Najnowsze

Najnowsze

"To nie jest dobre zjawisko. Świadczy o tym, że nie mamy silnej pozycji"

Jest pewna zasada w przypadku kraju takiego jak Polska, który jest krajem średnim, i który ma do czynienia z wielkim mocarstwem, tutaj z Rosją: powinniśmy rozmawiać nie tyle bezpośrednio z Moskwą, ile rozmawiać poprzez Brukselę - komentował w TVN24 były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. Odniósł się do słów prezydenta Rosji Władimira Putina między innymi na temat Polski i II wojny światowej. Jego zdaniem w tej sprawie w Brukseli "patrzą się na nas obojętnie". - To nie jest dobre zjawisko. Świadczy, że nie mamy silnej pozycji - podkreślił.

"Linie konfliktów są już zarysowane. Tylko wynik tych konfliktów jest niejasny"

- Wyczerpały się pokłady nadziei pokładanej w demokrację w stylu zachodnim i w liberalny ład gospodarczy - ostrzegał w programie "Horyzont" Janusz Reiter, przewodniczący Rady Centrum Stosunków Międzynarodowych. Mówiąc o nadchodzącej dekadzie wskazywał, że "skończyła się powszechna akceptacja globalizacji, jako czegoś, co przynosi ludziom tylko same dobra".

Szef KAS: chcemy, by uczciwy podatnik nie miał kontaktu z fiskusem

Zależy nam, aby uczciwy podatnik nie musiał mieć żadnego kontaktu z organami skarbowymi, a wszystkie sprawy załatwiał przez internet - podkreśla w rozmowie z PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Mówi również o priorytetach i planach na 2020 rok.

"Putin próbuje zdenerwować polski rząd". Jego tezy "absurdalne"

Gdyby pan prezydent odpowiadał na absurdalne tezy, to zrobiłby dokładnie to, czego chce administracja rosyjska - mówił w "Kawie na ławę" prezydencki rzecznik Błażej Spychalski pytany, czy Andrzej Duda zareaguje publicznie na ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące II wojny światowej. - Zbyt mocna reakcja strony polskiej byłaby rzeczą niewłaściwą - przekonywał Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości. - Nasza dyplomacja jest dzisiaj na tyle słaba, że żaden rząd oficjalnie nas nie broni - oceniała Urszula Pasławska z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15.

"Tu nie Rosja, dowodzimy sami"

W stolicy Czech stanęli w sobotę naprzeciwko siebie zwolennicy i przeciwnicy upamiętniania radzieckiego marszałka Iwana Koniewa w związku ze 122. rocznicą jego urodzin. Przed jego pomnikiem doszło do słownych przepychanek. Interweniowała policja, która zarekwirowała atrapę broni.

Taniec na sambodromie, czyli karnawał w Rio od kuchni

Jeśli karnawał to tylko w Rio! O polsko-brazylijskim życiu w tańcu od dekady, blaskach i cieniach występów na sambodromie i niezwykłej precyzji w tworzeniu karnawałowych strojów w weekend tuż przed sylwestrem w programie "Pokaż nam świat" opowiedzą Klaudia Łucyk i Jailson De Oliveira, tancerze zespołu SAMBA ART.

Cuda natury na rajskiej wyspie. "Ogród pływający po wodach oceanu"

Wyspa Madera nazywana jest "ogrodem pływającym po wodach oceanu". Właśnie tam co roku odbywa się Festa da Flor - Festiwal Kwiatów. By móc podziwiać cuda natury, trzeba najpierw wylądować na jednym z najtrudniejszych lotnisk świata. O Maderze w programie "Pokaż nam świat" w ostatni weekend tego roku opowiadają Agnieszka Marzec-Bielska i Adam Bielski, autorzy bloga Wyspa Madera.

"Rosja zabija nasz lud i nasze dzieci"

W sobotę w Stambule odbyła się manifestacja przeciw rosyjskim bombardowaniom w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Na ulicę w pobliżu rosyjskiego konsulatu wyszli wspólnie Turcy i mieszkający w Turcji Syryjczycy.

Jak bracia Glauer z małego Olesna podbili Europę, a potem Amerykę

Stepowali, tańczyli, śpiewali i bawili do łez – trzech braci Glauer i ich kuzyn, choć mieli nie więcej niż 95 centymetrów wzrostu, przed drugą wojną światową podbiło najpierw Europę, a później Stany Zjednoczone. Występowali nawet przed jednym z amerykańskich prezydentów. Glauerowie, dzięki swojemu sukcesowi, uczyli, że ludzie ich pokroju nie różnią się od innych.

Atak nożownika w domu rabina. Pięć osób rannych

W sobotę w miejscowości Monsey pod Nowym Jorkiem napastnik zaatakował nożem osoby przebywające w domu tamtejszego rabina. Doszło do tego w czasie trwającego właśnie święta Chanuki. Co najmniej pięć osób zostało rannych. Nowojorska policja zatrzymała potencjalnego sprawcę.

Tajemnicza "łódź widmo", w środku ciała i odcięte głowy

Co najmniej pięć ludzkich ciał i dwie odcięte głowy odnalazła na pokładzie rozbitej łodzi japońska straż przybrzeżna. Makabryczne odkrycie miało miejsce w sobotę u wybrzeży wyspy Sado. Podejrzewa się, że w łodzi znajdowali się obywatele Korei Północnej.

Nie żyje gwiazda "Lolity" Kubricka

Nie żyje amerykańska aktorka Sue Lyon - podał w sobotę dziennik "New York Times", powołując się na bliskiego przyjaciela artystki. Miała 73 lata. Sławę przyniósł jej film "Lolita" Stanleya Kubricka, w którym w wieku 14 lat zagrała główną rolę.

"Dopiero w ciągu najbliższych tygodni odsłoni się, jaka jest rachuba polityczna Kremla"

Jeśli niezależna opinia publiczna nie wystąpi przeciwko Putinowi, to świat polityki i polska dyplomacja sobie z tym nie poradzi - ocenił prof. Tomasz Nałęcz, historyk i były doradca Bronisława Komorowskiego. Komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w związku z którymi pilnie wezwano do resortu spraw zagranicznych rosyjskiego ambasadora w Polsce. Dr hab. Sławomir Sowiński z Instytutu Politologii UKSW zwrócił uwagę, że ta sytuacja "dramatycznie" pokazuje, jak ważne są relacje Polski z Unią Europejską.

Tabu, które zabija kobiety

W Nepalu od dawna praktykuje się tradycję, która skazuje na wygnanie kobiety w trakcie menstruacji. Zmusza się je do mieszkania w odizolowanych, prowizorycznych chatkach, które często okazują się śmiertelną pułapką. Jak pisze "New York Times", tej zimy w kraju nastąpił przełom - po raz pierwszy aresztowano mężczyznę, który złamał prawo zakazujące praktykowania tego rytuału.