Najnowsze

Najnowsze

Polskie rodziny pod lupą Barnevernet. Musiały uciekać z Norwegii

Historie polskich rodzin, które przekonały się w praktyce jak o dobro dziecka dba Barnevernet. Jakie wydarzenia lub zachowania sprawiły, że zainteresował się nimi urząd do spraw dzieci? Katarzyna Lazzeri rozmawiała z ludźmi, których Barnevernet wziął pod lupę i, którzy z tego powodu z Norwegii uciekli. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Zarząd Platformy przyjął propozycje list do europarlamentu

Zarząd Platformy Obywatelskiej przyjął propozycje rozmieszczenia kandydatów tej partii na listach Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Kwestią wciąż otwartą pozostaje start europosłanki Danuty Hübner, z którą ma jeszcze rozmawiać lider PO Grzegorz Schetyna. W sobotę koalicyjne listy zatwierdzi Rada Krajowa partii.

Bałtyk coraz cieplejszy i groźniejszy

Staje się coraz cieplejszy i coraz groźniejszy. Bałtyk zmierza ku katastrofie. Jego ocieplające się wody wcale nie powinny nas cieszyć, a tego, co zalega na dnie, już dawno powinniśmy się bać. A my nie dość, że niewiele robimy, aby pomóc morzu, to robimy co możemy, aby jeszcze bardziej mu zaszkodzić. Maciej Cnota.

Awantura o zamek w Stobnicy. Mimo kontroli, prace trwają

Awantura była ogromna, ogromny też jest jej powód. I każdego dnia większy, bo budowa zamku w Stobnicy trwa w najlepsze. Zapowiadana ponad pół rok temu kontrola procesu decyzyjnego, który pozwolił na gigantyczną budowę w Puszczy Noteckiej, jest wprawdzie w toku, ale urzędnicy pracują zdecydowanie wolniej niż budowlańcy. I nikt już nie wierzy, że nad jeziorem nie będzie pięćdziesięciometrowej wieży. O sprawie - Paulina Chacińska.

Koniec marnowania żywności przez duże sklepy? Ustawa możliwa w kwietniu

Teraz mogą, niebawem będą musiały. Jest duża szansa, że Sejm w kwietniu przyjmie ustawę o niemarnowaniu żywności. Jej projekt zakłada, że sklepy wielkopowierzchniowe będą nieodpłatnie przekazywały jedzenie potrzebującym albo zapłacą karę. My natomiast wciąż będziemy robić to bezkarnie. I masowo. Bo każdy z nas, rocznie, wyrzuca ponad 200 kilogramów jedzenia. Marcin Piotr Wrona.

PiS przedstawiło wszystkich kandydatów do PE

Wiemy już wszystko, bo wszystkie listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego są gotowe. Na nich doskonale znane nazwiska, bo do Brukseli szykuje się aż 15 ministrów i wiceministrów z obecnego rządu. Czy to mała rekonstrukcja, wielka ucieczka czy największa szansa na sukces - sprawdza Barbara Sobska.

Jeszcze jedna szansa dla Londynu. Porozumienie w sprawie przedłużenia brexitu

Wyjście awaryjne. Bruksela daje Londynowi szansę i wyznacza dwie kolejne daty - kwietniową i majową - w zależności, czy Izba Gmin zgodzi się na wynegocjowaną umowę, czy trzeci raz ją odrzuci. Sami Brytyjczycy rzucają jednak na stół trzecią możliwość i w błyskawicznym tempie podpisują petycję o rezygnację z brexitu. O możliwych wyjściach wyjścia - Maciej Warsiński.

Sławomir Kowalski. Persona non grata w Norwegii

W Polsce o Barnevernet zrobiło się ostatnio głośno za sprawą Sławomira Kowalskiego. Polskiego konsula, który pomagał polskim rodzinom w sporach z tym urzędem i który został w ubiegłym miesiącu przez tamtejsze władze zmuszony do opuszczenia Norwegii. O randze problemu może świadczyć to, że dyplomata żadnego innego kraju nie został dotąd w Norwegii uznany persona non grata. Dlaczego spotkało to Sławomira Kowalskiego? Pokaże to Łukasz Karusta.

Polskie rodziny i Barnevernet. Koniec norweskiego snu

Historie polskich rodzin, które przekonały się w praktyce jak o dobro dziecka dba Barnevernet. Przekonały się co w Norwegii może spowodować, że rodziną zainteresuje się urząd do spraw dzieci i, że mogą być to - błahe z naszego punktu widzenia - wydarzenia lub zachowania. Katarzyna Lazzeri rozmawiała z ludźmi, których rodziny urząd Barnevernet wziął pod lupę i, którzy z tego powodu z Norwegii uciekli.

Norweski system opieki. Czy Norwegia to dalej kraj doskonały?

Polski konsul kontra kontrowersyjna norweska instytucja i historie polskich rodzin, które wyjeżdżały z Norwegii z obawy przed odebraniem dzieci. Takie prawo ma w tym kraju Barnevernet - owiana złą sławą instytucja, która ma zajmować się ochroną dzieci. Marcin Gutowski pokaże między innymi jak to dobro opisane jest w norweskim prawie, w jaki sposób egzekwowane i dlaczego budzi to takie kontrowersje. Nie tylko wśród mieszkających w Norwegii Polaków.

"Washington Post": ataku na ambasadę Korei Północnej dokonała sekretna organizacja

Niezidentyfikowani napastnicy, którzy 22 lutego napadli na ambasadę Korei Północnej w Madrycie i wykradli z niej dokumenty, kontaktowali się później z FBI - twierdzi "Washington Post". Według gazety za atakiem stoi sekretna organizacja przeciwników reżimu północnokoreańskiego. Hiszpańskie władze potwierdzają, że w sprawie ataku na ambasadę prowadzone jest śledztwo.

Dariusz Kołodziej w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Teraz spotkałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami. Setki osób pisze mi codziennie takie miłe wiadomości, że są ze mną, że trzymają moją stronę. Ale bardziej szokuje mnie to, ile osób po prostu się otworzyło przede mną. Osoby, które mają w chwili obecnej po 30, 40 lat - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Kołodziej, ofiara księdza.

"Szokuje mnie to, ile osób po prostu otworzyło się przede mną"

Teraz spotkałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami. Setki osób pisze mi codziennie takie miłe wiadomości, że są ze mną, że trzymają moją stronę. Ale bardziej szokuje mnie to, ile osób po prostu się otworzyło przede mną. Osoby, które mają w chwili obecnej po 30, 40 lat - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Kołodziej, ofiara księdza.

"Idziemy do Europy jako różnorodna koalicja, a Europa też jest różnorodna"

Wszyscy, którzy dziś startują po stronie Koalicji Europejskiej, są zwolennikami solidarnej, integralnej Unii Europejskiej, są zwolennikami naszej obecności w Unii Europejskiej i realizowania polityki Unii w takich obszarach jak praworządność i demokracja - podkreśliła w "Tak jest" TVN24 była premier Ewa Kopacz (PO). Tłumaczyła, co łączy kandydatów startujących z list Koalicji Europejskiej do europarlamentu.

Premier: zostawiliśmy Brytyjczykom pole manewru

Staramy się dać Brytyjczykom pole manewru i nie dociskać naszych partnerów - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując ustalenia unijnego szczytu w sprawie brexitu. Jak przekonywał, Polacy na Wyspach będą po brexicie traktowani bez zmian.