Policyjny pościg i czołowe zderzenie

Na drodze krajowej w Ostródzie kierowca uciekał samochodem przed policją, wypadł z łuku drogi i czołowo zderzył się z innym pojazdem. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Kierowca, który spowodował wypadek, był nietrzeźwy.

Nagroda Nobla "wywróciła ich życie do góry nogami"

Wisława Szymborska nie napisała przez trzy lata żadnego wiersza po Noblu, więc Olga Tokarczuk nie chciałaby pójść tą drogą. Chciałaby wrócić do tego, co - jak mówi - robi najlepiej, czyli pisania - mówiła we "Wstajesz i weekend" Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła noblistce w czasie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. Reportaż reporterki "Faktów" TVN "Tydzień Tokarczuk" w sobotę o godzinie 20 w TVN24.

Nie widział potrzeby zabrania raków na Mont Blanc. Odpowie za śmiertelny upadek Polki

Pani Aneta zgodnie z planem nie miała zdobywać położonego na wysokości 4810 metrów szczytu Mont Blanc, a jedynie dotrzeć do schroniska położonego na wysokości 3165 metrów. Kilkaset metrów przed celem spadła dwieście metrów w dół szlaku. Nie miała raków, bo przewodnik powiedział, że nie musi ich mieć. Reporter "Faktów" TVN Robert Jałocha dowiedział się, że Zbigniew B. usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Marszałek Senatu odpowiedział na apel Komisji Europejskiej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opublikował odpowiedź na list Komisji Europejskiej, która zaapelowała w piątek o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". Pismo w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym także do prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa Komisji Viera Jourova.

"Trzeba czekać rok, a ja wiem, że dziecko potrzebuje pomocy teraz"

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek - ale część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Sąd Najwyższy publikuje uzasadnienie wyroku. KRS "nie jest organem bezstronnym i niezawisłym"

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego opublikowała uzasadnienie od wyroku z 5 grudnia, w którym w związku z wyrokiem TSUE z 19 listopada uchyliła uchwałę nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do tej Izby. "Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej" - czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie wysłuchali raportu CBA o Banasiu. "Jestem wstrząśnięty uzyskanymi informacjami"

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zapoznała się z informacją CBA w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia. Głosami posłów klubu PiS oceniła, że służby w tej sprawie działały dobrze. Poseł Koalicji Obywatelskiej i członek speckomisji Adam Szłapka powiedział dziennikarzom po posiedzeniu, że po zapoznaniu się z raportem CBA jest "wstrząśnięty uzyskanymi informacjami". - Widać, że były podstawy do skierowania wniosku do prokuratury - dodał Maciej Gdula z Lewicy, również zasiadający w tej komisji.

Marszałek Sejmu wręczyła akty powołania nowym członkom Trybunału Stanu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm obecnej kadencji - poinformowało Centrum Informacji Sejmu. W uroczystości wzięła udział między innymi pierwsza prezes Sądu Najwyższego i przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Gersdorf.

"Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro"

To, co się stało, jest przygnębiające - powiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, pytana o przegłosowaną przez Sejm głosami klubu PiS dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw sądowych. - Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro - przyznała.

Ziobro "wyraża satysfakcję" i liczy, że "Senat nie będzie zwlekał"

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego faktu, że ustawa, która ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statutu sędziów została uchwalona - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po przyjęciu przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą, bo za jej uchwaleniem przemawia interes polskich obywateli - dodał.

List do von der Leyen i prośba o "środki tymczasowe" wobec Polski

"Istnieją mocne dowody, że ostatnie wydarzenia w Polsce mogą doprowadzić do powstania w tym kraju sądownictwa, które utraci swoją niezależność i podporządkuje się władzy wykonawczej polskiego rządu" - napisał w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos. Zwrócił się w nim między innymi o złożenie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o "zastosowanie środków tymczasowych w sprawie o naruszenie przepisów".

Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję

Prezydent przysięgał na konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, który pytany był o to, czy Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego komentował także uchwaloną przez Sejm dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw.

"Wzywam polski Sejm". Posłowie klubu PiS przegłosowali ustawę mimo apeli z Europy

Pierwsze czytanie, całonocna sejmowa komisja, drugie czytanie, aż w końcu głosowanie. Prace nad nowelizacją dyscyplinującą sędziów trwały nieco ponad 24 godziny. W tej sprawie apelowała Komisja Europejska, wzywając do "zaprzestania prac nad forsowaną w pośpiechu ustawą". Krótko przed głosowaniem podobny apel wystosowała Komisarz Rady Europy. Mimo tych głosów posłowie formacji rządzącej przegłosowali tak zwaną ustawę represyjną. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła z trybuny sejmowej o "wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim".

Sejm "pragnie wyrazić uznanie" w sprawie Nobla Olgi Tokarczuk

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała. Napisano w niej między innymi, że pisarka "mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji".

Sejm wybrał nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Dwóch pozostałych sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Izba zdecydowała, że w Komisji zasiądą: Ryszard Balicki, Zbigniew Cieślak, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik oraz Konrad Składowski. Po zmianie w Kodeksie wyborczym siedmiu z dziewięciu członków PKW wybiera Sejm.

Ważne pytania na święta w "Czarno na białym"

W piątkowym "Czarno na Białym" ważne pytania przed świętami. Czy można obchodzić je bez mięsa? Czy możliwa jest wigilia bez karpia? Czy wegetarianizm jest w stanie wygrać z tradycją? Reporterzy TVN24 przyjrzą się również świątecznym wydatkom i sprawdzą, co w tym roku podrożało i dlaczego.

Ustawą represyjną zajmie się Senat. Grodzki: wykorzystamy cały pakiet możliwości

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił w piątek nowelizację ustaw sądowych mającą dyscyplinować sędziów. Odrzucenia projektu klubu Prawa i Sprawiedliwości chciała opozycja. Teraz ustawa trafi do Senatu. - Fundamentem demokracji jest trójpodział władzy, która ma ze sobą współpracować, a jednocześnie być od siebie niezależna. To będzie przesłanie, które będzie kierowało pracami Senatu - zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki. - Tu nie będzie obstrukcji, natomiast wykorzystamy cały pakiet możliwości, konsultacji legislacyjnych - sprecyzował.

Sejm przegłosował ustawę represyjną. Okrzyki "hańba" i "konstytucja"

Ustawa dyscyplinująca sędziów przeszła przez Sejm, posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu i w piątek po południu zakończyli głosowanie nad wnioskami mniejszości i poprawkami. Wynik głosowania posłowie opozycji przyjęli okrzykami "hańba" i "konstytucja". Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie wyraziła zgody na zadawanie przez posłów pytań. - Zaskoczenia nie było - komentował na gorąco poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Jak dodał, wydarzenia w Sejmie to "połączenie walca z pendolino".

Komisja Europejska prosi polskie władze, by "nie kontynuowały postępowania"

Komisja Europejska apeluje o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". List w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa KE Viera Jourova. Korespondencję opublikował na Twitterze marszałek Sejmu Tomasz Grodzki (KO).