes partii Jarosław Kaczyński. - Zwyciężymy, ale jeśli będziemy do końca pracować. To była długa droga, długa droga Prawa i Sprawiedliwości, przedtem Porozumienia Centrum. To była droga, w której decydującą rolę odegrał człowiek, który już jest po tamtej stronie - mój świętej pamięci brat. I to jest droga, która może naprawdę doprowadzić Polskę do największego sukcesu w ciągu przynajmniej wieków jej dziejów - dodał.

"Sytuacja jest dla mnie ciężka". Sędzia Łączewski zrzeka się urzędu

Sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Wojciech Łączewski rezygnuje z urzędu. - W tej sytuacji, jaka ma miejsce, nie wyobrażam sobie w dalszym ciągu jego pełnienia - powiedział TVN24. "To działania motywowane politycznie i ściśle związane z ustaleniami prokuratury" - oświadczył rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

"To jest wybór między demokracją a autorytaryzmem"

Martwi mnie upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego, który jest jedynym ciałem mogącym rozstrzygać różne spory konstytucyjne. Niepokoi mnie deklaracja wymiany elit. Niepokoi mnie deklaracja przejęcia wolnych mediów. Niepokoją mnie próby zawłaszczania narracji historycznej, zarządzania kulturą. To są złe znaki i jako obywatelka daję temu wyraz - podkreśliła Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

"Po 1989 roku nie było w Polsce tak pazernej władzy, jak ta teraz"

Powiedzcie "dość" pogardzie, "dość" poniżaniu ludzi inaczej myślących, inaczej zachowujących się, inaczej czujących, powiedzcie dość dyktaturze jednego nieszczęśliwego człowieka - apelowała do wyborców Małgorzata Kidawa-Błońska na finałowej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Łodzi. Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił, że obecnie "Polska podzielona jest przez Kaczyńskiego i przez PiS na Polskę lepszą i gorszą".

"Macie szansę na powstrzymanie państwa autorytarnego"

Jeżeli jedna partia ma pełnię władzy, a wódz partii jest de facto dyktatorem - nawet jeżeli jest dobrym - ale dyktatorem, to zawsze prowadzi do nieszczęścia - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - W niedzielnych wyborach Polacy mają szansę na powstrzymanie budowy państwa autorytarnego - dodał. Polityk startujący do Sejmu z opolskiej listy PSL zadeklarował, że nigdy nie wejdzie w żadną koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

14 lat więzienia dla obywatela Indii za podwójne zabójstwo

Na karę 14 lat pozbawienia wolności skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie obywatela Indii, oskarżonego o podwójne zabójstwo i usiłowanie zabójstwa trzeciej osoby. Do zbrodni doszło w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie mieszkali cudzoziemcy pracujący w jednej z przetwórni. Wyrok nie jest prawomocny.

Kosmiczny plan Wojska Polskiego na ponad pół biliona złotych

Satelity rozpoznawcze i najnowocześniejsze bojowe samoloty bezzałogowe – to najważniejsze punkty ogłoszonego w czwartek planu zakupów uzbrojenia i wyposażenia polskich sił zbrojnych. Projektowi rozpoczęcia wojskowej obecności w kosmosie towarzyszy niewyobrażalna kwota 524 miliardów złotych do wydania na modernizację wojska do 2035 roku. Eksperci przypominają, że realia budżetowe i rozwój techniki mogą pokrzyżować te plany.

Krwawa historia kamienicy Mariana Banasia

Wszystko wskazuje na to, że w krakowskiej kamienicy przy ulicy Krasickiego 24, zanim jej właścicielem został szef NIK Marian Banaś, doszło przed laty do brutalnego morderstwa. Miał je popełnić recydywista, który planował przejąć budynek. Ale to nie on, a brat ofiary, której ciała nigdy nie odnaleziono, nabył w grudniu 2000 roku pełne prawa do kamienicy, by pięć miesięcy potem podarować ją Marianowi Banasiowi.

"Brudna kampania" czy "przedwyborczy sabotaż"? Naklejki na lusterkach i karoseriach

Nalepki z wizerunkiem kandydatki do Senatu na lusterkach, szybach i klatkach schodowych. Na Kontakt 24 wpływają informacje od zdenerwowanych mieszkańców Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Świętochłowic. Widoczna na nalepkach Dorota Tobiszowska startująca z list PiS podkreśla, że z naklejkami nie ma nic wspólnego i mówi o "przedwyborczym sabotażu". Sprawę wyjaśnia policja.

"Naszym obowiązkiem jest rozliczyć się przed obywatelami"

Zastanówcie się państwo, czy lepiej się wam żyje, czy macie lepsze wynagrodzenie, czy jest praca, czy wasze rodziny są bezpieczniejsze - mówiła w piątek w Krakowie była premier, europosłanka Beata Szydło. - Naszym obowiązkiem, jako ekipy rządzącej, jest rozliczyć się przed państwem. A państwo, na tej podstawie, nas ocenicie - powiedziała. Zaapelowała o ponowne obdarzenie PiS zaufaniem, jeśli ta ocena wypadnie pozytywnie.

Co najmniej kilkadziesiąt osób z nielegalnymi patentami. Cztery osoby z zarzutami

Instruktor i egzaminator Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego miał wydawać nieprawdziwe zaświadczenia o odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza, sternika motorowodnego oraz licencje na holowanie narciarzy. Wszystko za łapówki. W taki nielegalny sposób patenty mogło uzyskać co najmniej kilkadziesiąt osób z całej Polski.

"Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało"

Nowa KRS nie stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie jest głosem środowiska sędziowskiego, jest głosem polityków i narzędziem, które służy upolitycznieniu sądów - podkreślał sędzia Igor Tuleya w czasie konferencji "7 grzechów wobec państwa prawa", na której wypunktowano zaprowadzone przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Przez wiele lat będziemy odrabiać to, co się stało - podkreśliła sędzia Beata Morawiec.

"Jeszcze wszystko jest możliwe, spotkajmy się przy urnach wyborczych". Ostatni dzień kampanii

Sondaże napawają nadzieją, że PiS nie będzie rządził od poniedziałku - mówiła w piątek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jeszcze wszystko jest możliwe, spotkajmy się w niedzielę przy urnach wyborczych - apelował w Opolu szef PO Grzegorz Schetyna. Z kolei liderzy lewicowego bloku Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg przedstawili na porannej piątkowej konferencji w Warszawie plan projektów ustaw, które zamierzają złożyć w Sejmie do grudnia 2020 roku.

Łabędź w opałach. Zaplątał się w żyłkę wędkarską

Na brzegu Jezioraka łabędź zaplątał się w żyłkę i sam nie mógł się z niej uwolnić. Był już na tyle zmęczony ratowaniem się z więzów, że bez oporu pozwolił oswobodzić się ludziom. Okazało się, że to Kubuś - znany mieszkaniec nabrzeża jeziora.

Odmawia małej Idze leczenia za granicą i pisze o "hedonistycznym podejściu do życia pacjentów"

Dostało się pacjentom z "hedonistycznym podejściem do życia", amerykańskiemu autorytetowi, który "nielegalnie działa w Polsce" a nawet sędzi z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za "sugerowanie ułomności lekarzy". W taki sposób prof. Jarosław Czubak, Krajowy Konsultant w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wypowiedział się w sprawie leczenia pięcioletniej Igi z Żyrardowa.

Chciał uniknąć zderzenia, odbił w lewo i wjechał pod prąd

Prawdopodobnie jechał za szybko. Kiedy zapaliło się czerwone światło, samochody przed nim zaczęły hamować. Kierowca peugeota, aby uniknąć zderzenia, odbił w lewo, przeciął pas zieleni rozdzielający jezdnie i wjechał pod prąd. Kiedy udało się uniknąć kolizji, kierowca wrzucił wsteczny bieg i wrócił na "swój" pas. Wtedy jednak szedł już do niego policjant, który całą sytuację obserwował na kamerach monitoringu. Tego dnia bydgoscy policjanci ukarali jeszcze pięciu innych kierowców.

Cel: starsi i bezradni. Łup: 34 nieruchomości. Sposób: lichwa

Najpierw było "rozpoznanie" - szukanie ludzi w dramatycznej sytuacji życiowej. Potem "oferta nie do odrzucenia" na lichwiarskich warunkach. Ostatnim elementem planu było zajęcie nieruchomości dłużnika. Grupa przestępcza, według śledczych, przejęła w taki sposób co najmniej 34 nieruchomości w całej Polsce.

Miller: PiS obudził to, co drzemało w polskim społeczeństwie, dlatego ma taki sukces

Nie podzielam poglądu, że te wybory, które odbędą się w niedzielę, są jeszcze ważniejsze niż te z 1989 roku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były premier Leszek Miller. - Ale są ważne z kilku powodów. Po raz pierwszy idziemy do wyborów w sytuacji, w której zmienił się konstytucyjny porządek państwa. Dzięki temu PiS się obwarował w swoim obozie w taki sposób, żeby utrudnić albo uniemożliwić przejęcie władzy, nawet gdyby opozycja wygrała - mówił. Jak dodał, kolejnym czynnikiem, dla którego te wybory są ważne, "jest niezwykły stopień aferalności".

75 milionów złotych. PiS chce dofinansować "dobry projekt amerykański" o Pileckim

Na finiszu kampanii wyborczej w Sosnowcu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o wymianie elit - w tym także tych kulturalnych, które jego zdaniem niszczyły reputację Polski. Wywołane do tablicy elity mówią stanowcze "nie" kulturze podporządkowanej politycznie. Chcą tworzyć filmy po swojemu, szczególnie te historyczne. Prawo i Sprawiedliwość - jak dowiedzieli się reporterzy magazynu "Polska i Świat" - jest gotowe wesprzeć finansowo amerykański film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

"Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną"

Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nieraz zabierała głos w ważnych dla Polski sprawach. W 2017 roku pisarka popierała inicjatywę #Wolnesądy, tłumacząc rodakom, na czym polega i jak ważny jest rozdział polityki od sądownictwa. - Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną - zwracała wówczas uwagę.

Mocne zapowiedzi PiS i milczenie w sprawie wraku. "Nie chodziło o prawdę, chodziło o spektakl"

Prawo i Sprawiedliwość cztery lata temu zapowiadało, że sprawa katastrofy smoleńskiej będzie jedną z najważniejszych kwestii, którymi się zajmie po przejęciu władzy. Prokuratura Zbigniewa Ziobry przeprowadziła, wbrew woli wielu rodzin, ekshumacje ofiar, a Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz zapewniali, że prawda jest już coraz bliżej. Dziś o sprawie smoleńskiej w kampanii PiS milczy. - Nie chodziło o prawdę. Chodziło o spektakl - oceniła Izabela Sariusz-Skąpska, która w katastrofie z 2010 roku straciła ojca. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.