"Jestem ministrem rządu, nie wypada mi oceniać". Politycy PiS o niewykonanym wyroku

Ministrom rządu nie wypada oceniać działalności Sejmu, ponieważ to Sejm nadzoruje pracę rządu, a nie na odwrót - mówił szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Odpowiedział w ten sposób na pytania o brak publikacji list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, mimo ostatecznego wyroku sądu. - Wypowiedział się w tej sprawie wstępnie ważny organ, specjalistyczny, który troszczy się o ochronę danych osobowych - skomentował natomiast poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Namawiał do blokowania Marszu Równości, spotykał się z politykami PiS. Ma poważne zarzuty

Prezes stowarzyszenia kibiców Jagiellonii Białystok Adam T., który zorganizował "Ogólnopolski marsz kibiców przeciwko pedofilii" i zachęcał do blokowania Marszu Równości w Białymstoku, jest podejrzany o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej i udział w kibolskich ustawkach. Marszałek województwa podlaskiego, który spotykał się z T., twierdzi, że nie wiedział o tych zarzutach.

"Dzisiaj znów zginie osiem osób". Mapa jest czarna od śmierci

Jeszcze nie było takiego dnia w te wakacje, żeby nikt nie stracił życia na drodze. - Średnio ginie osiem osób każdego dnia. To czyjeś matki, ojcowie, bracia, dzieci - mówią policjanci. I na półmetku, już w liczbach i na mapie, rozpisują te tragedie. Na razie licznik zatrzymał się na 332 osobach.

"Elektroniczny anioł stróż" uratował ją już dwa razy

Pani Barbara źle się poczuła, miała mroczki przed oczami. Żeby wezwać pomoc, musiała tylko nacisnąć guzik na opasce elektronicznej, która non stop monitoruje stan jej zdrowia. Z podobnej opieki w samej Łodzi korzysta ponad tysiąc starszych osób.

"Bałagan. Nie wiemy tylko, czy prawdziwy, czy pozorny". Posłowie PO w kancelarii premiera

Obiecano nam, że do przyszłej środy kancelaria premiera zobaczy, jakimi dokumentami dysponuje i takie dokumenty nam udostępni. Czy to jest poważne? - pytał Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej po kontroli poselskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). - Bałagan. Nie wiemy tylko, czy prawdziwy, czy pozorny - dodał. Parlamentarzyści opozycji żądali udostępnienia wszystkich dokumentów dotyczących lotów służbowych marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z rodziną.

Wandal zakleił pianką montażową strażacką syrenę

Nieznany sprawca szczelnie wypełnił pianką montażową syrenę w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochodzach na Opolszczyźnie. Strażacy nie kryją oburzenia i przyznają, że w razie pożaru czy wypadku, brak syreny znacznie utrudnia działania. Sprawą już zajmuje się policja.

"Trzeba zdobyć poparcie 25 sędziów. To oczywiste, że nie chodzi o popieranie samego siebie"

Skoro w ustawie jest wskazane, że kandydat do Krajowej Rady Sądownictwa ma zdobyć poparcie 25 sędziów, to jest oczywiste, że nie chodzi o popieranie samego siebie. Wtedy byłoby wskazane, że wystarczą 24 podpisy - mówiła w rozmowie z TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Komentowała sprawę sędziego KRS Macieja Nawackiego, który przyznał, że podpisał się pod swoją kandydaturą.

Wiceminister sprawiedliwości: sądy w Polsce też nie mogą stawiać się ponad prawem

Sądy administracyjne, rozstrzygając wniosek poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz w sprawie publikacji list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa, kompletnie pominęły brzmienie przepisu ustawy o KRS, który wskazuje, że informacje, o które wnioskowała pani poseł nie są upubliczniane - przekonywał w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Politycy PiS stoją ponad prawem - oceniła Gasiuk-Pihowicz (PO). Kaleta odparł, że sądy w Polsce "też nie mogą stawiać się ponad prawem".

Rewolucja programowa. PO dowiedziała się, czego chcą jej wyborcy

Wyborcy oczekują od Platformy Obywatelskiej "rewolucji zarówno na poziomie personalnym, jak i programowym" - wynika z zamówionych przez PO badań, do których dotarł portal tvn24.pl. Część wniosków, jak pokazały ostatnie tygodnie, została szybko wcielona w życie. Ale nie wszystkie.

"Niewykonywanie wyroku sądu to jest drwina z wymiaru sprawiedliwości"

Sąd wydał wyrok, który jest prawomocny i wykonalny. Każdy powinien wykonywać wyroki sądów - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, odnosząc się do nieujawnionych - mimo ostatecznego wyroku sądu - list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. W jego ocenie "mamy do czynienia z demoralizującym przykładem" ze strony władzy.

Strażak poszedł pobiegać, a uratował małe dziecko

Strażak trenujący w okolicy Jeziora Ełckiego (woj. warmińsko-mazurskie) bez wahania wskoczył do jeziora, by wyciągnąć dziecko z wózka, który stoczył się do wody. Musiał też pomóc matce, która w panice wskoczyła do wody, choć nie potrafi pływać.

Hanna Zdanowska odchodzi ze sztabu Koalicji Obywatelskiej

- Nie ukrywam, że proponowałam zupełnie inną listę kandydatów. Kandydatów, którzy mogliby powtórzyć w wyborach parlamentarnych mój sukces z wyborów samorządowych - stwierdziła we wtorek prezydent Hanna Zdanowska, odnosząc się do zaprezentowanych przez Grzegorza Schetynę "jedynek" na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Dodała, że w sytuacji, gdy jej wizja nie zyskała akceptacji, rezygnuje z udziału w sztabie wyborczym. - Będę ją prosił, żeby nie zawieszała swojej aktywności w sztabie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Schetyna.

Donald Trump o wizycie w Polsce: Nie mogę się doczekać. Lubię ten naród

Prezydent USA Donald Trump będzie przebywał z wizytą w Polsce od 31 sierpnia wieczorem do 2 września - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 1 września amerykański przywódca weźmie udział w Warszawie w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nie mogę się doczekać - powiedział Trump dziennikarzom.

Schetyna: Jarosław Kaczyński ma złe doświadczenia z debatami

- Uważam, że Koalicja Obywatelska właśnie dlatego ma sens, że nie jest partyjna, nie jest stricte konstrukcją transakcyjną. I to jest nowa jakość w polskiej polityce - mówił w "Faktach po Faktach" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do liderów list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu, których nazwiska przedstawił we wtorek. Pytany o możliwość debaty z Jarosławem Kaczyńskim, szef PO mówił, że prezes PiS "ma złe doświadczenia z debatami". - Trochę mu się nie dziwię, ale od 2007 roku minęło 12 lat, więc może zapomni i będzie otwarty na to, żeby usiąść - stwierdził.

"Mamy kolejną datę przełomową"

Nie może być żadnych wątpliwości, że ten wyrok podlega wykonaniu. Stawianie się ponad tym wyrokiem jest zaprzeczaniem podstawowej zasadzie państwa prawa. To coś bardzo groźnego, moment przełomowy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Stępień. - Każdy organ państwowy jest zobowiązany do ścisłego wykonania takiego orzeczenia - dodał Andrzej Zoll. Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego odnieśli się do niewykonania wyroku sądu w sprawie publikacji list poparcia do KRS.

Kradzież rozbójnicza, usiłowanie oszustwa. Zarzuty i areszt dla podejrzanych o napaść na księdza

Trzej mężczyźni podejrzani o to, że w niedzielę zaatakowali proboszcza i dwie inne osoby w szczecińskiej Bazylice św. Jana Chrzciciela, usłyszeli zarzuty - poinformowała prokuratura w Szczecinie. Podstawowy zarzut to kradzież rozbójnicza dokonana także "z powodu przynależności wyznaniowej pokrzywdzonych" do Kościoła katolickiego. We wtorek wieczorem poinformowano, że sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzn na dwa miesiące.

Schetyna przedstawił wyborcze "jedynki" Koalicji Obywatelskiej

Po wtorkowym posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawił liderów list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. Zarysował też harmonogram kolejnych działań. - 14 sierpnia będziemy domykać listy do Sejmu i akceptować listy do Senatu. 17 sierpnia odbędą się rady krajowe ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską. Zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego - oznajmił przewodniczący PO.

Skrytykował homofobiczne napisy, został pobity. Policja zatrzymała podejrzewanego

Funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali we wtorek 28-letniego mieszkańca Wrocławia, który podejrzewany jest o pobicie mężczyzny w rejonie mostu Trzebnickiego - poinformowała wrocławska policja. 25 lipca został tam pobity dziennikarz Przemysław Witkowski, a powodem - według jego relacji - miało być skrytykowanie homofobicznych napisów. Zatrzymany wrocławianin ma w prokuraturze usłyszeć zarzuty.