Najnowsze

Najnowsze

Poseł klubu PiS: to skandaliczne zachowanie Pawłowicz

Uważam to za skandaliczne zachowanie. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Skomentował wpis sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym nazywa ona Małgorzatę Kidawę-Błońską "marionetką" i "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się z kolei do słów prezydenta o pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzacie Gersdorf. - To jest wstyd, że ktoś taki, jak Andrzej Duda jest prezydentem Polski - oceniła.

"Rząd może się wywrócić na tej ustawie"

Możemy się spodziewać już w styczniu rozpoczęcia procedury, która doprowadzi do kolejnej skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy" ocenił, że ta ustawa jest "w całości do wyrzucenia". Goście TVN24 mówili także o kolejnych postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów.

"Doszlifowywane" listy jeńców. "Wzajemne uwolnienie do końca roku"

Warunki wymiany jeńców uzgodniła w poniedziałek grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji w Donbasie. Podczas wideokonferencji ustalono, że do wymiany jeńców dojdzie przed końcem roku. - Listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane" - powiedziała Walerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie do spraw humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej.

"Nie może być zgody na to". Stanowisko UOKiK w sprawie frankowiczów

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Zalegalizowanie ewidentnych naruszeń prawa". Sąd Najwyższy o ustawie represyjnej

Cele wyrażone w preambule nie przystają do treści uchwalonej ustawy, przepis o "jurysdykcji sędziów" ma na celu obejście skutków wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, a przepis zwiększający kompetencje Izby Dyscyplinarnej to "przejaw podporządkowania władzy wykonawczej" - wynika z nowej opinii, jaką Sąd Najwyższy wydał do ustawy dyscyplinującej sędziów. Wcześniej SN wydał stanowisko odnoszące się do pierwotnej wersji projektu ustawy, teraz skupia się na poprawkach.

Co zasłoniły krzaki, co w ręku miał Adam? 38 kluczowych pytań po śmierci z policyjnej broni

Ile informacji da się pozyskać z jednego nagrania monitoringu? To sprawdza biegły powołany przez prokuraturę badającą okoliczności śmierci 21-letniego Adama, zastrzelonego z policyjnej broni w Koninie. Śledczy czekają na wyniki, ale już teraz zadają biegłym z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie 38 szczegółowych pytań. Od odpowiedzi na nie zależy, czy i jakie zarzuty usłyszy funkcjonariusz konińskiej policji, który pociągnął za spust.

Szef NATO gotowy spotkać się z Putinem. "Wierzę w dialog z Rosją"

Jestem gotowy spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył w rozmowie z agencją dpa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że w trudnych czasach ważne jest, by "usiąść razem do stołu". Mówił także o rosnącej potędze Chin i konsekwencjach tego procesu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dziewiętnasty dzień strajków. Protesty paraliżują dworce

Na dworcu Gare de Lyon w Paryżu doszło do starć między protestującymi i policją. Przedświąteczny poniedziałek jest już 19. dniem strajków przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego we Francji. Protesty sparaliżowały między innymi francuski transport publiczny.

Zaginiony helikopter odnaleziony kilometr od miejsca startu. "Niestety, pilot już nie żył"

- W lesie w okolicach miejscowości Wysoka Wieś policjanci znaleźli zaginionego mężczyznę i helikopter, którego od wczorajszego wieczora poszukiwaliśmy. Mężczyzna niestety nie żyje - poinformowała młodsza aspirant Anna Karczewska z ostródzkiej policji. W akcji poszukiwawczej uczestniczyli policjanci, strażacy i żołnierze. Policjanci prowadzą oględziny pod nadzorem prokuratora. Okoliczności wypadku badać będzie Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Pierwsze informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Niewiele osób w to wierzyło". Nowy odcinek A1 otwarty przed świętami

W poniedziałek po południu oddano do ruchu główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Chodzi o 20-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Na razie będzie na nim jednak obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. W poniedziałek otwarto także 25-kilometrowy odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim.

Gersdorf odpowiada na słowa prezydenta. Wydaje oświadczenie

"Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status, że są niechętni zmianom i występują przeciw władzy. Jest to całkowita nieprawda" - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podkreśliła, że "dzisiejszy głos sędziów wynika z poczucia odpowiedzialności" za los jednostki i jej dobro oraz za to, by każda sprawa była sądzona przez niezawisły i bezstronny sąd. To reakcja Gersdorf na słowa prezydenta Andrzeja Dudy.

Morawiecki: opozycja bierze na siebie odpowiedzialność w kwestii Mariana Banasia

W ramach planu B, który wtedy sygnalizowaliśmy, trzeba byłoby wtedy przekonać opozycję do współpracy - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii odwołania Mariana Banasia ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Opozycja, która nie chce współpracować, bierze na siebie odpowiedzialność w tej kwestii - podkreślił szef rządu na konferencji po posiedzeniu gabinetu.

Co ma marszałek i wicemarszałkowie? Oświadczenia majątkowe Prezydium Senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma 400 tysięcy złotych w walutach. Dodatkowo jest współwłaścicielem nieruchomości, których wartość wynosi prawie milion złotych. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz ma kolekcję monet z Janem Pawłem II, a wicemarszałek Michał Kamiński - cztery zegarki, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe członków Prezydium Senatu.