Najnowsze

Najnowsze

Prezydent odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. W piątkowym głosowaniu Sejmu została ona wybrana na marszałka tej izby parlamentu.

Kolejny taki wyrok. Bank musi oddać frankowiczowi ponad 42 tysiące złotych

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał za uzasadnione roszczenie frankowicza w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem bank ma zwrócić kobiecie ponad 42 tysiące złotych. Bank poinformował tvn24bis.pl, że szanuje wyrok sądu i zachowa się zgodnie z jego treścią.

Potężna strata słynnej polskiej stadniny. "Wyniki gorsze niż rok wcześniej"

Stadnina w Janowie Podlaskim straciła w 2018 roku ponad 3,2 miliona złotych - wynika z dokumentów, do których dotarło RMF FM. Prezes stadniny zaznacza w rozmowie z TVN24, że ostateczne wyniki finansowe będą znane jeszcze w tym miesiącu, i przyznaje, że są one gorsze niż rok wcześniej. W niedzielę, 9 sierpnia rozpocznie się jubileuszowa, 50. edycja znanej na całym świecie aukcji Pride of Poland.

Salvini "odciął tlen", a rząd "upokorzył kraj"

Po ogłoszeniu przez wicepremiera Matteo Salviniego rozłamu w koalicji rządowej i apelu o rozpisanie przedterminowych wyborów, włoska prasa w piątkowych tytułach zwraca uwagę, że "rządu już nie ma". "La Repubblica" zauważa także, że koalicyjny gabinet "upokorzył kraj".

Możliwa wada konstrukcyjna. Śmigłowce Bundeswehry uziemione

Niemiecka armia tymczasowo uziemiła wszystkie śmigłowce Tiger znajdujące się na jej wyposażeniu. Prawdopodobną przyczyną zawieszenia lotów maszyn jest wada konstrukcji jednej z części odpowiedzialnych za sterowanie wirnikami. O możliwości niebezpieczeństwa poinformował producent, firma Airbus Helicopters.

Dworczyk przedstawił "trzy filary" planowanej ustawy o państwowych lotach

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu nowej ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Przedstawił także "trzy filary", na których miałaby się opierać nowa ustawa. Dworczyk zapowiedział ponadto, że w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie wywieszony wykaz służbowych lotów szefa rządu.

Opiekunka podejrzewana o pobicie 79-letniej niepełnosprawnej kobiety

Podjęła się całodobowej opieki nad niechodzącą starszą kobietą. Po dwóch tygodniach miała poprosić o wcześniejszą wypłatę i w jej mieszkaniu urządzić alkoholową libację. Wtedy też miała dotkliwie pobić staruszkę i ukraść dwa tysiące złotych. Potem opiekunka sama zgłosiła się na policję, bo "jest wytykana palcami". Policjanci przesłuchują świadków i weryfikują ich zeznania.

Pytania o zgony w więzieniach. Helsińska Fundacja Praw Człowieka pisze do prokuratury

Niezależnie od dotychczasowych ustaleń sprawę zgonów Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia badają specjalne komisje Służby Więziennej i prokuratura - poinformowała Służba Więzienna. Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do prokuratury pismo z prośbą o informacje na temat postępowania. Jak zaznaczyła, "pozbawienie wolności przez funkcjonariuszy państwowych zawsze oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie" danej osoby.

Arcybiskup Jędraszewski tłumaczy swoje słowa o "tęczowej zarazie"

Mówiłem w homilii o ideologii LGBT, a nie o ludziach. Kościół nie potępia ludzi, Kościół potępia zło. Nie wzywałem w homilii ani do walki, ani do nienawiści - powiedział w czwartek arcybiskup Marek Jędraszewski w Radiu Maryja. Hierarcha tłumaczył swoje słowa o "tęczowej zarazie".

Odpowiedź na "tchórzliwy akt terroru". 17 ekstremistów nie żyje

Siły bezpieczeństwa zabiły 17 ekstremistów z grupy terrorystycznej, która jest odpowiedzialna za niedawny zamach w Kairze - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Egiptu. Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi powiedział, że atak, do którego doszło z niedzieli na poniedziałek, był "tchórzliwym aktem terroru".

Strategiczny moment na rezygnację. "Moglibyśmy wyciągnąć z szuflady wszystkie nasze projekty"

Prawdopodobnie dlatego marszałek Kuchciński zdecydował, że złoży rezygnację pod koniec posiedzenia prezydium, żeby przeprowadzić jeszcze prezydium i żeby PiS zachowało większość w składzie prezydium - w taki sposób spodziewany moment złożenia oficjalnej dymisji przez Marka Kuchcińskiego skomentowała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (klub PO-KO). Dodała, że gdyby PiS utraciło większość w prezydium Sejmu, to przedstawiciele opozycji mogliby "wyciągnąć z szuflady wszystkie projekty ustaw".

Posłowie Kukiz'15 zakładają nowe koło poselskie

W piątek czworo posłów Kukiz'15, którzy złożyli rezygnację z członkostwa w klubie poinformowało o utworzeniu nowego koła poselskiego o nazwie Unia Polityki Realnej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli nadal w Sejmie działać i nasza polityczna przyszłość będzie budowała się wokół tego projektu - mówili.

Ogromne pieniądze na walkę z suszą. Wnioski od września

100 milionów euro - tyle zostanie przeznaczone na "małą retencję", czyli program dofinansowania inwestycji rolniczych związanych z nawodnieniem. We wrześniu ruszy nabór wniosków - w pierwszej kolejności pieniądze dostaną rolnicy z najbardziej zagrożonych suszą obszarów - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szefowa Kancelarii Sejmu: oddam się do dyspozycji nowego marszałka

Nowy marszałek Sejmu będzie powoływał nowego szefa kancelarii Sejmu. Oddam się do dyspozycji nowego marszałka - poinformowała w piątek w rozmowie z dziennikarzami szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Odniosła się w ten sposób do pytań o dalsze sprawowanie swojej funkcji w związku z komunikatami Centrum Informacyjnego Sejmu o lotach marszałka Marka Kuchcińskiego z rodziną.