Podczas imprez publicznych w stolicy Estonii nie będzie można używać jednorazowych naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych ani plastikowych sztućców. Zakaz wejdzie w życie z początkiem października.
O stosownych zmianach w rozporządzeniu regulującym organizację imprez masowych poinformowały władze Tallina w piątkowym komunikacie.
"Największa część odpadów"
Zdaniem zastępcy mera Tallina Zueleyxy Izmailovej (liderki Estońskiej Partii Zielonych) celem nowych przepisów jest zredukowanie ilości plastikowych śmieci, poszerzenie wiedzy o odpadach, wpływ na zmianę zachowań mieszkańców, jak również zachęcenie do używania produktów wielorazowych. - Największą część odpadów produkowanych podczas imprez publicznych stanowią jednorazowe naczynia zawierające plastik - dodała Izmailova.
Wskazała przy tym, że odpady takie są łatwo roznoszone przez wiatr, rozkładają się bardzo wolno i zanieczyszczają środowisko, stwarzając zagrożenie dla lądowej oraz wodnej fauny i flory. Jednocześnie, jak poinformowano, dozwolone będzie korzystanie z naczyń oraz sztućców wykonanych z biodegradowalnych czy kompostowalnych tworzyw zgodnych z normą EN 13432 lub odpowiednią.
Odpowiedniki
Podkreślono, że alternatywą dla jednorazowych pojemników, naczyń czy sztućców z tworzyw sztucznych są np. ich odpowiedniki wykonane z kartonu, drewna, bambusa, liści palmowych, trzciny cukrowej oraz innych surowców kompostowalnych bądź wykorzystywanie zwrotnych naczyń czy kubków wielorazowego użytku. W myśl nowych przepisów organizatorzy wydarzeń będą również zobowiązani zapewnić odpowiednie sortowanie odpadów oraz oznaczenie pojemników na nie – w tym na odpady zmieszane, biodegradowalne oraz dla opakowań nadających się do recyklingu. Lokalne władze Tallina wyjaśniły przy tym, że regulacje nie odnoszą się do korzystania w trakcie imprez publicznych ze zwrotnych butelek.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock