Śmieciowa mafia na deskach. Kilkanaście zatrzymań jednego dnia

Ogromna akcja policji na południu Polski. We wtorek rano funkcjonariusze z Krakowa, Katowic i Częstochowy zatrzymali łącznie 15 osób związanych z tzw. "mafią śmieciową". Śledczy mają dowody, że osoby te nielegalnie składowały niebezpieczne odpady, między innymi w nieczynnych kopalniach, czy w pobliżu osiedli mieszkalnych. Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Mazurek: rekonstrukcja rządu przed wyborami europejskimi

Mam informację, że rekonstrukcja rządu nastąpi jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - oświadczyła we wtorek Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Dopytywana o szczegóły, zaznaczyła, że konkretny termin nie jest jej znany.

Były prezydent Siedlec przesłuchany w szpitalu. "Jest w dobrym stanie psychicznym"

Po operacji i nocy spędzonej w szpitalu stan Wojciecha Kudelskiego możemy określić jako stabilny - poinformował Mariusz Mioduski, dyrektor do spraw medycznych ze szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. Były prezydent Siedlec, który został ranny w ataku w poniedziałek, we wtorek składał zeznania w szpitalu. Jak przyznał prokurator Kamil Żmudziński, "pan prezydent jest w dobrym stanie psychicznym, odpowiadał rzeczowo".

Premier zapowiedział likwidację OFE. Opozycja mówi o "dziurze Morawieckiego"

Zmiany będą służyły budowaniu przyszłości emerytów - przekonywał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienia części środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Opozycja widzi to inaczej. Poseł PO Cezary Tomczyk mówił o finansowej "dziurze Morawieckiego", rzecznik PSL Jakub Stefaniak zwrócił uwagę na milczenie w tej sprawie minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - podał we wtorek resort. Powołanie Wrotnowskiej-Gmyz ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji". Dotychczasowa dyrektor Instytutu, Dorota Buchwald mająca szerokie poparcie środowiska teatralnego, nie została wybrana we wcześniejszym, rozpisanym przez ministerstwo konkursie.

Autolustracja Kazimierza Kujdy rozpoczęta

Sąd Okręgowy w Warszawie wszczął we wtorek postępowanie autolustracyjne wobec byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że był on tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard". W swoim wniosku do sądu Kujda zaprzeczył tej współpracy.

"Wierzę, że cię znalazłem, jesteś bardzo piękna". Fałszywy żołnierz i historie dwóch kobiet

Katarzyna Kant-Wysocka kilka tygodni temu wygrała milion złotych, ale to nie była jej pierwsza wygrana. Niecałe dwa lata wcześniej stoczyła zwycięzką walkę z internetowym oszustem. Pani Zofia nie miała tyle szczęścia. Padła ofiarą tego samego mężczyzny i straciła prawie pół miliona złotych. Oszuści matrymonialni w dobie internetu są niezwykle zuchwali. Żerując na współczuciu, zapewniając o miłości, wyłudzają pieniądze. Materiał "Czarno na białym".

Dworczyk: poważnie analizuje się wariant rekonstrukcji rządu

Rozważane są różne scenariusze dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem ci, którzy zajmują pierwsze miejsca list wyborczych do Parlamentu Europejskiego, "byliby kandydatami do tego, żeby odejść w ramach tej rekonstrukcji".

"Jakby moja praca nie była nikomu potrzebna"

Nauczycielki Anna Zając z Warszawy i Alicja Kowalska z Gdańska opowiedziały o ich codziennej pracy. 18 godzin tygodniowo spędzają przy tablicy, ale wiele więcej zajmuje ta praca, której na pierwszy rzut oka nie widać: przygotowywanie zajęć, sprawdzanie klasówek i zajęcia doszkalające. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Wprowadzenie osób namaszczonych przez polityków do PKW uważam za niewłaściwe"

Politycy powinni trzymać się z dala od organów wyborczych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef PKW Wojciech Hermeliński. - Wprowadzenie osób namaszczonych przez polityków do PKW uważam za niewłaściwe - dodał. Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, siedmiu na dziewięciu członków nowej Państwowej Komisji Wyborczej będzie wskazywanych przez Sejm. Hermeliński przyznał, że "jest to niebezpieczne, ponieważ jednym z obowiązków PKW jest ocena sprawozdań finansowych partii".

"PiS próbuje pisać historię na nowo. Nie pozwolimy na wymazanie 4 czerwca"

Kiedy wojewoda pomorski daje radnemu PiS-u plac w centrum miasta na te kluczowe kilka dni w roku, kiedy są ważne rocznice, to jest pisanie historii na nowo, to jest polityczne podejście do tematu - mówił w "Kropce nad i" Cezary Tomczyk (PO), odnosząc się do obchodów 4 czerwca w Gdańsku. Zbigniew Gryglas (Porozumienie) przekonywał, że "w tym dniu, w tym miejscu powinniśmy stronić od polityki". - Polityka nie jest w tym dniu potrzebna - dodał, tłumacząc decyzję wojewody pomorskiego.

"Plac Solidarności będzie wolny od wystąpień politycznych"

Stół to szansa do rozmowy, do dialogu, żeby usiąść i nawet jeśli się nie zgadzamy, to spróbować podjąć rozmowę - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w "Faktach po Faktach", odnosząc się do obchodów 4 czerwca w Gdańsku. Na placu Solidarności ma wtedy stanąć symboliczny Okrągły Stół. Zapewniała jednocześnie, że plac ten w dniu rocznicy będzie wolny od wystąpień politycznych.