Najnowsze

Najnowsze

Obrazy z Paryża przypomniały im, co działo się w ich miastach

Gdy na ekranach telewizorów zobaczyli zdjęcia płonącej katedry Notre Dame, mieszkańcom Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego od razu przypomniały się sceny z ich miast. W 2006 roku wybuchł pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku, jedenaście lat później spłonęła gorzowska katedra. Przypominamy, jak wtedy walczono z ogniem i co się działo później.

5-letni Norbert tonął, do wody wskoczył strażnik graniczny

Strażnik graniczny z Lubaczowa (Podkarpacie) będąc na spacerze z rodziną, zobaczył dryfujące z prądem rzeki Lubaczówki dziecko. Wyłowił je i udzielił pierwszej pomocy. Okazało się, że pięcioletni Norbert podczas zabawy ześlizgnął się do wody. Chłopiec trafił do szpitala.

Tusk po pożarze Notre Dame: solidarność i wsparcie, a nie polityczny jazgot

Dla mnie jest rzeczą bardzo ważną, żebyśmy wszyscy dokładnie w takim momencie, jak ten dramat paryski, pokazywali raczej jak najlepsze uczucia wobec siebie, raczej solidarności i wsparcia niż politycznego jazgotu - ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do pożaru, który strawił znaczną część katedry Notre Dame. Tusk dodał, że "obowiązkiem wszystkich Europejczyków, też oczywiście Polaków, jest dodać dziś otuchy Francuzom".

Pytania o matury i problemy ze zwołaniem rad pedagogicznych. Minister odpowiada

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - zapewniała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, mówiąc o przebiegu wtorkowego egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Przekazała, że rząd jest gotowy do przeprowadzenia matur, nie odpowiedziała jednak, czy planuje wydać specjalne rozporządzenie, jeśli doszłoby do sytuacji, że w większości szkół nie uda się zwołać rad klasyfikacyjnych.

Prezydent Duda zapewnił prezydenta Francji o gotowości do pomocy

W związku z tragicznym pożarem katedry Notre Dame łączymy się duchowo ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji, których dotknął ten dramat - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie zniszczonej świątyni. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. - Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II - dodał.

Bezcenne zbiory gromadzone przez stulecia. Co znajdowało się wewnątrz Notre Dame

Korona cierniowa, relikwie Krzyża Świętego, tunika świętego Ludwika, słynne organy i olbrzymie malowidła - to tylko część z bezcennego wyposażenia i zbiorów znajdujących się w paryskiej katedrze Notre Dame, którym zagroził poniedziałkowy pożar. Najcenniejsze z nich, przechowywane w skarbcu, udało się uratować. Los pozostałych jest jednak nieznany.

Już ponad połowa Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

Pozytywna ocena postaci Józefa Stalina w rosyjskim społeczeństwie sięgnęła najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do Stalina - wynika z sondażu niezależnego ośrodka badania opinii społecznej Centrum Lewady.

Szef ZNP: sprzątanie po minister Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą

To prawo oświatowe, które wygenerowała minister Anna Zalewska, w konsekwencji obróci się przeciwko dzieciom - mówił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Szef nauczycielskich związkowców komentował między innymi przebieg egzaminów ósmoklasistów, oceniał również stan edukacji po zmianach wprowadzonych przez rząd PiS. - Posprzątanie po pani minister Annie Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą - zaznaczył.

Deskorolka, drag queen i imprezy. Julian Assange na nagraniach z ambasady

Julian Assange zaczął podupadać na zdrowiu i zachowywać się ekscentrycznie. Jego zachowanie, niesprzątanie łazienki oraz liczni goście coraz bardziej ciążyły personelowi placówki - pisze hiszpański "El Pais". Gazeta dotarła do nagrań z czasu, w którym założyciel Wikileaks mieszkał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Ogień ugaszony. Szukają przyczyny pożaru Notre Dame

Przyczyna pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. Przed godziną 10 paryscy strażacy poinformowali, że pożar został ugaszony.

"Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła"

Na pewno są straty większe, niż nam się wydaje - ocenił we "Wstajesz i wiesz" doktor Mariusz Klarecki, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie, oceniając ogrom pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Mówił w TVN24, że "wielu elementów utraconych nie da się odtworzyć". - Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła - dodał. Piaskowiec, z którego wykonana jest konstrukcja i wysokie temperatury to "bardzo złe połączenie" - ocenił profesor Krzysztof Moraczewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szydło: będziemy się chcieli włączać w odbudowę Notre Dame

Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Beata Szydło. Wyraziła przy tym przekonanie, że w odbudowę "będą się włączać ludzie".

Szydło: przy okrągłym stole powinni usiąść wszyscy, również reprezentanci opozycji

Jeżeli zostanie przyjęta formuła, którą będziemy proponować, to będą to wielotygodniowe rozmowy. Powinna być silna reprezentacja zewnętrznych ekspertów - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Odniosła się między innymi do zaproponowanych przez premiera rozmów dotyczących oświaty w formule okrągłego stołu. Jej zdaniem w spotkaniach powinni brać udział również reprezentanci opozycji.

Beata Szydło w "Rozmowie Piaseckiego"

Jeżeli zostanie przyjęta formuła, którą będziemy proponować, to będą to wielotygodniowe rozmowy. Powinna być silna reprezentacja zewnętrznych ekspertów - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Odniosła się do zaproponowanych przez premiera rozmów dotyczących oświaty w formule okrągłego stołu. Jej zdaniem w spotkaniach powinni brać udział również reprezentanci opozycji.

"Nie zostanę dziś premierem". I nie została

Parlament Estonii odrzucił w poniedziałek propozycję powołania mniejszościowego rządu liberałów z socjaldemokratami. Na czele gabinetu miałaby stanąć Kaja Kallas, liderka liberalnej Partii Reform, zwycięzcy ostatnich wyborów.

LOT goni Ryanaira. Oto największe lotniska i linie lotnicze w Polsce

Polskie lotniska w 2018 roku obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, czyli o 14 procent więcej niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina, które w ubiegłym roku obsłużyło o 2 miliony więcej pasażerów niż w 2017 roku. Wśród przewoźników największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

"Żądamy podwyżek dla nauczycieli, żeby ktoś uczył nas, jak poprawnie mówić, pisać, liczyć"

Ponad 377 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych zdawało we wtorek egzamin z matematyki. Jest to jednocześnie dziewiąty dzień od rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zapowiedziano, że w czwartek o godzinie 10 rozpoczną się kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a stroną rządową. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że zostanie przedstawione na nim takie porozumienie, na jakie zgodziła się oświatowa Solidarność. Prezes ZNP Sławomir Broniarz ostrzegł, że na jego "podpisanie nie ma absolutnie jakiejkolwiek szansy".