Terlecki o wyborach w Platformie: tam są kandydatury takie trochę zabawne

Sądząc po kandydatach, to nie zanosi się na jakąś zmianę merytoryczną, polityczną. Raczej to są personalne rozgrywki wewnątrzpartyjne - w taki sposób wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odniósł się do kandydatur w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i do decyzji Grzegorza Schetyny o tym, że nie weźmie w nich udziału. Stwierdził, że niektóre z kandydatur są "trochę zabawne", ale nie zdradził, kogo ma na myśli.

Udusiła swoje dziecko, chciała je spalić. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Urodziła w piwnicy. Po porodzie przykryła dziecko starymi ubraniami, a na końcu jeszcze przygniotła materacem. Kilka dni później zwłoki wyniosła na dwór i próbowała spalić. Marta S. została prawomocnie skazana na 10 lat więzienia, ale Prokurator Generalny uznał, że to "rażąco łagodna" kara i złożył kasację do Sądu Najwyższego. Sąd uchylił wyrok, co oznacza, że sprawa wróci na wokandę.

"Najważniejsze jest to, żeby wykorzystać tę okazję do odnowienia Platformy"

To trudna decyzja dla każdego przywódcy, żeby cofnąć się w wyborach. Teraz nowy czas, nowe otwarcie, nowa siła, nowa energia. To jest nam potrzebne - powiedział Bartosz Arłukowicz, europoseł Platformy Obywatelskiej komentując decyzję Grzegorza Schetyny o niekandydowaniu w wyborach na szefa ugrupowania. Rzecznik partii Jan Grabiec podkreślił, że zmiana przewodniczącego to "okazja do odnowienia Platformy".

Arcybiskup chce obowiązkowych lekcji religii lub etyki

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by zajęcia z religii lub etyki były dla uczniów obowiązkowe. - Najwyższy czas tę sprawę uporządkować i wrócić do zamysłu organizatorów powrotu nauczania religii do szkoły: albo religia, albo etyka, jako zajęcia obowiązkowe - powiedział arcybiskup.

Słowo Roku 2019 wybrane

"Klimat" to Słowo Roku 2019, wybrane przez kapitułę językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, który organizuje Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach uplasowały się: "LGBT" i "feminatyw". W plebiscycie internautów Słowem Roku 2019 został skrótowiec "LGBT".

"Szlag by trafił". Reakcje na decyzję Schetyny

Tak po ludzku rzecz biorąc, to mi go szkoda - przyznał poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica). Odniósł się w ten sposób do decyzji Grzegorza Schetyny, który ogłosił, że nie wystartuje w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział, że Schetyna "policzył szable i stwierdził, że poziom krytyki w jego środowisku jest tak wysoki, że nie ma szans na reelekcję".

"Czas na nowy początek". Schetyna nie startuje na szefa PO, popiera innego kandydata

Grzegorz Schetyna nie wystartuje w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Na konferencji prasowej ogłosił, że udzieli swojego poparcia Tomaszowi Siemoniakowi. Siemoniak jest piątym politykiem, który wyraził chęć ubiegania się o fotel szefa partii. Poza nim o to stanowisko chcą powalczyć Joanna Mucha, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka i Bogdan Zdrojewski.

Szefowa Kancelarii Sejmu stawi się w sądzie? "Nie mam jeszcze oficjalnego wezwania"

Jak dostanę oficjalne wezwanie, wówczas poproszę prawników o odniesienie się do niego i podejmę decyzję - powiedziała w piątek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Odpowiedziała w ten sposób, na pytanie, czy stawi się na przesłuchanie w sądzie w Olsztynie. Wezwał ją sędzia Paweł Juszczyszyn, który zażądał od niej list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Szczerski: wyrażam stanowcze oczekiwanie, że marszałek Grodzki odwoła wizytę w Brukseli

Ze względu na bezpieczeństwo państwa marszałek Tomasz Grodzki powinien odwołać swoją wizytę w Brukseli - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Chodzi o planowane spotkanie marszałka Senatu z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Grodzki odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził, że "ciągle jeszcze żyjemy w kraju demokratycznym i pan minister nie będzie trzeciej osobie w państwie dyktował, co ma robić".

Wyższe podatki, droższa komunikacja miejska, mniej kultury. Samorządy ratują się, jak mogą

Kolejne samorządy przekonują się, jak na ich finanse wpływa "bezkosztowa reforma oświaty". Częstochowa ogranicza bezpłatną ofertę kulturalną i podnosi cenę biletów komunikacji miejskiej. W powiecie radomszczańskim nie obędzie się bez szeregu oszczędności w starostwie i placówkach oświatowych. W Bydgoszczy nie pojawi się wyczekiwany od dawna basen. Samorządowcy stają na głowie i proszą o pomoc, ale wszystko na nic, bo rząd nie widzi problemu. ["Czarno na białym"]

Nowe zasady ślubów kościelnych

Kościół katolicki w Polsce zmienia zasady zawierania małżeństw. Zaczną obowiązywać już w tym roku, a ich celem jest ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Trzeba to rozwiązać, ale nie  zamykając usta sędziom"

Myślę, że w Senacie odbędzie się rzetelna debata na temat tego projektu z opiniami różnych ekspertów. To są zbyt poważne sprawy, żeby w taki sposób, jak w Sejmie, przechodziło to przez parlament - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, komentując prace nad nowelizacją dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Dodał, że "cały czas liczy na opamiętanie i odwołanie się do zdrowego rozsądku" w tej sprawie. - Trzeba to rozwiązać, ale nie zamykając usta sędziom - zaznaczył.

Który kandydat na szefa PO z poparciem Sikorskiego? "Nie powiem"

Mamy bardzo dobrą paletę kandydatów. Zdrojewski, Mucha, Arłukowicz, Budka - to są wszystko poważne osobistości - przekonywał w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do zapowiadanych wyborów na przewodniczącego partii. Na pytanie, kto ze znanych już kandydatów zyska jego poparcie, odpowiedział krótko: - Nie powiem.