Najnowsze

Najnowsze

Milion za wynajem namiotu na jeden dzień. Zamówienie zniknęło ze strony Kancelarii Sejmu

Jak wynika z zamówienia opublikowanego we wtorek na stronie Kancelarii Sejmu, za jednodniowy wynajem namiotu wraz z obsługą Kancelaria zapłaci prywatnemu przedsiębiorcy ponad milion złotych brutto. Cel? Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w ramach planowanego na 13 lipca posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Zamówienie zniknęło już ze strony Kancelarii.

Śledztwo w sprawie sędziów w "aferze polickiej" umorzone

Po tym, jak sąd odrzucił wnioski prokuratury o areszt dla zatrzymanych w "aferze polickiej", prokuratura badała "nieprawidłowości" przy wyznaczaniu składów sędziowskich orzekających w tej sprawie. W czwartek gdańska prokuratura poinformowała o umorzeniu tego postępowania ze względu na "brak znamion czynu zabronionego".

"W obliczu zagrożenia dla rządów prawa...". Adwokaci bronią Gersdorf

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło stanowisko, w którym uznaje, że profesor Małgorzata Gersdorf pozostaje pierwszą prezes Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do 30 kwietnia 2020 roku. Zaznaczyli, że w pełni popierają zeszłotygodniową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w tej sprawie.

"Nie możemy dłużej milczeć". List sędziów Trybunału Konstytucyjnego do Julii Przyłębskiej

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zarzucili prezes Julii Przyłębskiej "nieprawidłowości" w kształtowaniu składów orzekających Trybunału. Skierowali do prezes TK list z wnioskiem o "bezzwłoczne przedstawienie informacji o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów oraz przyjętych zasad wyznaczania składów na przyszłość". Prezes Przyłębska w odpowiedzi oświadczyła, że zarzucane przez sędziów nieprawidłowości są bezzasadne.

Bus zderzył się z pociągiem. Ranny kierowca

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Kijewie, pod Środą Wielkopolską, pod koła pociągu wjechał bus. W wyniku zderzenia część ładunkowa połamała się i leży obok pojazdu. Ranny jest kierowca samochodu, pasażerom pociągu nic się nie stało.

Pocałunek w blasku fajerwerków. Święto Niepodległości w USA

Amerykanie w środę hucznie obchodzili 242. rocznicę uzyskania niepodległości. W Nowym Jorku i innych miastach USA odbyły się koncerty, pochody i konkursy jedzenia hot dogów na czas. Po zachodzie słońca zorganizowane zostały zaś wielkie pokazy fajerwerków. Podziwiała je również para prezydencka.

Prezydent "nie zrobił kroku wstecz, zrobił odrobinę krok w bok"

- Dla mnie to, co się dzieje w tej chwili przed Sądem Najwyższym i przed sądami w całej Polsce, to jest gigantyczny kredyt zaufania, którego Polacy udzielają sędziom. Mimo często negatywnych doświadczeń z sądami, Polacy wychodzą z domu i oddają pokojowy głos w obronie zasad - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 mecenas Joanna Parafianowicz, komentując protesty w całej Polsce, jakie wywołała nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Ochotnicy działający poza akcją z powrotem wpompowali wodę do jaskini. Trwa walka z czasem

Tajlandzkie media informują w czwartek, że wejście do jaskini Tham Luang mogło być inicjatywą samych chłopców, a nauczyciel ruszył za nimi, żeby pomóc im wyjść - relacjonuje przebywający na miejscu korespondent "Faktów" TVN, Wojciech Bojanowski. Tymczasem gubernator prowincji prowadzący akcję ratunkową poinformował, że jedna z grup wolontariuszy działająca na własną rękę prawdopodobnie przypadkiem zaczęła wpompowywać wodę z powrotem do jaskini.

Już 13 minut i 50 sekund. Neymar leży, a czas leci

Złośliwi wysyłają go do teatru, bo ponoć na deskach radziłby sobie równie dobrze jak na boisku. Ale fakt jest taki, że Neymar to najczęściej faulowany piłkarz trwającego mundialu. Szwajcarzy policzyli, ile czasu napastnik brazylijskiej reprezentacji leżał na murawie w całym turnieju.

Nie mają czego pić. Irak oskarża Iran o pompowanie słonej wody

Stan zasolenia wody w przepływającej przez Basrę rzece Szatt al-Arab radykalnie wzrósł i częściowo winę za to ponosi Iran - poinformowało w środę irackie ministerstwo do spraw zasobów wodnych. Sytuacja ta doprowadziła do dalszego deficytu wody pitnej w Basrze, drugim co do wielkości mieście Iraku.

"Możemy pokazać, że jesteśmy siłą". W całej Polsce protesty w obronie Sądu Najwyższego

Tysiące osób w całej Polsce protestowały 4 lipca przeciwko ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego. Protesty odbywały się w Warszawie, ale też przed sądami w innych miastach, m.in. w Katowicach i w Krakowie. Uczestnicy przynieśli flagi Polski i Unii Europejskiej oraz tabliczki z napisem "Wolne sądy". Zgromadzeni sprzeciwiali się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym uchwalonej przez parlament, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Przepis dotyczy także pierwszej prezes, powołanej - zgodnie z konstytucją - na sześcioletnią kadencję.

Niemcy deportują Afgańczyków. Organizacje praw człowieka krytykują

Niemieckie władze poinformowały o deportowaniu do Afganistanu 69 osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Samolot z Monachium, przewożący Afgańczyków, wylądował w Kabulu w środę rano. Decyzję - ze względu na liczne zamachy w Afganistanie - krytykują organizacje praw człowieka.

"W trosce o bezpieczeństwo polskich pacjentów". Leki z jedną z substancji czynnych wycofane

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii produktów leczniczych pochodzących od chińskiego wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd., zawierających w swoim składzie substancję czynną valsartanum. Produkty te stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wcześniej, na mocy decyzji wydawanych w ostatnich dniach, wstrzymany był obrót tymi lekami.

Nieprzytomna para znaleziona w domu w Wielkiej Brytanii otruta nowiczokiem

Brytyjska policja potwierdziła w środę wieczorem, że dwie osoby, które trafiły w sobotę w stanie krytycznym do szpitala w Salisbury, zatruły się rosyjskim, silnie toksycznym bojowym środkiem chemicznym Nowiczok, którego użyto w marcu do próby zabójstwa Siergiela Skripala i jego córki.

Syryjscy rebelianci ogłosili fiasko rozmów z Rosjanami

Rebelianci w prowincji Dera odrzucili w środę rosyjskie ultimatum dotyczące ich kapitulacji. Wspierające dyktatora Syrii Baszara al-Asada media informują natomiast, że w mieście Bosra al-Szam kontynuowane jest składanie broni. Armia syryjska (SAA) wznowiła też atak na miasta Saida oraz Tafas.

Iran grozi ograniczeniem współpracy w zakresie energii atomowej

Iran może ograniczyć współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w reakcji na groźbę nowych sankcji USA wobec irańskiego eksportu ropy naftowej - oświadczył w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jak dodał, "Amerykanie nie przemyśleli konsekwencji takiej sytuacji".