Najnowsze

Najnowsze

Za młodzi, by mieć związek z PRL-em

Trzeba posprzątać Sąd Najwyższy, bo kadry mają związek z PRL-em – krzyczą posłowie PiS, którzy firmują ustawę wprowadzająca zależność sędziów Sądu Najwyższego od ministra sprawiedliwości. To fałszywe przesłanki - odpowiadają najważniejsi profesorowie prawa w Polsce. Przypominają, że sędziowie Sądu najwyższego już dawno zostali zmienieni i nie mają nic wspólnego z PRL-em. Wielu z nich po prostu nie może mieć związku, bo są za młodzi.

Ultimatum Andrzeja Dudy

Krajowa Rada Sądownictwa nie może być upartyjniona tylko przez jedno ugrupowanie - mówi prezydent Andrzej Duda i ogłasza, że nie podpisze ustawy o Sadzie Najwyższym zanim PiS nie wprowadzi jego poprawek do KRS. Chodzi o to aby sędziów do KRS wybierało w sejmie 3/5 posłów.

Promotor Andrzeja Dudy: wierzyłem i wierzę, że stać go na to, żeby wydobyć się na samodzielność

- Każdego dnia mamy inną koncepcję, inne rozwiązanie. Chodzi o taki chaos, żeby już nikt się w tym nie zorientował, nawet prawnicy, i przeprowadzić swoją myśl - mówił w "Kropce nad i" o wprowadzanych przez PiS zmianach w sądownictwie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Jana Zimmermana, promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy wszystko leży teraz w rękach prezydenta. - Ciągle wierzę, że jest uczciwym człowiekiem, bo takim był dwadzieścia lat temu - powiedział.

Promotor Andrzeja Dudy: wierzyłem i wierzę, że stać go na to, żeby wydobyć się na samodzielność

- Każdego dnia mamy inną koncepcję, inne rozwiązanie. Chodzi o taki chaos, żeby już nikt się w tym nie zorientował, nawet prawnicy, i przeprowadzić swoją myśl - mówił w "Kropce nad i" o wprowadzanych przez PiS zmianach w sądownictwie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Jana Zimmermana, promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy wszystko leży teraz w rękach prezydenta. - Ciągle wierzę, że jest uczciwym człowiekiem, bo takim był dwadzieścia lat temu - powiedział.

Orban: współpraca z nazistami była grzechem

Współpraca Węgier z niemieckimi nazistami podczas II wojny światowej była grzechem, ale w przyszłości Węgry obronią każdego swego obywatela bez względu na pochodzenie – powiedział premier Viktor Orban po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie.

"Good night and good luck". Profesor Łętowska wychodzi ze studia

- Jeżeli dobiegną do końca te głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym, będziemy mieli wygaszone państwo prawa - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była rzecznik praw obywatelskich. Pozostałymi gośćmi programu byli poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk, profesor Ryszard Bugaj i senator Marek Borowski.

Co zmienia oświadczenie prezydenta? "Opcja zwolnienia sędziów aktualna"

- Prezydent mówił, że to będzie dotyczyło tylko tych członków KRS, którzy są sędziami, podczas kiedy ta zmiana, która w Sejmie została uchwalona, wprowadza dwa zgromadzenia do KRS. Jedno z nich jest sędziowskie, a drugie w dużej mierze z polityków - mówił w programie "Tak jest" prawnik profesor Marcin Matczak o oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w sądownictwie.

Topniejący lodowiec odsłonił dwa ciała. To może być poszukiwana od 75 lat para

Marcelin i Francine Dumoulin zaginęli w 1942 roku w szwajcarskich Alpach. 75 lat później na topniejącym lodowcu Tsanfleuron znaleziono leżące obok siebie zamarznięte ciała dwóch osób: kobiety i mężczyzny. Choć nie przeprowadzono jeszcze badań DNA, szwajcarskie media podają, że to prawdopodobnie małżeństwo Dumoulinów. - Spędziliśmy całe życie, szukając ich - komentowała jedna z córek pary, dziś 79-letnia Marceline Udry-Dumoulin.

Koreański reżim "nie zagraża USA celnym atakiem rakietowym"

Północnokoreańskie pociski obejmują swoim zasięgiem USA, ale Korea Północna nie zagraża Stanom Zjednoczonym celnym atakiem rakiety balistycznej - poinformował we wtorek wiceszef kolegium szefów sztabów amerykańskich sił zbrojnych generał Paul Selva.

"Taniec marionetek"? Przyszłość władzy sądowniczej.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze proponowanej przez posłów PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przez niego zmiana w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o wybieranie nie przez Sejm sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gość programu Tak Jest, profesor Marcin Matczak twierdzi jednak, że całe zamieszanie wokół ustaw dotyczących władzy sądowniczej to, tu cytat: "taniec marionetek". Dodał, że przysłania on prawdę, że władza sądownicza traci niezależność.

Prezydent chce większości. "Tak naprawdę to koalicja PiS-u z Kukizem"

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów w Sejmie to krok w dobrą stronę, jednak tak naprawdę to koalicja PiS-u z Kukizem. Nas interesuje system, w którym sędziowie wybierają sędziów - mówili politycy Nowoczesnej Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz.